Klimatizácia, wifi aj nové sedenie. Na tatranskú trať sa dostanú prvé z modernizovaných vlakov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zmodernizované vlaky v Poprade
Foto: archívne, SITA/Mária Frisová

Na trate Tatranských elektrických železníc sa počas víkendu dostanú prvé dve z flotily pätnástich zmodernizovaných električiek. Dostali názvy Kriváň a Končistá.

Ako v piatok počas tlačovej besedy na železničnej stanici v Poprade uviedol podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku prevádzky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Ján Lukáč, v plnom počte budú vynovené električky jazdiť do konca tohto roka.

Projekt s celkovým objemom viac ako 30 miliónov eur financuje spoločnosť z prostriedkov Európskej únie. Všetkým pätnásť elektrických jednotiek s rokom výroby 2000 až 2006 bude mať po novom klimatizáciu, vymenené sedadlá, ale aj nový riadiaci systém, nový informačný systém s LCD displejmi a počítaním cestujúcich.

Rozsiahla modernizácia

Podľa Michala Vereša, generálneho riaditeľa spoločnosti ŽOS Vrútky, ktorá v minulosti električky vyrobila a zmodernizovala, zároveň pribudli aj nové označovače cestovných lístkov, modernizáciou prešli aj obloženia stien a batožinové police.

Súčasťou bude aj wifi pripojenie či USB a 230 V zásuvky. Modernizácia má zároveň zvýšiť bezpečnosť a pohodlie pri cestovaní. Polep modernizovaných električiek prezentuje názvy tatranských štítov, rovnako ako tomu bolo pri hybridných jednotkách, ktoré jazdia v Tatrách od roku 2021.

Nenávratný finančný príspevok

Konkrétne názvy ďalších vyplynú z výsledkov hlasovania verejnosti v niekoľkých kolách súťaže, ktorú na sociálnej sieti spustila ZSSK.

Projekt modernizácie električiek úzko nadväzuje na projekt „Obnova vozidiel ozubnicovej železnice vo Vysokých Tatrách“, v rámci ktorého bolo dodaných päť nových elektrických jednotiek pre Ozubnicovú železnicu (OŽ). Predmetom aktuálneho projektu je modernizácia pätnástich kusov trojčlánkových ucelených elektrických jednotiek úzkeho rozchodu radu 425.95.

ZSSK získala na tento zámer nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 30 miliónov eur, z toho 85 percent z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 15 percent zo štátneho rozpočtu. Rozdiel medzi celkovým objemom a zmluvou o poskytnutí nenávratného finančného príspevku tvorí spolufinancovanie ZSSK, čo predstavuje viac ako 361-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján LukáčMichal Vereš
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky fond regionálneho rozvojaŽOS VrútkyZSSK Železničná spoločnosť Slovensko