Presun hlavnej železničnej stanice z Bratislavy je podľa KDH nereálny, navrhujú modernizáciu existujúcej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlavná stanica v Bratislave
Hlavná stanica v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Presun hlavnej železničnej stanice z Bratislavy považuje KDH za nerealistický a megalomanský projekt. Strana tak reaguje na avizované zámery ministerstva dopravy s hlavnou železničnou stanicou v Bratislave.

Technická absurdita

„Namiesto riešenia kapacitných problémov a modernizácie existujúcej stanice navrhuje minister dopravy Jozef Ráž projekt novej hlavnej stanice v Stupave, čo je technicky nerealistické a finančne neúnosné,“ upozorňuje KDH.

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Igora Janckulíka by bol navyše tento zámer v rozpore s princípmi Memoranda o spolupráci medzi štátom, Železnicami SR (ŽSR) a mestom Bratislava.

„Takisto by išlo o technickú absurditu, kde vzdialenosť 15 kilometrov medzi novou hlavnou stanicou a centrom mesta by z Bratislavy robilo európsky unikát a znamenalo nepraktický presun pre cestujúcich,” varuje Janckulík.

Financovanie z eurofondov je nereálne

Náklady na projekt v Stupave podľa neho nedokáže ministerstvo ani odhadnúť, čím by sa stal precedensom pre plytvanie verejných zdrojov.

„Nehovoriac o tom, že financovanie novej hlavnej stanice z eurofondov je nereálne, keďže výstavba staničných budov nie je v tomto programovom období povolená,“ zdôraznil.

Návrhy KDH

Namiesto budovania novej stanice KDH navrhuje efektívnejšie riešenia v rámci existujúcej, ako napríklad predĺženie nástupíšť, zefektívnenie radenia vlakov a odstránenie oblúku.

„Tieto riešenia sú reálnejšie, financovateľné a priniesli by rýchlejšie zlepšenie dopravnej situácie. Sme presvedčení, že by išlo o prospešnejšie riešenie pre mesto a celý región ako nereálny a nerealizovateľný projekt v Stupave. Žiadame ministra Ráža o zodpovedné a transparentné riešenie dopravnej situácie v bratislavskom dopravnom uzle s ohľadom na reálne potreby a možnosti štátu,” doplnil Janckulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor JanckulíkJozef Ráž
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKDH Kresťanskodemokratické hnutieMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)