S výstavbou rozšírenia D1 pri Bratislave sa začne na jar, hlavná fáza bude až o päť mesiacov, informuje Doležal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dolezal ministerstvo dopravy rychlostna cesta poprad.jpg
Dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal Reprofoto: ilustračné, www.facebook.com

Samotná výstavba rozšírenia diaľnice D1 v úseku Bratislava – Triblavina a križovatky D1 a D4 by sa mala začať na jar budúceho roka. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) informoval, že stavať sa začne vtedy, keď zhotoviteľ doprojektuje túto stavbu.

Hlavná fáza výstavby bude až o päť mesiacov,“ povedal vo štvrtok v prenose na sociálnej sieti.

Zatiaľ podľa rezortného šéfa netreba čakať v teréne buldozéry, bagre a pracovníkov, pretože teraz je fáza projektovania.

Nevylučujem, možno sa tam budú robiť nejaké prípravné zemné práce. Päť mesiacov je aj v zmluve odhadovaný čas na potrebné projektovanie a povoľovanie,“ uviedol Doležal. Poľský minister dopravy sa podľa neho zaručil za vybraného zhotoviteľa, poľskú spoločnosť Budimex, ktorá u severných susedov realizuje desiatky veľkých stavebných zákaziek.

Motivácia pre ľudí nechať autá doma

Ministerstvo dopravy chce počas stavebných prác na diaľnici motivovať motoristov a verejnosť, aby do hlavného mesta cestovali radšej vlakom a odľahčili dopravu na D1. V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a dotknutými miestnymi samosprávami uvažuje o tom, že výrazne zľavnený či zvýhodnený cestovný lístok bude možné využiť na vlak aj mestskú hromadnú dopravu.

Dopravné obmedzenia zatiaľ nehrozia, tie nastanú až potom, keď sa odkloní doprava na obchádzkové trasy,“ upozornil Doležal. „Verím, že dovtedy nájdeme spoločnú reč so samosprávami a prinesieme konkrétny hmatateľný produkt, ktorý bude motivovať ľudí nechať autá doma,“ dodal minister dopravy.

3,6-kilometrový úsek za zhruba 110 miliónov

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) podpísala 29. novembra zmluvu s víťazom tendra na výstavbu rozšírenia D1 Bratislava – Triblavina vrátane križovatky D1 a D4.

Poľská firma Budimex sa zaviazala postaviť 3,6-kilometrový úsek za približne tri roky. Zmluvná cena je zhruba 110 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, stavba bude financovaná zo štátneho rozpočtu. Prvým krokom zhotoviteľa bude projektové inžinierstvo s cieľom získať všetky potrebné stavebné povolenia.

V súvislosti s výstavbou križovatky D1 a D4 najskôr zhotoví obchádzkové trasy, následne zdvihne niveletu D1. Počas rekonštrukcie bude dočasne vedená doprava po obchádzkových trasách na vetvách križovatky D1 a D4. Kľúčové pre odľahčenie dopravy sú vetvy z D4 na D1 (Jarovce – Trnava) a opačne z D1 na D4 (Trnava – Jarovce), tie sprístupnia motoristom skôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajBudimexMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosťSme rodina