Štát po pandémii odškodnil len súkromníkov, mestské dopravné podniky sa však finančnej kompenzácie stále nedočkali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Rybníček
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Únia miest Slovenska (ÚMS) opakovane žiada štát o kompenzáciu výpadkov v príjmoch, ku ktorým došlo počas pandemickej krízy v mestských dopravných podnikoch v Bratislave, Žiline, Prešove a Košiciach.

Viac o téme: Koronavírus

Uvádza sa vo vyhlásení ÚMS k situácii v dopravných podnikoch, ktoré v tlačovej správe zverejnila hovorkyňa Daniela Pirschelová.

Štát súkromíkov odškodnil

Podľa nej Únia miest Slovenska od roku 2021 upozorňuje, že mestské dopravné podniky, ani v spolupráci s mestami, nedokážu vzniknutú situáciu riešiť.

Straty, ktoré v podnikoch v tomto období vznikli, museli mestá uhradiť zo svojich rozpočtov. Následky týchto jednorazových výdavkov znášajú dodnes, čo je aj jeden z dôvodov, prečo schvaľovanie rozpočtov pre rok 2023 bolo v týchto mestách mimoriadne zložité,“ skonštatovala hovorkyňa a dodala, že štát odškodnil súkromných poskytovateľov verejnej dopravy SAD, ale štyri dopravné podniky patriace pod samosprávy pomoc v podobe finančnej kompenzácie od štátu doteraz nedostali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Straty uhradili zo svojich rozpočtov

ÚMS je presvedčená, že aj samotní zamestnanci dopravných podnikov si zaslúžia vyriešenie tohto problému.

Podľa ÚMS je tiež nepredstaviteľné, aby nastala situácia, že by mnohí obyvatelia nemali možnosť využiť MHD na cestu do práce, nemocníc, či na zabezpečenie si svojich akútnych potrieb z dôvodu pretrvávajúcich finančných ťažkostí, alebo zvýšenia cestovného, ktoré nebudú vedieť zaplatiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská autobusová doprava (SAD)ÚMS Únia miest Slovenska