Deň bezpečnosti na cestách bol zameraný na motoristov, jeho význam podčiarkli tragické udalosti z tohto roka (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MD SR: Bezpečnosť povolaní pracujúcich na cestách
Sprava: Generálny riaditeľ NDS Filip Macháček, štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Igor Choma a prezident HaZZ Adrián Mifkovič počas brífingu ministerstva dopravy, Hasičského a záchranného zboru, Prezídia Policajného zboru a Národnej diaľničnej spoločnosti na odpočívadle Zlaté piesky na tému: Bezpečnosť povolaní pracujúcich na cestách. Bratislava, 20. jún 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Počas neformálneho dňa bezpečnosti na cestách spoločne apelovali na motoristov predstavitelia dopravy, hasičov, záchranárov a polície. Vo štvrtok 20. júna sa polícia zamerala na kontrolu motoristov na vybraných úsekoch, na ktorých sú aktuálne opravy či stavebné práce. Zároveň kampaň zamerali na motoristov v Bratislave.

Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS), význam dňa bezpečnosti na cestách podčiarkli tragické udalosti z tohto roka. Najvyšší predstavitelia rezortu dopravy, Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), Prezídia Policajného zboru a NDS sa prvýkrát spoločne zapojili do dňa bezpečnosti na cestách.

Kampaň prebieha v ôsmich krajinách

Iniciatíva prebieha v ôsmich krajinách, zvyčajne je zameraná na bezpečnosť diaľničiarov. V reakcii na tragickú smrť dvoch hasičov sa kampaň na Slovensku rozšírila na všetky povolania, ktoré vykonávajú prácu na cestách a diaľniciach.

Tento rok vnímame kampaň na Slovensku v omnoho širšom význame. Po tragických udalostiach z 27. mája sme kampaň rozšírili na každého, kto neraz riskuje na cestách a diaľniciach život, práve keď pomáha iným v núdzi,“ povedal štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Igor Choma.

Medzi rokmi 2022 a 2023 stúpol o približne štvrtinu počet diaľničiarov, ktorí sa ocitli v ohrození pre nehodu spôsobenú iným motoristom. V roku 2022 sa v ohrození ocitlo 26 zamestnancov, vlani 33 a za päť mesiacov tohto roka deväť diaľničiarov, pričom traja boli aj pri práci na diaľnici zranení.

V roku 2022 a 2023 predstavovali dopravné nehody spôsobené iným účastníkom premávky viac ako 80 % všetkých situácií, keď sa naši kolegovia ocitli v ohrození,“ upozornil generálny riaditeľ NDS Filip Macháček.

Tragédii sa nedalo zabrániť

Ako príklad uviedol nehodu z polovice mája pri Bratislave. Diaľničná patrola prišla na pomoc motoristovi, ktorý nahlásil poruchu vozidla. Kým vodičovi pomáhali, narazil kamión do zabezpečovacieho vozíka a ich auta. Zamestnanci NDS v čase nárazu vo vozidle neboli.

Vlani zasahovalo na cestách celkovo 1 900 hasičov, najčastejšie v 285 prípadoch pri dopravných nehodách. „Tragická udalosť, ktorá sa stala 27. mája 2024, pri ktorej zomreli naši dvaja kolegovia, dvaja mladí hasiči, ktorí si iba plnili svoje pracovné povinnosti, bola spôsobená niečím, čomu sa z našej strany nedalo zabrániť,“ povedal prezident HaZZ Adrián Mifkovič.

Aj na základe týchto udalostí vítam iniciatívu všetkých dotknutých strán o zvýšenie bezpečnosti na cestách pre všetky záchranné zložky, všetkých zasahujúcich a pre všetkých ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom poskytujú pomoc,“ podotkol.

Súčasťou iniciatívy bola aj policajná akcia zameraná na bezpečnosť pracovníkov na cestách. Na vybraných úsekoch diaľnic a ciest, na ktorých prebiehajú opravy či výstavba, polícia spustila mimoriadne kontroly dodržiavania pravidiel cestnej premávky.

Vítajú každú iniciatívu

Za Policajný zbor môžem povedať, že vítame každú iniciatívu, ktorá môže prispieť k bezpečnosti na cestách, a to nielen účastníkov cestnej premávky, ale aj všetkých tých, ktorí sa podieľajú na zabezpečení bezpečnosti na cestách,“ uviedol Tomáš Vrábel z odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

Od začiatku roka polícia eviduje 4 979 dopravných nehôd, pri ktorých sa ťažko zranilo 326 osôb. O život prišlo 112 osôb. V rovnakom období roku 2023 bolo 4 950 nehôd, 370 ťažko zranených osôb a sto ľudí prišlo o život.

Preto aj touto cestou apelujem na všetkých, aby si za volant sadali s myšlienkou doraziť do cieľa svojej cesty živí a zdraví,“ dodal Tomáš Vrábel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip MacháčekIgor ChomaTomáš Vrábel
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťPPZ SR Prezídium policajného zboru SR