Obchvat Sabinova postavia firmy zo skupiny Hochtief, bude merať takmer desať kilometrov

Cesta, auto
Foto: ilustračné, Getty images

Najnižšiu cenu za výstavbu obchvatu Sabinova na ceste prvej triedy I/68 v dĺžke takmer desať kilometrov navrhlo združenie stavebných spoločností v skupine Hochtief.

Slovenská správa ciest (SSC) o tom informovala v oznámení o výsledku vyhodnotenia ponúk, zatiaľ ale neuviedla, akú cenu úspešný uchádzač navrhol.

Ponuky predložilo šesť uchádzačov

Celková odhadovaná hodnota stavebných prác plánovaných na tri roky bola 61,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Ide o jednu z dvoch najväčších stavieb, s ktorou štátni cestári plánujú začať v tomto roku, financovať ju chcú aj s využitím prostriedkov Európskej únie.

Vo vybranom združení stavbárov, ktoré by malo preložku hlavnej cesty okolo Sabinova postaviť, sú spoločnosti Hochtief SK, s.r.o., Bratislava, Hochtief CZ, a.s., Praha a Hochtief Infrastructure, GmbH, so sídlom v nemeckom Essene.

Dve posledné z nich majú na Slovensku svoje organizačné zložky. V tendri vyhlásenom vlani vo februári predložilo ponuky celkovo šesť uchádzačov.

Pôvodný termín presúvali päťkrát

Ponuky predkladali ešte vlani začiatkom augusta, cestári pôvodný termín 30. marca 2022 presúvali z rôznych dôvodov päťkrát.

Výstavbu sabinovského obchvatu plánovali financovať zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v rámci dobiehajúceho eurofondového obdobia 2014 až 2020, z toho je možné použiť peniaze len do konca tohto roka. Pravdepodobne použijú eurozdroje už z nového obdobia 2021 až 2027.

„Sabinovský obchvat bude dlhý 9,8 kilometra. Začínať sa bude za obcou Pečovská Nová Ves a pokračovať severne od mesta Sabinov a jeho mestskej časti Orkucany. Za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova,“ informoval nedávno Martin Guzi z komunikačného odboru SSC.

Súčasťou preložky cesty so 76 stavebnými objektmi je šestnásť mostov, obchvat po vybudovaní odkloní dopravu mimo mesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie Hochtief CZHochtief SKSSC Slovenská správa ciest