Na Slovensko dorazí viac vojakov NATO, malo by to odstrašiť Rusov od prípadného útoku

Vojenské cvičenie v Lešti
Kolóna ľahkých bojových vozidiel LR 130 Kajman počas cvičenia Mnohonárodného bojového uskupenia NATO na Slovensku v Centre výcviku Lešť. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

Na Slovensku bude nakoniec pôsobiť do tritisíc vojakov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Počet vojakov NATO, ktorí prídu na Slovensko v rámci takzvanej predsunutej prítomnosti, sa navýšil z 2100 na 3000.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vyplýva to z aktualizácie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky, ktorú v stredu odobril parlament.

Pôvodný počet 600 príslušníkov Ozbrojených síl Českej republiky sa zvýši na 700 vojakov. O 500 vojakov viac by malo prísť z Nemecka, celkovo by ich na Slovensku malo pôsobiť 1 200. Zvýši sa aj počet amerických vojakov na 600 a slovinských vojakov na 200. V rámci predsunutej prítomnosti NATO by na Slovensku tiež malo byť 200 vojakov z Holandska a 100 vojakov z Poľska.

„Navýšením celkového počtu príslušníkov vybraných ozbrojených síl sa zvýši efektivita príspevkov daných krajín do mnohonárodnej bojovej skupiny, a tým aj obranyschopnosť a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej obyvateľstva. Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ informoval rezort obrany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily SR