Vallo reaguje na kritiku presmerovania dopravy z nábrežia, sám má trému ako si s tým Bratislavčania poradia

BRATISLAVA: Zmena organizácie dopravy na nábreží
Zmena organizácie dopravy na Rázusovom a Vajanského nábreží v úseku od Mosta SNP po Šafárikovo námestie v oboch smeroch z dôvodu vybudovania samostatného oddeleného pruhu pre cyklistov. Bratislava, 8. august 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Zníženie počtu jazdných pruhov a vybudovanie cyklopruhov na Vajanského nábreží nie je podľa primátora Bratislavy Matúša Valla len autonómnym rozhodnutím súčasného vedenia mesta.

Zníženie jazdných pruhov

„Je to pokračovanie dialógu a úsilia, ktoré sa začalo dávno pred nami,“ vysvetľuje primátor na sociálnej sieti a reaguje tým na kritiku zmeny dopravného riešenia zo strany verejnosti. Podľa Valla je prirodzené mať obavu z toho, ako zníženie počtu jazdných pruhov ovplyvní dopravu v tejto časti mesta.

„Ja sám mám z toho veľkú trému, ktorá vyplýva z toho, ako si obyvatelia Bratislavy s touto zmenou poradia,“ napísal a dodal, že nemá však obavu z toho, či je to pre hlavné mesto dobrý krok. „Nadväzujeme ním na diskusiu, ktorá tu prebieha už veľmi dlho a na ktorej sa zúčastnili aj mnohí z vás,“ doplnil.

„Najťažšie zo všetkého je meniť návyky ľudí. Tie často bývajú jednou z mála istôt v tejto turbulentnej dobe. Ale Bratislava sa musí meniť,“ poznamenal primátor s tým, že mesto a jeho obyvatelia majú na to, aby dokázali postupne naprávať chyby z minulosti a urobili všetko pre to, aby sa neopakovali.

Začiatkom augusta začali s prácami na Rázusovom a Vajanského nábreží, ktoré výrazne zmenia organizáciu dopravy v časti nábrežia.

Oddelené cyklopruhy

Najvýraznejšou zmenou bude vybudovanie oddelených cyklopruhov a zrušenie jedného jazdného pruhu pre vozidlá medzi Mostom SNP a Šafárikovým námestím v každom smere.

„Nové cyklopruhy vznikajú na časti nábrežia, kde bezpečná cykloinfraštruktúra doteraz úplne chýbala a zároveň spoja viaceré už existujúce cyklotrasy,“ vysvetlil magistrát.

Pre vozidlá zostane po novom v tomto úseku jeden jazdný pruh v každom smere. Zrušené budú ľavé odbočenia cez električkovú koľaj na Kúpeľnú a Fajnorovo nábrežie, nakoľko tieto odbočovania spôsobovali zdržania pre ostatné vozidlá.

V úseku na Dostojevského rade medzi Landererovou a Šafárikovým námestím sa zároveň mení značenie jazdných pruhov a pribudne tu zmiešaný bus-cyklo pruh. Mesto odporúča tranzitujúcim vodičom, aby pre dopravu využili obchvat cez Einsteinovu ulici na petržalskej strane Dunaja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Vallo