BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Prípadné zmeny vo výsluhovom zabezpečení policajtov a vojakov by sa mali dotýkať len tých, ktorí budú do služobného pomeru prijatí až po dni účinnosti zmien – k takému záveru dospeli v analýze sociálneho systému ozbrojených zložiek rezorty vnútra a obrany. Na súčasných policajtov a vojakov by sa tak balíček úprav výsluhového zabezpečenia nevzťahoval. Podľa analýzy by sa na všetkých vojakov a policajtov, teda aj tých, čo už sú v uniforme, mohli vzťahovať len prípadné zmeny v nemocenskom zabezpečení a v zabezpečení službami sociálneho zabezpečenia. Autori dokumentu ďalej navrhujú, aby sa zmeny vôbec nerobili v úrazovom zabezpečení.
V systéme výsluhového zabezpečenia navrhujú zvýšiť minimálnu požadovanú dobu služby potrebnú pre vznik nároku na odchodné z doterajších päť na 10 rokov služby. Zároveň by sa malo ustanoviť, že za 10 rokov by patril dvojnásobok základu – kvalifikovaného služobného platu (dnes patrí triapolnásobok) a maximálna výmera by predstavovala trinásť a polnásobok základu za 33 a viac rokov výkonu služby (dnes patrí trinásť a polnásobok za 30 rokov služby).
Ďalšie sprísnenie sa má vzťahovať na podmienky nároku na výsluhový príspevok a na výsluhový dôchodok. U tých, ktorí majú odslúžených 15 až 19 rokov, by sa mal doterajší trvalo poskytovaný výsluhový dôchodok nahradiť výsluhovým príspevkom, poskytovaným štyri roky. Keďže by sa zmena vzťahovala najmä na policajtov a vojakov vo veku 35 až 40 rokov, autori analýzy si od toho sľubujú „personálnu stabilizáciu vo výkone služby u policajtov a vojakov vo veku predpokladanej plnej fyzickej a duševnej výkonnosti, dobrom zdravotnom stave a možnosti zhodnotenia skúseností, získaných z doterajšieho výkonu služby.“
Minimálna požadovaná doba služby potrebná pre vznik nároku na výsluhový dôchodok sa má zvýšiť z doterajších 15 na 20 rokov služby. Táto úprava by znamenala, že nárok na výsluhový dôchodok bude vznikať väčšinou až po dosiahnutí 40 rokov veku, keď už podľa autorov analýzy nemožno predpokladať plnohodnotnú rekvalifikáciu na výkon ďalšieho (civilného) zamestnania pre výrazné vekové znevýhodnene.
Výsluhový príspevok by chceli v budúcnosti vyplácať po skončení služobného pomeru jednorazovo v súhrnnej sume, aká by bola policajtovi alebo vojakovi vyplatená pri mesačných splátkach za obdobie, za ktoré by mu patrila podľa súčasných a doplnených pravidiel. „Pri tejto zmene dôjde k významnej úspore finančných prostriedkov za nerealizovanie každoročnej valorizácie, ako aj k úspore administratívnych nákladov spojených s každomesačným vyplácaním dávky,“ zdôvodňuje sa v materiáli. Okrem toho by sa mali sprísniť podmienky nároku na odchodné pri opätovnom prijatí do služobného pomeru.