Most na R2 pri Mýtnej začali postupne sprejazdňovať pre motoristov a naďalej ho budú geodeticky monitorovať

R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce
Nový úsek rýchlostnej cesty R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce. Reprofoto: www.facebook.com

Most na úseku rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorý vykazoval známky sadania, začali v stredu postupne sprejazdňovať.

Najviac stavebnej techniky

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) o tom informovala s tým, že počas záručnej doby budú most naďalej geodeticky monitorovať zo siete pozorovacích bodov.

„V prvom roku sa bude most sledovať raz za kvartál, v ďalšom období dvakrát ročne a neskôr raz ročne,“ informovali na sociálnej sieti diaľničiari.

Uvedený úsek R2 má dĺžku 13,5 kilometra, sprevádzkovali ho s výnimkou mosta vlani v decembri. Po dobudovaní susedného úseku R2 Kriváň – Mýtna ušetrí tento 20-kilometrový ťah motoristom zhruba osem minút.

Stavenisko úseku R2 Kriváň – Mýtna je momentálne stavbou s najväčším množstvom stavebnej techniky na Slovensku. Aktuálne je tam 14 vežových a 25 kolesových žeriavov, na starosti majú výstavbu rýchlostnej cesty v korunách stromov.

„Žeriavy slúžia najmä pri výstavbe mostných objektov – dominantou tohto úseku je aj budúca najdlhšia estakáda Slovenska. Na stavbe máme dva špeciálne kolesové žeriavy s nosnosťou 500 ton, ktoré sa používajú pri montáži výsuvnej skruže,“ priblížila v tlačovej správe hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Výstavba je predĺžená

Na Krivánskom úseku R2 stavajú najdlhšiu, štvorkilometrovú estakádu a niekoľko ďalších mostov.

Úsek R2 Kriváň – Mýtna je vo výstavbe od marca 2020, stavebné práce mali pôvodne trvať štyri roky do marca 2024. Podľa najnovšieho dodatku k zmluve o dielo lehotu výstavby predĺžili zatiaľ do júna 2025. Dôvodom je posunutie dvoch míľnikov – začatia zakladania mostov a ukončenia ich nosnej konštrukcie.

Zhotoviteľom stavby je združenie stavebných spoločností Doprastav, a. s., Strabag, s.r.o., Eurovia SK, a. s. a Eurovia CS, a. s., úsek R2 sa zaviazali dokončiť pôvodne za vyše 232 miliónov eur, zmluvná cena medzitým podľa portálu NDS vzrástla na 233,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Začiatok úseku R2 Kriváň – Mýtna nadväzuje na sprevádzkovaný úsek R2 Pstruša – Kriváň. Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na ďalší používaný úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce. Trasa R2 vedie v údolí Krivánskeho potoka medzi pohoriami Slovenského rudohoria, Poľany a Javoria. Motoristi po dostavbe získajú diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť