Náš svet sa začína vymykať spod kontroly, varoval Guterres svetových lídrov na Valnom zhromaždení OSN (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antonio Guterres, OSN, Valné zhromaždenie
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, 19. september 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) varoval svetových lídrov pred rastúcimi globálnymi výzvami a geopolitickým napätím, proti ktorým „zdá sa, nie sme schopní spojiť sa, aby sme zareagovali„.

Na otvorení zasadnutia Valného zhromaždenia OSN António Guterres vymenoval existenčné hrozby, ktorým čelí svet, od klimatickej zmeny po prevratné technológie, ako je umelá inteligencia. Tiež poukázal na vojnu na Ukrajine ako na ukážkový príklad toho, ako krajiny porušujú svoj záväzok dodržiavať mierový sľub Charty OSN a mandát zaručiť suverenitu a územnú celistvosť všetkých členských krajín.

Multipolárny svet

Náš svet sa začína vymykať spod kontroly. Geopolitické napätie rastie. Globálne výzvy narastajú. A zdá sa, že nie sme schopní spoločne reagovať,“ povedal Guterres zdôrazňujúc, že spôsoby, akými krajiny spolupracujú, sa musia vyvíjať, aby dokázali čeliť tejto dobe.

Svet sa zmenil. Naše inštitúcie nie. Nemôžeme efektívne riešiť problémy také, aké sú, ak inštitúcie neodrážajú svet taký, aký je. Namiesto riešenia problémov riskujú, že sa stanú súčasťou problému,“ prízvukoval.

Toto všetko sa podľa Guterresa deje, keď svet prechádza „chaotickou premenou“ a rýchlo prechádza z krátkeho obdobia „unipolarity“ – nadvlády jedinej mocnosti, Spojených štátov – k multipolárnemu svetu s mnohými mocenskými centrami. To je v mnohých smeroch pozitívne, povedal.

Svet potrebuje činy, nie slová

Multipolárny svet však potrebuje silné, efektívne multilaterálne inštitúcie, kde všetky krajiny spolupracujú na riešení svetových výzev. Preto súčasné inštitúcie potrebujú reformy, inak hrozí rozpad.

Generálny tajomník OSN varoval pred prehlbovaním priepastí medzi ekonomickými a vojenskými mocnosťami, medzi krajinami rozvinutého Severu a rozvojového Juhu, medzi globálnym Západom a Východom. Svet podľa neho potrebuje činy, nie len slová, a kompromis na riešenie svetových problémov a prijatie reforiem.

Len jeden stály člen Bezpečnostnej rady

Tohtoročné Valné zhromaždenie OSN je prvé plnohodnotné stretnutie svetových lídrov odvtedy, čo pandémia COVID-19 narušila dopravu. Rečniť by malo 145 svetových lídrov. Po prvý raz za mnoho rokov však bude len americký prezident Joe Biden jediný prítomný rečniaci líder krajiny, ktorá je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN.

Čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský vodca Vladimir Putin, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Rishi Sunak sa nezúčastnia. To by podľa agentúry AP mohlo sústrediť pozornosť na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Bidena, ktorého budú sledovať hlavne pre názory na Čínu, Rusko a Ukrajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresEmmanuel MacronJoe BidenRishi SunakSi Ťin-pchingVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada OSNOrganizácia Spojených národov (OSN)