Bratislavské letisko získalo nové záchranné a hasičské auto za státisíce, parametrami je špičkou aj v zahraničí (foto)

MDV: Predstavenie letiskového hasičskho špeciálu
Minister dopravy SR Andrej Doležal (vľavo) a hasiči pri hasičskom letiskovom špeciáli Rosenbauer Panther 6x6 počas brífingu ministra dopravy a výstavby SR a predsedu predstavenstva Letiska M. R. Štefánika v areáli Hasičskej a záchrannej služby Letiska M. R. Štefánika. Bratislava, 15. december 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave získalo nový záchranný a hasičský automobil Panther 6×6. Vozidlo v špecifickom prevedení s hasiacim ramenom je jediné svojho druhu na Slovensku. Ako vo štvrtok informovala letisková spoločnosť, po niekoľkých rokoch doplnila svoj hasičský vozový park o automobil spĺňajúci najnovšie štandardy na bezpečnosť.

Bezpečnosť je prvoradá

Je určený na aktívne zásahy pri požiaroch na letisku a na asistenciu a ochranu zásahového tímu pri evakuácii cestujúcich.

Bezpečnosť cestujúcich a, samozrejme, aj personálu letiska je pre nás prvoradá,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) s tým, že letiskoví hasiči budú mať k dispozícii špičkové moderné vybavenie. „Zároveň ale dúfam, že ho nebudú musieť využívať príliš často,“ podotkol šéf rezortu.

Špičkou aj v zahraničí

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi uviedol, že záchranné a hasičské auto, ktoré obstarali z finančného príspevku od Ministerstva dopravy a výstavby SR, je svojimi parametrami špičkou na Slovensku i v zahraničí.

Verím, že sa nájdu prostriedky aj na výmenu ostatných záchranných a hasičských automobilov, z ktorých doteraz najmladšie auto bolo z roku 2006 a najstaršie z roku 1989,“ dodal.

Letisko v hlavnom meste má 42 hasičov a záchranárov, ako aj štyri záchranné a hasičské automobily.

Nenahradil slovenského subdodávateľa

Bratislavské letisko uzavrelo kúpnu zmluvu na dodanie špeciálneho hasičského automobilu vlani v októbri za 889-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) s českou spoločnosťou Požární bezpečnost, s.r.o. Lehota dodania bola 52 týždňov.

Podľa údajov vo Vestníku verejného obstarávania predpokladaná hodnota zákazky bola 890-tisíc eur bez DPH. Vo verejnej súťaži predložila pôvodne najnižšiu cenu za dodanie vozidla poľská firma Wawrzaszek ISS z Bielsko-Bialej, a to vo výške 850-tisíc eur bez DPH, s lehotou dodania tiež 52 týždňov.

Letisko tohto uchádzača vylúčilo, pretože v lehote do piatich pracovných dní nenahradil slovenského subdodávateľa, ktorý mal zabezpečovať záručný a pozáručný servis, ale v Obchodnom registri nemal v predmete činnosti servis a údržbu motorových vozidiel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalDušan Keketi
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR