Ministerka kultúry skritizovala vedenie Matice slovenskej, trvá na zásadných zmenách inštitúcie

VLÁDA: Rokovanie 12. schôdze
Ministerka kultúry SR Natália Milanová . Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) aj po stretnutí s vedením Matice slovenskej trvá na transformácii jej financovania. Na stretnutí s vedením otvorila tému samotného fungovania inštitúcie.

Bývalé vedenie zlyhalo

Ministerka zároveň predstaviteľom Matice vytkla nedostatočné dištancovanie sa od ekonomických a morálnych zlyhaní bývalého vedenia, informuje o tom Ministerstvo kultúry SR (MK SR) na sociálnej sieti.

„Nepopieram jej historické zásluhy v 19. storočí, no súčasné vedenie Matice slovenskej ma v pondelok nedokázalo presvedčiť o zmysluplnom poslaní tejto inštitúcie v 21. storočí,“ uviedla Milanová.

Ministerka preto trvá na diskusii o zásadnej zmene fungovania a financovania Matice slovenskej, ktorej výsledkom bude revízia výdavkov z verejného rozpočtu.

Slabá ekonomická efektivita

„Celkový systém fungovania Matice vrátane veľmi slabej ekonomickej efektivity je pre mňa sklamaním. Nie som nadšená ani z toho, že verejné prostriedky sa používajú aj na Slovenské národné noviny, ktoré nie kultivujú ale naopak vulgarizujú verejný diskurz,“ dodala Milanová.

MK SR tiež informuje, že ministerka oznámila predstaviteľom Matice slovenskej vytvorenie odbornej pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať jej dotačnými požiadavkami či prípadným legislatívnym úpravám zákona o Matici Slovenskej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natália Milanová
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRMS Matica slovenská