Bratislavské letisko stále nedosiahlo úroveň pred pandémiou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: www.facebook.com

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za jedenásť mesiacov tohto roka na príletoch a odletoch spolu 1 334 649 pasažierov. Počet cestujúcich v novembri dosiahol 65 790. Od začiatku roka do konca novembra sa na letisku uskutočnilo 23 101 vzletov a pristátí, z toho v minulom mesiaci 1 435 letov.

Letisko M. R. Štefánika očakáva, že v roku 2022 vybaví približne 1,4 milióna cestujúcich,“ uviedla pre agentúru SITA PR špecialistka bratislavského letiska Veronika Hauswaldová s tým, že konkrétne údaje zverejnia v polovici januára 2023. Letisko stále nedosiahlo úroveň pred pandémiou, keď v rokoch 2018 a 2019 zaznamenalo takmer 2,3 milióna pasažierov. V roku 2020 vybavilo 405-tisíc a vlani 480-tisíc cestujúcich.

Milión vybavených pasažierov už v auguste

Na najväčšom slovenskom letisku v aktuálnom období vybavujú popri pravidelných aj charterové lety do exotických krajín ako sú Senegal, Kapverdy, ostrov Zanzibar či Omán.

Počas zimných sviatkov je samozrejme v ponuke viac spojení aj čo sa týka pravidelnej leteckej dopravy, keďže ľudia cestujú na sviatky domov za svojimi rodinami a príbuznými. Medzi frekventované spojenia už tradične patria Londýn a Dublin,“ priblížila Hauswaldová.

Po uvoľnení pandemických opatrení sa opäť začalo lietať a letisko v slovenskej metropole ožilo. „Letná sezóna bola po dvoch rokoch silná, s prudkým nárastom cestujúcich na jar. Už v auguste sme dosiahli hranicu jedného milióna vybavených pasažierov spolu. Takéto číslo sme očakávali až na jeseň. Napriek tomu miera obnovy pravidelnej leteckej dopravy dosiahla zhruba 80 percent v porovnaní s rokom 2019,“ podotkla Hauswaldová.

V letnej sezóne od konca marca do konca októbra sa z Bratislavy lietalo na pravidelných linkách na 35 letísk, novinkou boli priame spojenia do Trapani na talianskej Sicílii, na Lanzarote – jeden z Kanárskych ostrovov, do Kodane, Záhrebu či Sofie. Medzi charterovými letmi bol najväčší záujem o tureckú Antalyu.

Dopad vojny na letisko

Po letnej prestávke začali v októbri fungovať pravidelné linky do Dubaja aj Ríma. Počas aktuálnej zimnej letovej sezóny, od konca októbra do záveru marca 2023, je možné z Bratislavy letieť do Milána, Dalamanu, na Maltu, Lanzarote, do Skopje, Sofie či Solúna, ako aj do Londýna, Dublinu, Edinburghu, Manchestru či Leedsu.

Naďalej sa tiež lieta do Bruselu, Kodane a Eindhovenu. Celú zimu sa dá lietať aj do egyptskej Hurghady a od jari pribudne linka do Marsá Alam a nepriama do Káhiry,“ dodala Hauswaldová.

Po začiatku ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine vo februári tohto roka boli pozastavené a neskôr úplne zrušené linky do Ruska a na Ukrajinu. V krajinách Európskej únie 1. marca uzavreli vzdušný priestor pre ruské lietadlá. Z bratislavského letiska pôvodne fungovali pravidelné spojenia na Ukrajinu na obe kyjevské letiská Boryspiľ a Žuljany, do Odesy a Ľvova a tiež do ruskej metropoly Moskva na letisko Vnukovo.

Letisku tak vypadli destinácie s výbornou obsadenosťou, Kyjev bol po Londýne druhou najsilnejšou destináciou v roku 2021. V pláne bolo aj otvorenie liniek do ukrajinského Charkova a ruského Petrohradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Hauswaldová
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika