Rekonštrukcia Harmincovej ulice sa blíži do finále, motoristi dostanú novú štvorprúdovku a MHD vlastné pruhy (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Odovzdanie novej štvorprúdovky
Nová štvorprúdová cesta na Harmincovej ulici počas tlačovej konferencie k jej odovzdaniu. Bratislava 13. september 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Práce na rekonštrukcii a rozšírení Harmincovej ulice v bratislavskej Dúbravke sa blížia do finále. Ako informoval magistrát hlavného mesta, motoristi už o pár dní dostanú novú štvorpruhovú cestu a chodci nové bezpečnejšie chodníky, zlepšenia sa dotknú aj mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Práce nebudú mať vplyv na dopravu

Celková cena diela je viac ako 3,6 milióna eur s DPH. Práce na komplexnej rekonštrukcii komunikácie boli rozdelené do troch etáp.

Finálne ukončenie stavby je naplánované na 2. novembra, plánované dokončovacie práce však podľa mesta nebudú mať vplyv na priechodnosť ulice pre individuálnu automobilovú dopravu ani MHD.

Zrekonštruovaná Harmincova prinesie novú vozovku, plnohodnotnú štvorprúdovú cestu s dvomi buspruhmi v oboch smeroch,“ uviedol magistrát s tým, že pribudne tiež nový priechod pre chodcov a zrekonštruované chodníky.

Motoristov už nebudú blokovať autobusy

Nové budú tiež zastávky MHD s bezbariérovým prístupom, či elektronické informačné tabule. Frekventovaná Harmincova ulica predstavuje jeden z hlavných prístupov do a z Dúbravky.

Rozšírením tejto komunikácie sa lepšie prepojí mestská časť Dúbravka a Karlova Ves s diaľnicou D2 a zjednoduší sa tak prístup v smere do a z mestskej časti, ako aj prístup do mesta, keďže motoristov už nebudú blokovať autobusy MHD, ktoré mali zastávku priamo v jazdnom pruhu, čo najmä v ranných a poobedňajších špičkách značne komplikovalo dopravu,“ priblížilo mesto.

Zrekonštruovaná komunikácia rovnako odbremení časť Lamačskej cesty smerom na Lamač a Záhorskú Bystricu.

Cesta na Harmincovej bola postavená v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Kapacitnými možnosťami a technickou úrovňou už roky zaostávala za nárokmi na modernú cestu. Na rozšírenie Harmincovej bolo vydané územné rozhodnutie ešte v roku 2007.

Projekt však brzdili roky nevysporiadané pozemky v blízkosti komunikácie. Ich výkup realizovali v etapách, zavŕšiť ho a nadobudnúť všetkých 14 potrebných pozemkov sa hlavnému mestu podarilo v roku 2019. Následne v lete 2022 začali s premenou pôvodnej dvojpruhovej komunikácie na štvorpruhovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať