BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Zavedenie eura na Slovensku malo vplyv aj na výrazný nárast počtu falošných bankoviek a mincí v peňažnom obehu.
Zatiaľ čo v roku 2008 Slovenská sporiteľňa na pobočkách zachytila 12 falošných slovenských bankoviek, v roku 2010 to bolo 50 falošných eurových bankoviek a 190 mincí.
Nárast spôsobil podľa produktového riaditeľa Slovenskej sporiteľne Štefana Panenku fakt, že euro je medzinárodnou menou, ktorú je možné dať do obehu v ktoromkoľvek štáte eurozóny, a teda je jej falšovanie atraktívnejšie. S falšovaním slovenských korún sa banky až tak výrazne nestretávali a ak aj falzifikáty objavili, tak to bolo podľa Panenku zväčša veľmi amatérske prevedenie.
V prvom polroku bolo na Slovensku zadržaných 720 falzifikátov eurových bankoviek pri vyše 10-percentnom medziročnom náraste a 786 falošných eurových mincí pri raste o 22,4 %. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, v rámci bankoviek bol najväčší výskyt falzifikátov dvadsaťeuroviek, hneď za nimi nasledovali 50-eurové bankovky a tretie najčastejšie falšované boli stovky. Najčastejšie zadržanými falošnými mincami boli dvojeurovky.
Väčšina Slovákov prijala novú menu podľa Panenku bez väčších problémov. Novej mene sa veľmi rýchlo prispôsobili najmä mladí ľudia, nakoľko mnohí už mali skúsenosti s eurom zo zahraničia. V slovenských korunách ešte rozmýšľajú a vyjadrujú sa skôr starší, či stredná generácia.
Slováci pracujúci v zahraničí najviac oceňujú ľahší prepočet a transfer peňazí, dovolenkári využívajú transparentnosť cien pri turistickom ruchu. Niektorí ľudia prestali prepočítavať ceny tovarov a služieb, resp. zaokrúhľujú ceny benevolentnejšie.