Železničná doprava je v kritickom stave. Za 10 rokov bol podľa NKÚ vynovený každý deviaty vlak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak
Foto: zsr.sk

V prípade modernizácie vlakových súprav predstavuje investičný dlh už viac ako jednu miliardu eur.

Podľa predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Ľubomíra Andrassyho vláda a Ministerstvo dopravy SR budú musieť nájsť spôsob financovania nielen modernizácie, ale aj nákupu nových vlakov.

V novom programovom období 2021 až 2027 na to už nie je taký objem finančných prostriedkov Európskej únie ako doteraz, keď na tento účel bolo určených 820 miliónov eur prevažne z eurozdrojov.

Ohrozenie bezpečnosti

„Dlhá životnosť súprav ohrozuje nielen plynulosť železničnej dopravy, ale je aj vážnym rizikom z hľadiska bezpečnosti. Vôbec nie je prepojenie medzi vozovým parkom alebo lokomotívami, vagónmi a infraštruktúrou, po ktorej jazdia,“ povedal v stredu po rokovaní vlády Andrassy v súvislosti s kontrolou modernizácie železničnej osobnej dopravy.

Nákup rušňov určených na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu bez toho, aby na to boli prispôsobené aj koľaje, označil z hľadiska hospodárnosti a efektívnosti za zlý krok.

Modernizácia železničného vozidlového parku podľa šéfa národných kontrolórov nenapreduje tak, ako by sa očakávalo, aj pre absenciu strategických dokumentov.

Modernizuje sa pomaly

„Ešte vážnejšia situácia je pri rýchlikoch, medzinárodných vlakových súpravách, pretože tam sme mohli robiť modernizáciu len z národných zdrojov a európske finančné prostriedky na to nebolo možné použiť,“ upozornil Andrassy.

Železničná koľajová doprava na Slovensku je v kritickom stave, len každé deviate koľajové vozidlo je nové alebo zmodernizované.

Kontrola NKÚ potvrdila neudržateľnosť súčasného systému, pretože sa modernizuje pomaly a bez dostatočného finančného krytia. Bez európskych prostriedkov by modernizácia nebola alebo len v minimálnom rozsahu.

Zrealizovalo sa len šesť projektov

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) použila od roku 2010 na obnovu vozového parku viac ako jednu miliardu eur. Zo 14 modernizačných projektov z rokov 2017 až 2021 za viac ako 653 miliónov eur zrealizovala iba šesť, ďalších osem stále realizuje.

V tomto období získala 174 nových alebo zmodernizovaných vlakových súprav a vozňov za bezmála 379 miliónov eur. Do konca roku 2023 plánuje ďalších 80 vozidiel za 274 miliónov eur.

Chýba strategické riadenie

Podľa národných kontrolórov pritom modernizácia koľajových vozidiel nebola riadená strategicky. Za osemročné kontrolované obdobie 2014 až 2022 nemala ZSSK platnú, zodpovednou autoritou schválenú stratégiu obnovy a modernizácie svojho vozového parku.

Železničnej spoločnosti podľa NKÚ chýbalo koncepčné a strategické riadenie zo strany rezortu dopravy. Metodická podpora nebola žiadna, koordinácia projektov medzi ZSSK a Železnicami SR bola slabá. Vážnym systémovým zistením sú aj nedostatočne merateľné ukazovatele deklarovaných cieľov modernizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNKÚ Najvyšší kontrolný úrad