Cestní dopravcovia vlani zaplatili za mýto viac ako 240 miliónov eur, najväčší výber poplatkov tradične pripadol diaľniciam

Mýto, peniaze, diaľnica
Foto: koláž SITA, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Elektronický výber mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) v roku 2023 dosiahol 240,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Najväčší výber poplatkov pripadol diaľniciam

Ide o takmer totožnú sumu, ako uhradili cestní dopravcovia za použitie vymedzených úsekov ciest a diaľnic v roku 2022, čo bolo 240,7 milióna eur. Spoločnosť SkyToll vo štvrtok informovala, že v rámci komplexnej služby v decembri vybrala na mýte 16,9 milióna eur.

Tradične najväčšia časť výberu mýta v uplynulom roku pripadla na poplatky za použitie diaľnic a rýchlostných ciest, dopravcovia na nich zaplatili takmer 170 miliónov eur – 70,6 % z celkového výberu. Za použitie nesúbežných ciest prvej triedy uhradili necelých 62 miliónov eur (25,8 %), za jazdu po súbežných cestách prvej triedy 8,6 milióna eur (3,6 %).

Celkom 83 % z vybraného mýta predstavovali platby za vozidlá s maximálnou povolenou hmotnosťou nad 12 ton a dvoma nápravami. Prevádzkovatelia autobusov zaplatili 4,2 milióna eur, čiže 1,9 % z výberu mýta.

Zľavy z ceny mýta

V roku 2023 získalo nárok na zľavu z ceny mýta takmer 37-tisíc vozidiel, z nich viac ako 24-tisíc zo Slovenska. Prevádzkovatelia vozidiel získali zľavu vo výške 4,15 milióna eur, z toho dopravcovia zo Slovenska takmer 3,5 milióna eur (vyše 83 %).

„Dňom s najvyšším výberom mýta na slovenských cestách sa stal v uplynulom roku 9. máj, kedy bolo vybraných 1 089 956 eur,“ uviedol hovorca SkyTollu Miroslav Beneš.

Prehrešky pri výbere mýta

Ku koncu minulého roka bolo v elektronickom mýtnom systéme zaregistrovaných 334 456 vozidiel. Vozidlá zo zahraničia sa na celkovom počte palubných jednotiek podieľajú viac ako 78 percentami. Vymedzené úseky ciest a diaľnic využívalo v decembri v priemere 31 252 vozidiel denne, zatiaľ čo v novembri 40 114 vozidiel.

„Mobilné jednotky vynucovania riešili v decembri na vymedzených úsekoch ciest 159 prípadov porušenia zákona o výbere mýta. Najčastejším typom prehrešku bol nesprávne nastavený počet náprav na palubnej jednotke,“ priblížil Beneš. Odhalení boli podľa neho aj vodiči, ktorí išli po slovenských cestách úplne bez palubnej jednotky, alebo sa snažili rušiť jej signál.

„Od vodičov, ktorí sa dopustili porušenia stanovených pravidiel, vybrali na doplatkoch 1 414 eur,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beneš
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)SkyToll