CzechToll sa zaviazal, že vyvinie a dodá informačný systém pre nové slovenské mýto za trinásť mesiacov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Česká spoločnosť CzechToll, s.r.o., Praha zo skupiny ITIS Holding sa zaviazala vyvinúť a dodať informačný systém pre nové elektronické mýto na Slovensku za trinásť mesiacov od podpisu zmluvy.

Ako prevádzkovateľ českého mýta v stredu informoval, Národná diaľničná spoločnosť, a.s., (NDS) už potvrdila jeho víťazstvo na dodávku softvérového srdca nového mýta.

Ponúkol najnižšiu cenu

„CzechToll ponúkol v rámci otvorenej sútaže najnižšiu cenu. Zároveň bola naša ponuka vyhodnotená ako najlepšia tiež pri hodnotení kvalitatívnych parametrov,“ uviedol generálny riaditeľ CzechTollu Petr Chvátal.

Po vysporiadaní pripomienok neúspešných uchádzačov sme pripravení dodať Slovensku vyspelý informačný systém, ktorý umožní Ministerstvu dopravy SR i Národnej diaľničnej spoločnosti realizovať strategické zmeny v oblasti spoplatnenia nákladnej dopravy,“ dodal Chvátal.

Najefektívnejší systém svojho druhu

Dodanie kľúčového informačného systému a päťročnú technologickú podporu ponúkol CzechToll za cenu 13,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Medzi subdodávateľmi oznámil tiež slovenskú spoločnosť SkyToll, a. s., a českú spoločnosť TollNet, a. s., obe sú takisto súčasťou českej holdingovej spoločnosti ITIS Holding.

„Dodávky spoločnosti SkyToll v oblasti projektového riadenia dosiahnu vo finančnom vyjadrení rádovo 12 percent z celkového objemu plnenia,“ doplnil hovorca CzechTollu Miroslav Beneš.

CzechToll už viac než tri roky prevádzkuje elektronický mýtny systém v Českej republike. Výnosy v roku 2022 dosiahli 14,85 miliardy českých korún pri celkových nákladoch na prevádzku a inovácie systému pod hranicou siedmich percent.

„Systém elektronického mýtneho v Českej republike tak patrí vďaka vhodne nastaveným parametrom k najefektívnejším svojho druhu v celosvetovom porovnaní,“ podotkol Beneš.

CzechToll vybudoval v Česku spolu so SkyTollom satelitný mýtny systém, ktorý je vo vlastníctve Českej republiky a začal ostrú prevádzku 1. decembra 2019. Náklady na prevádzku tohto mýtneho systému sú trikrát nižšie ako boli v prípade zastaranej mikrovlnnej technológie z roku 2006. ITIS Holding je súčasťou dlhodobých strategických plánov skupiny PPF v oblasti telekomunikačnej infraštruktúry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Beneš
Firmy a inštitúcie A.s.Czech TollITIS HoldingMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SkyToll