Rážovo ministerstvo hlási stopercentné čerpanie eurofondov, neprepadlo mu ani euro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister dopravy
Minister dopravy Jozef Ráž. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo dopravy SR hlási 100-percentné čerpanie prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 – 2020, ktoré sa ešte uzatvára. Rezortná štátna tajomníčka Denisa Žiláková o tom informovala s tým, že im neprepadlo ani jedno euro, ako vopred vyhlasovali.

Toto je dnes realita,“ povedala po štvrtkovom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala aj využívaním starých a nových eurofondov.

Výrazný skok

Denisa Žiláková zároveň potvrdila, že v rámci Programu Slovensko pre nové eurofondové obdobie 2021 – 2027 zaznamenali výrazný skok.

Za posledné dni sa nám podarilo nakontrahovať veľké infraštruktúrne projekty v celkovej alokácii až šesťsto miliónov eur. Sú to veľmi podstatné projekty, ktoré sú už zazmluvnené,“ uviedla.

Zazmluvnené projekty

Ide o nákup električiek pre Bratislavu, dofinancovanie modernizácie železničného koridoru na Kysuciach a železničného uzla Žilina, ako aj výstavby úsekov R2 pri Košiciach a R3 Tvrdošín – Nižná.

Všetky tieto projekty máme plne zazmluvnené, viaceré z nich sú už v plnej implementácii. Takže očakávame výdavky v priebehu pár týždňov a budeme hlásiť aj výrazné čerpanie,“ priblížila Denisa Žiláková.

Operačný program Integrovaná infraštruktúra

Peniaze EÚ budú okrem Programu Slovensko čerpať aj na projekty v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Operačný program Integrovaná infraštruktúra na roky (OPII) 2014 – 2020 vyčerpal zo zdrojov EÚ k 10. máju tohto roka 6,1 mld. eur, čo je o 1,6 % viac oproti jeho alokácii v objeme 6 mld. eur.

Zazmluvnenie európskych prostriedkov v tomto najväčšom programe v rámci uvedeného programového obdobia dosiahlo zhruba 6,9 mld. eur, pričom vyčlenenú sumu to presahuje skoro o 15 %.

Ministerstvo dopravy je riadiacim orgánom OPII, jeho súčasťou sú okrem dopravnej časti aj iné oblasti, kde sú sprostredkovateľmi iné ministerstvá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Žiláková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR