Ako motoristi nakupujú diaľničné známky? Pri domácich nastal veľký obrat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dialnica d1
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Pri nákupe elektronických diaľničných známok na Slovensku už prevláda využívanie online predajných kanálov.

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a s., (NDS) v roku 2022 tieto možnosti uprednostnilo 61 % zahraničných a 53 % domácich motoristov. Fyzický nákup na niektorom z predajných miest tak zvolilo zhruba 39 % cudzincov a 47 % Slovákov.

Obrat u domácich motoristov

Ako diaľničiari v piatok informovali, ide o veľký obrat pri domácich motoristoch, tí ešte v roku 2021 prevažne nakupovali známky fyzicky v predajni.

NDS v minulom roku predala takmer 4,7 milióna diaľničných známok, pomer domácich a zahraničných motoristov, ktorí si ich zakúpili, bol približne 50 na 50.

V predajniach si kúpili milión známok

„Domáci motoristi si vlani zakúpili fyzicky v predajných miestach približne milión diaľničných známok. Online uhradili vyše 1,2 milióna. To znamená, že väčšina domácich motoristov, konkrétne 53 %, sa už prikláňa k online nákupu elektronickej diaľničnej známky,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

V roku 2021 podľa nej tento pomer ešte online nakupovaniu neprial, takmer 53 % motoristov ešte uprednostnilo nákup diaľničnej známky na zákazníckom mieste.

Zahraniční motoristi si v minulom roku kúpili fyzicky na predajných miestach zhruba 900-tisíc diaľničných známok.

Online nákup preferujú aj cudzinci

„Cez online nákup si ich obstarali 1,4 milióna kusov, čo tvorilo približne 61 % všetkých nákupov zahraničných motoristov. Pri vodičoch z iných krajín je teda preferencia online nákupu diaľničnej známky badateľnejšia, než pri domácich,“ priblížila Žgravčáková.

Online nákup známky u cudzincov vyhrával už aj predvlani, keď tento spôsob úhrady preferovalo skoro 52 % motoristov zo zahraničia.

Najjednoduchší spôsob úhrady elektronickej diaľničnej známky je cez stránku www.eznamka.sk. Okrem toho je v rámci online spôsobov možné kúpiť si známku aj cez mobilnú aplikáciu eznamka.

Štyri druhy diaľničných známok

Stále je možné kúpiť si diaľničnú známku na zákazníckych miestach, napríklad v informačno-predajných miestach NDS alebo na vybraných čerpacích staniciach. Na vybraných miestach sú aj automaty na diaľničné známky.

Motoristi majú na výber štyri druhy diaľničných známok. Po zvýšení ich cien o pätinu od začiatku tohto roka za 10-dňovú známku zaplatia12 eur, za 30-dňovú 17 eur a za 365-dňovú 60 eur.

Môžu si kúpiť stále aj ročnú známku s platnosťou od 1. januára 2023, prípadne odo dňa nákupu alebo od určeného dátumu, do 31. januára 2024.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)