Najlepším slovenským cyklistom sa stal opäť Peter Sagan, talentom roka je Nora Jenčušová

Giro d’Italia 2020, Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, Gian Mattia D'Alberto/LaPresse/AP

Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2020 sa stal Peter Sagan. Tridsaťjedenročný Žilinčan triumfoval vo výročnej ankete Slovenského zväzu cyklistiky už jedenástykrát, desiaty raz v neprerušenej sérii.

Trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom a líder tímu Bora-Hansgrohe zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika. Druhé miesto v celkovom poradí o Zlatý pedál patrí Lukášovi Kubišovi a tretia priečka Martinovi Haringovi.

Sezóna bola krátka, ale náročná

Peter Sagan v pandemickom roku 2020 absolvoval Tour da France aj Giro d’Italia, na podujatiach „veľkej trojky“ triumfoval po úniku v 10. etape svojho prvého Gira, čím sa stal stým jazdcom s etapovým triumfom na každej z Grand Tour. Dovedna 64 súťažných dní premenil na desať pódií a osemnásť umiestnení v elitnej päťke.

Z hlavy ani neviem, koľkokrát som túto anketu vyhral, musel by som si zrátať trofeje,“ začal s úsmevom Peter Sagan a pokračoval: „Je to pre mňa česť, keď môžem získať takú cenu doma. Mrzí ma však, že si ju nemôžem prevziať osobne. Minulá sezóna bola zvláštna, pretože pandémia prišla tesne pred najväčšími klasikami. Museli sme sedieť doma a potom sme zase museli absolvovať prípravu, po mentálnej stránke to bolo ťažké. Posunulo sa to a sezóna bola krátka, o to to však bolo náročnejšie. Musel som upravovať svoj program. V krátkom slede odjazdiť Tour a Giro bolo náročné.

Peter Sagan nedávno prekonal koronavírus, preto ešte nevie, aký bude jeho plán na najbližšie mesiace. „Po prekonaní koronavírusu ma ešte čakajú detailné vyšetrenia srdca a pľúc, podľa toho sa budeme rozhodovať o tom ako ďalej,“ prezradil Peter Sagana a pridal aj svoju prognózu pred novou sezónou: „Vždy sa chcem ukazovať iba v dobrom svetle a rok 2021 nebude výnimka. Je však ťažké predpovedať, či sezóna bude dobrá alebo zlá.“

Cyklistika dopadla pomerne dobre

Vyhodnotenie ankety Zlatý pedál tentokrát nehostila špeciálna slávnosť, pre pandémiu koronavírusu tentokrát bolo oceňovanie vo virtuálnom priestore. „Sezóna 2020 bola veľmi zvláštna a z toho vyplýva, že aj toto vyhlásenie je netradičné. Vždy sme sa stretávali na konci sezóny, ale aktuálna situácia to neumožňuje. Zo športového hľadiska paradoxne cyklistika dopadla pomerne dobre oproti iným športom. My sme absolvovali komplet sezónu, aj keď sa posunula na neskôr a s obmedzeniami. Takže v konečnom dôsledku na túto zlú dobu prebehla sezóna dobre,“ zhodnotil prezident SZC Peter Privara.

Okrem Petra Sagana získali Zlatý pedál 2020 aj ďalší slovenskí reprezentanti v rôznych cyklistických odvetviach. V dráhovej cyklistike bola podľa ankety najúspešnejšia Nora Jenčušová, ktorú ocenili aj v kategórii Talent roka. V cross country horských cyklistov bol najlepší Martin Haring, medzi zjazdármi Rastislav Baránek, v cyklokrose Ondrej Glajza, v cyklotriale Samuel Hlavatý, v bikrose Sebastián Sulka, vo freestyle Jakub Pružinec, v paracyklistike Jozef Metelka a cenu v kategórii Masters dostal Alojz Ozogáň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš KubišMartin HaringPeter PrivaraPeter Sagan