Železnice SR sa dohodli s odborármi na odmene. Sú dlhodobo podfinancované, peniaze na zvýšenie miezd preto nemali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bb_stanica.jpg
Foto: ŽSR

Zamestnanci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) získali mimoriadnu jednorazovú odmenu a zvýšenú tarifnú mzdu o 50 eur. Vedenie spoločnosti a sociálni partneri sa na tom dohodli s tým, že dodatok ku kolektívnej zmluve je účinný od začiatku decembra.

Podľa štátneho manažéra železničnej infraštruktúry rozpočet v tomto roku mu neumožnil nielen vyššiu mieru financovania do odloženej údržby, ale ani zodpovedajúce zvýšenie miezd. Táto situácia vyústila do vyhlásenia štrajkovej pohotovosti v spoločnosti na jeseň, pričom odborári žiadali navýšenie výdavkov na platy v aktuálnom roku v objeme viac ako 22 miliónov eur. Momentálne pokračuje kolektívne vyjednávanie na rok 2023.

Čelia dlhodobému podfinancovaniu

V dlhodobo podfinancovanom rozpočte železníc pri rokovaniach s autoritami neustále upozorňujeme na zlý stav železničnej infraštruktúry a podhodnotené platy, pri ktorých vzhľadom na svoju náročnosť – technické a odborné zručnosti a vedomosti – nie sme konkurencieschopní na trhu práce,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Napriek tomu, že sú ŽSR financované z rozpočtu verejnej správy, neboli sme súčasťou inflačného navýšenia pre subjekty verejnej a štátnej správy. Momentálne čerpáme zdroje len z pridelenej kapitoly rozpočtu,“ priblížila. Ako podotkla, v roku 2022 taktiež znášali neúmerne zaťaženie v súvislosti so zvýšenou cenou energií.

Problémy s dodávateľom dali na súd

ŽSR majú v súčasnosti uzavreté tri kontrakty na dodanie elektrickej energie a plynu v budúcom roku. „Našou požiadavkou bolo, aby ŽSR vzhľadom na svoju veľkosť ako odberateľa energie na trhu našli stabilného dodávateľa, ktorý pokryje požiadavky na prevádzkovanie infraštruktúry,“ vysvetlila Feik Achbergerová.

Železničiari po vypovedaní pôvodnej zmluvy na dodávku elektriny na celý rok 2022 s firmou A.En. Slovensko museli nájsť náhradu. Spomínaný dodávateľ ešte pred účinnosťou kontraktu, pred začatím ruskej agresie proti Ukrajine, žiadal zvýšiť vysúťaženú cenu za elektrinu a zálohové platby, na čo železnice nepristúpili. Súd na základe ich návrhu vydal v marci neodkladné opatrenie a uložil dodávateľovi povinnosť plniť zmluvu.

Obavy sa im vyplnili

Keďže ŽSR mali obavu, ktorá sa potvrdila, že si A.En. neodkladné opatrenie neprevezme, resp. ho nesplní, boli sme nútení uskutočniť priame rokovacie konanie z dôvodu mimoriadnej udalosti,“ pripomenula problémy so zabezpečením elektriny komunikačná šéfka železníc.

Tri uzavreté zmluvy na dodávku elektrickej energie platili od 22. marca na tri mesiace, do zabezpečenia riadneho verejného obstarávania. „Následne ŽSR vyhlasovali verejné obstarávania na dodávateľov elektrickej energie na obdobie do decembra 2022 a pre rok 2023 za spotové ceny,“ dodala Feik Achbergerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ria Feik Achbergerová
Firmy a inštitúcie A.En. SlovenskoŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)