Práce na obnove cestnej spojnice okresov Rožňava a Spišská Nová Ves budú pokračovať po Veľkej noci v Harichovciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Do konca júna tohto roka opraví Košický samosprávny kraj 22 úsekov ciest.
Reprofoto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Po Veľkej noci sa začne s ďalšími prácami na obnove cestnej spojnice okresov Rožňava a Spišská Nová Ves. Konkrétne sa budú týkať úseku v obci Harichovce.

Projekt za päť miliónov eur

Informovala o tom agentúru SITA hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Katarína Strojná, podľa ktorej práce v obci odštartujú v utorok 2. apríla. Podľa aktualizovaného harmonogramu by mali byť ukončené v auguste 2024.

Rekonštrukcia mala v rámci projektu trvať pôvodne 15 mesiacov, napokon ich o päť mesiacov predĺžila výstavba kanalizácie v Harichovciach. Celkovo sa projekt za päť miliónov eur, ktorý je financovaný z eurofondov, týka takmer 53 kilometrov cesty druhej triedy II/533.

Predĺženie rekonštrukcie

Ide o úsek od Gemerskej Polomy cez Spišskú Novú Ves, Harichovce až po napojenie na diaľnicu D1. Stavenisko bolo zhotoviteľovi odovzdané v decembri 2022, s prácami však pre zimnú údržbu ciest a klimatické podmienky muselo počkať do jari.

Neskôr bola doba predĺžená. Realizácii stavebných prác v časti rekonštruovaného úseku a tiež obnove autobusovej zastávky bránila spomínaná výstavba kanalizácie v Harichovciach.

Nové bezpečnostné prvky

Dňa 7. marca 2024 sa uskutočnilo pracovné stretnutie v obci Harichovce za účelom obhliadky stavu cesty po ukončení prác na kanalizácii v obci. Zhotoviteľ predložil aktualizovaný harmonogram, práce na rekonštrukcii mostných objektov sa už začali,“ priblížila Strojná.

Projekt zahŕňa úpravu cesty, ale aj rekonštrukciu štyroch mostov, úpravu piatich autobusových zastávok a výstavbu nástupíšť. Osadené budú aj nové bezpečnostné prvky vrátane zvodidiel, osvetlenia na priechode pre chodcov, ale aj dve meteostanice.

Nedostatočná konštrukcia vozovky

Cieľom projektu je odstrániť nevyhovujúci stavebno-technický stav cesty a mostov, predĺžiť životnosť cesty a zabezpečiť bezpečnosť cestnej dopravy. Konštrukcia vozovky už totiž bola pre aktuálne dopravné zaťaženie nedostatočná. Na ceste sa podľa kraja nachádzali výtlky, trhliny a v niektorých miestach zaznamenali až sieťový rozpad vozovky.

Cesta II/533 je súčasťou Gotickej cesty, ktorá spája kultúrno-historické pamiatky Spiša a Gemera. Tvorí dôležitú spojnicu centier turistického ruchu, Slovenského raja a Hnileckej doliny. V súčasnosti tiež plní funkciu diaľničného privádzača mesta Spišská Nová Ves severne na diaľnicu D1 pri Levoči.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)