Najdrahšia krajinomaľba sa predala za 20,4 milióna eur

Obraz Ľadovec
Obraz Ľadovec (Eisberg) od nemeckého maliara Gerharda Richtera. Foto: SITA/AP

LONDÝN 9. marca (WebNoviny.sk) – Najdrahšou predanou krajinomaľbou je v súčasnosti obraz Ľadovec (Eisberg) od nemeckého maliara Gerharda Richtera, ktorý sa v stredu večer vydražil v Londýne za 20,4 milióna eur. Maľba zamrznutej krajiny bola na dražbe súčasného umenia v aukčnom dome Sotheby’s taktiež najdrahším predaným obrazom.

Richterovi ako predloha k tomuto obrazu poslúžila fotografia, ktorú zhotovil v roku 1972 počas expedície v Grónsku, spresnil aukčný dom. Odhadovaná cena tohto obrazu pritom bola zhruba dvojnásobne nižšia, než za akú sa napokon predal.

Na stredajšej dražbe bodoval aj obraz nazvaný S červenou vlajkou (Mit Roter Fahne) od ďalšieho povojnového nemeckého autora Georga Baselitza (79). Ten sa predal za 8,64 milióna eur, čo pre maliara zároveň predstavuje osobný rekord. Aukčný dom uviedol, že práve táto olejomaľba z roku 1965 svojmu autorovi dopomohla k tomu, aby sa v maľbe stal „jedným z najprovokatívnejších a najpresvedčivejších hlasov povojnového obdobia“.

Osobný rekord dosiahol aj tretí nemecký povojnový autor Wolfgang Tillman, ktorý má momentálne výstavu v londýnskej galérii Tate Modern a ktorého dielo s názvom Freischwimmer 119 sa na stredajšej dražbe predalo za 531.000 eur. Celkový výnos zo stredajšej dražby činil asi 136,2 milióna eur. Sotheby’s vďaka nemu predbehol konkurenčnú aukčnú sieň Christie’s, ktorá o deň skôr zarobila na dražbe povojnového a súčasného umenia asi 117,1 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom