Ministerstvo pôdohospodárstva bude informovať ochranárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Simon
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo pôdohospodárstva bude musieť presne informovať ochranárov o tom, akým spôsobom v roku 2008 postrekoval štátny podnik Lesy SR porasty v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT). Vyplýva to z dnešného rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave. Prípadom sa zaoberá už od roku 2008, keď sa naň obrátilo Lesoochranárske zoskupenie VLK. Ministerstvo pôdohospodárstva SR ako nadriadený rezortný orgán štátneho podniku Lesy SR totiž vtedy ochranárom nepodalo požadované informácie o použitých postrekoch. Rezort pôdohospodárstva ich informoval len o množstvách spotrebovaných postrekov. Lesoochranári s tým neboli spokojní a tak opäť oslovili ministerstvo. Rezort pôdohospodárstva však ani potom neinformoval ochranárov podľa ich požiadaviek s odôvodnením, že už v minulosti odpovedal. Krajský súd už raz v prípade rozhodol 20. marca 2009. Podľa jeho verdiktu ministerstvo malo ochranárov informovať v požadovanom rozsahu, avšak od nadobudnutia právoplatnosti toho prvého súdneho rozhodnutia ministerstvo nekonalo.

Dnes Krajský súd Bratislava pôvodné rozhodnutie ministerstva z leta 2008 zrušil. Vec sa tak vracia do rezortu pôdohospodárstva na ďalšie konanie. „Žalovaný je povinný nahradiť žalobcovi trovy konania v sume, ktorá bude vyčíslená v písomne vyhotovenom rozsudku do troch dní od právoplatnosti rozsudku,“ povedala dnes predsedníčka senátu bratislavského krajského súdu. „Niektoré ministerstvá aj napriek výzve nezasielajú administratívne spisy. My bez toho samozrejme vôbec nič nevieme preskúmať, pretože nestačí len žaloba, musíme vedieť, čo sa vlastne odohralo v priebehu správneho konania. Ale keďže nemáme spis, tak ani nemáme čo skúmať. Takže bohužiaľ, musíme to zrušovať a vracať to späť,“ zdôvodnila sudkyňa. Podľa nej by si mohlo ministerstvo vstúpiť do svedomia. „A na základe tohto nášho rozhodnutia, voči ktorému nie je prípustné odvolanie, budú musieť konať,“ skonštatovala.

Lesoochranári upozornili v lete 2008 na škodlivý vplyv pesticídov na ľudí. Podľa náčelníka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča obsahujú nebezpečnú látku cypermetrín, ktorý spôsobuje mužskú neplodnosť a hormonálne poruchy, ľudia by preto nemali vstúpiť do lesa 28 dní po aplikácii pesticídu. Štátni lesníci sa vtedy bránili, že povolené chemické prípravky proti podkôrnym škodcom – pyretroidy – neaplikujú štátni lesníci celoplošne, nedochádza preto k intoxikácii lesných plodov a ohrozeniu zdravia ľudí. Prípravky podľa lesníkov boli

aplikované cielene na presne lokalizovaných kalamitných plochách po veternej smršti z augusta 2007. Pred aplikáciou údajne včas informovali samosprávy na chemický zásah a na viaceré miesta umiestnili informačné tabule o postreku. Lesy SR vtedy konštatovali, že neporušili žiadne zákonom stanovené podmienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR