Minister Naď diskutoval so študentmi o vojne na Ukrajine, pýtali sa aj na Zelenského a alternatívy vývoja konfliktu

Jaroslav Naď, Prešovská univerzita
Minister obrany Jaroslav Naď počas prednášky na Prešovskej univerzite v Prešove (30. marec 2023). Foto: SITA/Prešovská univerzita.

O aktuálnych otázkach obrannej politiky Slovenska, aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine, vo štvrtok na pôde Prešovskej univerzity (PU) v Prešove diskutoval s takmer dvomi stovkami študentov poverený minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati). Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ako uviedla, vo svojej prednáške hovoril Naď o dopadoch vojny na Ukrajine na našu krajinu, na jej bezpečnosť a obrannú politiku, ako aj o spôsoboch a formách pomoci pre vojnou zasiahnutú krajinu. Študenti sa pýtali na vojenskú techniku, ktorá je zasielaná na Ukrajinu, ale zaujímal ich aj názor ministra na obnovu povinnej vojenskej služby.

Mnohé dezinformácie

V rámci diskusie, na ktorej sa zúčastnili tiež ukrajinskí študenti, odzneli aj otázky týkajúce sa mierových rokovaní a prípadných alternatív vývoja konfliktu či zaujímavosti z osobného stretnutia ministra s ukrajinským prezidentom  Volodymyrom Zelenským.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Obzvlášť v tejto dobe je nevyhnuté, aby sme študentom vysvetľovali situáciu, ktorá je jednak na Ukrajine, ale i na Slovensku,“ uviedol Naď.

„Pre mňa ako študentku politológie bola prednáška veľmi prínosná. V súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine a poskytovaním vojenskej pomoci sa šíria mnohé dezinformácie, ktoré polarizujú slovenskú spoločnosť. Diskusia s ministrom Naďom predstavovala príležitosť pochopiť vývoj celej situácie v širších súvislostiach,“ povedala doktorandka Inštitútu politológie Filozofickej fakulty PU Emília Mariančiková.

Stretnutie s rektorom Kónyom

Ešte pred diskusiou so študentmi sa poverený minister obrany stretol aj s rektorom PU Petrom Kónyom.

„Vymenili sme si názory na aktuálne otázky v oblasti vysokého školstva, pretože je dôležité, aby členovia vlády mali spätnú väzbu aj od predstaviteľov univerzít, ale i od študentov, s ktorými sa pán minister v rámci prednášky stretol a diskutoval,“ uviedol rektor Peter Kónya.

„Je množstvo tém, ktoré možno ani na prvý pohľad nevyzerajú, že by mohli mať niečo spoločné s ministrom obrany, avšak aj naše stretnutie svedčí o tom, že dokážeme nájsť veľa spoločných prienikov a pomáhať si navzájom,“ ozrejmil Naď.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PolačkováEmília MariančikováJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove