Banskobystrický kraj obstaráva nový informačný systém pre autobusové zastávky, tabule budú prevádzkované solárnou energiou

Bus stop with pole, sign and full waste bin. Concrete wall and hedge on behind, asphalt road in front.

Verejnú autobusovú dopravu má v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) zatraktívniť nový informačný a oznamovací systém na autobusových zastávkach. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, v rámci pilotného testovania bude systém osadený na vybraných 19 autobusových zastávkach v 17 obciach.

Kraj má na projekt v rámci zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku celkový rozpočet takmer 265-tisíc eur, pričom finálna cena bude známa až po ukončení vyhláseného verejného obstarávania.

Cieľ projektu

Cieľom projektu je skvalitniť informačný a oznamovací systém a zlepšiť informovanosť cestujúcich vo verejnej osobnej doprave digitalizovaním informácií na vybraných autobusových zastávkach. Tým sa zvýši aj atraktivita, efektivita a konkurencieschopnosť verejnej osobnej dopravy v BBSK,“ uviedla hovorkyňa s tým, že osadené označníky budú mať jednotný dizajn.

Ide o pilotné testovanie takéhoto systému, osadené informačné panely na autobusových zastávkach poskytnú užívateľovi digitálne informácie o cestovných poriadkoch, linkách a trasách a dopravných aktualizáciách,“ dodala Štepáneková a doplnila, že výhľadovo budú poskytovať aj aktuálne informácie o doprave, meškaní spojov a nadväznosti spojov prostredníctvom GSM sietí.

Tabule prevádzkované solárnou energiou

V prípade smerového rozdelenia zastávky budú označníky osadené v oboch smeroch premávky, na každom bude umiestnená výveska s elektronickým cestovným poriadkom, ktorý nahradí súčasný papierový. Spolu v rámci projektu osadia 27 označníkov, tabule budú prevádzkované solárnou energiou.

„Realizácia je plánovaná do decembra 2023, následne budú nové označníky spustené do prevádzky,“ spresnila hovorkyňa BBSK.

Modernizované budú zastávky – Banská Belá, námestie; Dobrá Niva, Jednota; Kriváň, pošta ;Trnavá Hora, kostol; Trnavá Hora, rázcestie; Čebovce, rázcestie; Podhorie; Predajná, OcÚ; Budča, pri veži; Stará Kremnička, OcÚ; Stará Kremnička, škola; Osrblie; Šumiac, OcÚ; Kokava n. Rimavicou, námestie; Revúca, sídlisko Stred II; Janova Lehota, pri moste; Detvianska Huta; Hriňová, stred; Veľká Lúka, zvonica.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Štepáneková
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj