Ručičky hodiniek sa posunú dopredu, prechod na letný čas spôsobí hodinové "meškanie" troch nočných vlakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko.
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

V noci zo soboty 25. marca na nedeľu 26. marca sa mení stredoeurópsky čas na letný, čo sa dotkne troch nočných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Ručičky hodiniek sa posúvajú z druhej hodiny na tretiu hodinu ráno.

„Vlaky premávajúce v tejto dobe tak prídu do konečnej stanice o hodinu „neskôr“, reálne však bude čas jazdy zodpovedať tomu, ktorý je uvedený v cestovnom poriadku,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Ide o vlaky EN 442 SLOVAKIA (Humenné 19:30 – Praha hl. n. 7:38), R 614 ZEMPLÍN (Humenné 21:51 – Bratislava hl. st. 5:33) a R 615 ZEMPLÍN (Bratislava hl. st. 22:57 – Humenné 6:33), ktoré prídu s meškaním 60 minút.

„Na tratiach susedných železníc budú podobne ovplyvnené jazdy nočných vlakov. Vlaky, ktoré vchádzajú na Slovensko po 3:00, pôjdu už podľa letného času,“ dodal Kováč.

Princíp podobný letnému času spomenul už americký politik Benjamin Franklin v druhej polovici 18. storočia v jednom zo svojich zápiskov.

V praxi bol letný čas prvýkrát zavedený v prvej polovici 20. storočia v niekoľkých európskych krajinách. Na území Česko-Slovenska fungoval letný čas s prestávkami v 40. rokoch 20. storočia.

Každoročný letný čas bol zavedený v Československu až v roku 1979. K jeho zavedeniu prispela aj energetická kríza v tomto období, pričom od letného času sa očakávali energetické úspory.

O dva roky neskôr sa u nás ustálilo pravidlo, že letný čas sa začína posledný marcový víkend v noci zo soboty na nedeľu, a to nadránom, keď je vplyv zmeny času na pracovné aktivity minimálny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko