Móda z chladničky: Nemecká dizajnérka vyrába šaty z mlieka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Anke Domaske Foto: www.ecouterre.com

Kým väčšina ľudí si nápoj plný proteínov a kalcia leje do šálky, mladá módna dizajnérka Anke Domaske sa ho rozhodla „naliať do šijacieho stroja“. Z mlieka vyrobila ekologickú tkaninu jemnú ako hodváb, ktorú vzápätí premenila na športovo-elegantnú dámsku kolekciu.

Bez názvu
Foto: www.ecouterre.com

Tkanina dostala meno Qmilch a jej hlavnou zložkou je kazeín – bielkovina nachádzajúca sa v kravskom mlieku. Čisto prírodný a pritom ekologický materiál na dotyk pripomína hodváb a vôbec nepáchne. Okrem toho sa vďaka obsahu aminokyselín môže pochváliť antibakteriálnymi schopnosťami a dokáže regulovať cirkuláciu krvi a telesnú teplotu. „Mlieko je podceňované, lebo ľudia ho vnímajú len ako nápoj či potravu, ale môžete z neho vytvoriť oveľa viac – je to úžasná prírodná nespracovaná surovina. Najlepšie na ňom je, že na dotyk pripomína hodváb. Vlákno je padavé a pritom oveľa lacnejšie. Obsahuje však aj proteíny, takže ho môžete klasicky prať,“ vysvetlila 28-ročná dizajnérka.

Z chladničky do šijacieho stroja

Ako sa však mlieko premení na textil? Hlavnou ingredienciou je proteín získaný z kyslého mlieka, ale prísť na presný postup si vyžadovalo mnoho experimentov a rokov testovania: „Je to ako experimentovanie s prísadami, ktoré nájdete v kuchyni – skoro ako pečenie. Trvalo takmer dva roky, kým sme nakoniec objavili ideálny „recept“.“

Bez názvu
Foto: www.ecouterre.com

Hoci sa textílie vyrobené z mlieka na trhu objavili už v 30. rokoch, neboli ekologicky prijateľné. Keďže nová technológia využíva hlavne kazeín, je pre prírodu omnoho šetrnejšia. Zmes sa spracúva v laboratóriu neďaleko nemeckých Brém. Najprv sa zahreje na vysokú teplotu a potom sa stlačí v stroji, ktorý pripomína prístroj na krájanie, aby sa vytvorili samotné vlákna. Mlieko, ktoré sa na to využíva, však nezodpovedá potravinovým štandardom a ak by sa nevyužilo na výrobu látky, najskôr by sa vyhodilo. Namiesto toho vzniká jemná organická látka.

Móda alebo veda?

Mladá módna dizajnérka a zakladateľka módnej značky Mademoiselle Chi Chi doteraz spravodlivo rozdeľovala čas medzi módu a vedu. Ešte na základnej škole vyhrala súťaž, v ktorej hľadali rodiacu sa vedeckú hviezdu. Po ukončení školy sa so svojimi návrhmi tričiek vybrala do Japonska, kde ich úspešne predávala v tokijskom butiku. Po návrate do Nemecka sa vrhla na štúdium mikrobiológie a popri tom si založila módnu značku Mademoiselle Chi Chi. „Vždy som dokázala nájsť rovnováhu medzi módou a vedou. Cez deň som chodila do školy a večer sa vracala do Hanoveru, aby som sa postarala o svoju firmu,“ uviedla mladá dizajnérka, ktorá popri tom stihla navrhnúť svoju prvú kolekciu. Tá mala premiéru v roku 2003 a Anke Domaske ju prezentovala na veľtrhoch a módnych prehliadkach v Európe i v Japonsku. Veľký prelom v jej kariére prišiel v čase, keď si jej šaty obliekla známa hollywoodska herečka. „Moja americká PR manažérka mi zavolala a povedala: „Myslím, že som tvoje šaty práve videla v televízii. Mala ich na sebe Misha Barton.“ Bol to úžasný pocit, ani ho neviem opísať, bola to veľká satisfakcia,“ zaspomínala si dizajnérka a mikrobiologička v jednom.

Jej „mliečna kolekcia“ sa na trh dostala v lete a Anke Domaske okamžite zaplavila hŕba objednávok. Ako sama uviedla, svoju revolučnú textíliu vníma ako náhradu bavlny. „Najlepšie na tom je, že ju môžeme vyrábať bez použitia pesticídov a ďalších chemikálií. Celý proces výroby trvá necelú hodinu a nezaťažuje životné prostredie.“ Veľký úspech letnej kolekcie podnietil dizajnérku v tom, aby sa pustila aj do výroby pánskej green módy. Eko móda s rozdielom sa predáva v cene od 150 do 200 eur.

www.deutsche-welle.de

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať