Na WC osem minút denne: Nóri bojujú proti absurdnému alarmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Nórskym pracovníkom callcentra meria čas na toalete poplašný alarm Foto: Ilustračné foto, www.geschenke.de

Nórska poisťovacia firma DNB pripravila pre svojich zamestnancov nevítané prekvapenie. Alarm, ktorý manažérov okamžite upozorní, ak niektorí zo zamestnancov strávi na toalete či pri iných „osobných aktivitách“ viac ako povolených osem minút denne, okamžite vyvolal vlnu odporu.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, SITA/AP

„Monitorovanie zamestnancov spôsobom, ktorý obmedzí ich návštevy toalety, prestávky na cigaretu, súkromné telefonáty či ďalšie osobné aktivity na osem minút denne je vysoko obmedzujúci a rušivý a mali by ho okamžite zakázať,“ uviedol hovorca zväzu zamestnancov Finansforbundet.

Firma sa však bráni, že cieľom alarmu nie je merať prestávky jednotlivcov, ale zistiť, aký počet zamestnancov callcentra je potrebný na to, aby dokázali odpovedať všetkým volajúcim zákazníkom. Zozbierané informácie sa údajne chystá v blízkej budúcnosti vyhodnotiť, k zrušeniu absurdného alarmu sa však spoločnosť priamo nevyjadrila.

„Každý zamestnanec má odlišné potreby a takéto striktné kontroly pripravujú pracovníkov o osobnú slobodu počas pracovného dňa,“ myslí si predstaviteľ vládneho ústavu na kontrolu súkromia Datatilsynet, ktorý nový systém považuje za formu porušovania ľudských práv.

Bez názvu
Foto: www.jobs.aol.com

Nejde však o prvý absurdný systém na kontrolu zamestnancov, ktorý sa vyskytol v Nórsku. Uplynulý rok jedna nemenovaná nórska spoločnosť nútila svoje zamestnankyne, aby počas menštruácie nosili na ruke červený náramok, ktorý by ich oprávňoval na častejšie návštevy toalety počas dňa.

Ďalšia spoločnosť nútila svojich zamestnancov podpisovať sa do „knihy návštev“ na toaletách, aby dokázala monitorovať ich prestávky. Našla sa aj firma, ktorá túto záležitosť vyriešila osobnými elektronickými kartami, ktoré museli zamestnanci použiť, aby si otvorili dvere na toalete a manažéri tak dostali súhrnné informácie o počte prestávok tohto druhu.

Bjorn Erik Thon, nórsky ombudsman zameriavajúci sa na pracovné podmienky zamestnancov na pracoviskách, bol týmito zisteniami zhrozený. „Tieto prípady monitorovania pracovísk sú extrémne, ale žiaľ skutočné. Tajné kódy týkajúce sa menštruačného cyklu sú veľmi jasným dôkazom porušovania súkromia, nehovoriac o tom, že sú urážkou pre samotné pracovníčky. Pevne verím, že tieto prípady nie sú charakteristikou nórskeho pracovného života vo všeobecnosti,“ dodal Thon, ktorý chce v priebehu tohto roka vypracovať úplný prehľad pravidiel týkajúcich sa oblasti súkromia na pracovisku.

www.telegraph.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať