Minister dopravy prisľúbil pomoc cestným dopravcom, sťažujú sa na nárast kamiónov z Ukrajiny

Združenie ČESMAD namieta proti prípadnému spoplatneniu ciest II. a III. triedy elektronickým mýtom
Foto: ilustračné, Pixabay
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia na rokovaní v pondelok požiadalo ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD) o dôslednú kontrolu kamiónov ukrajinských dopravcov na území Slovenska.

Riešenie situácie s ukrajinskými dopravcami

A to najmä povolenia na prepravy, technický stav vozidiel, úhradu mýta, ako aj zodpovedajúce vodičské oprávnenia až po napríklad počet tachografových kariet.

Hovorca združenia Roman Kment o tom informoval s tým, že minister dopravy prisľúbil iniciovanie kontrol. Takisto má koordinovať postup s ministrami dopravy z krajín V4 pri revízii podmienok medzi Európskou úniou a Ukrajinou na stretnutí Rady EÚ v Bruseli.

„Ako ukazuje aktuálna situácia na trhu, počet jázd kamiónov ukrajinských dopravcov sa po uvoľnení podmienok zo strany EÚ zvýšil šesť- až osemnásobne,“ uviedol Kment. V rozhovore s ministrom dopravy dominovalo riešenie situácie s ukrajinskými dopravcami.

„ČESMAD Slovakia už v minulosti opakovane žiadal, aby boli naspäť zavedené pravidlá podľa medzištátnych zmlúv a uvoľnenie cestných prepráv na základe dohody medzi EÚ a Ukrajinou nebolo predĺžené,“ poznamenal hovorca združenia cestných dopravcov.

Ministerstvo dopravy SR pre agentúru SITA následne potvrdilo, že vníma situáciu v súvislosti so zrušením povinnosti pre ukrajinských dopravcov preukazovať sa bilaterálnymi povoleniami.

Povolenky sa nevyžadujú

„S kolegami z rezortov vnútra, financií a práce spolupracujeme na príprave spoločnej akcie, ktorej súčasťou budú kontroly jednotlivých vozidiel stojacich pred hraničným priechodom Vyšné Nemecké. Kolóny tvoria prevažne ukrajinské vozidlá, o ktorých je podozrenie, že nespĺňajú legislatívne požiadavky alebo majú neúplné doklady a podobne,“ informovalo cez odbor komunikácie ministerstvo dopravy.

Momentálne platí dohoda v rámci celej Európskej únie o tom, že povolenky sa nevyžadujú, a to až do 30. júna 2024.

„Začiatkom decembra bude v Bruseli Rada ministrov, kde minister dopravy navrhne prehodnotenie tohto rozhodnutia. Masívny nárast počtu prepráv na území Európskej únie ukrajinskými dopravcami je na úkor európskych dopravcov,“ dodalo pre agentúru SITA ministerstvo dopravy s tým, že to negatívne vplýva na hospodárstvo Európskej únie,

Dlhá kolóna kamiónov

Pre blokádu hraničných priechodov s Ukrajinou poľskými dopravcami sa cez víkend vytvorila dlhá kolóna kamiónov na ceste prvej triedy I/50 smerom na slovensko-ukrajinský priechod vo Vyšnom Nemeckom. Vozidlá stáli v dĺžke asi 20 kilometrov.

„Momentálne je kruhový objazd Hriadky plne prejazdný, bez zdržania vozidiel. Na zjazde z diaľnice D1 sú za sebou, v jednom jazdnom pruhu, odstavované kamióny smerujúce k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké,“ priblížila v pondelok hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová. Aktuálne tam podľa nej bola približne kilometrová kolóna kamiónov.

„Pred Michalovcami v smere od Petroviec nad Laborcom je kamiónová doprava odstavovaná. Kolóna nákladných vozidiel od hraničného priechodu Vyšné Nemecké po obec Závadka je vybavovaná priebežne a podľa počtu vybavených kamiónov je priebežne púšťaná odstavená doprava,“ dodala košická krajská policajná hovorkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RážLenka IvanováRoman Kment
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo dopravy SRRada EÚSMER-SDV4 Vyšehradská štvorkaZdruženie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia