Miera nezamestnanosti na Slovensku bude podľa analytikov klesať pomalšie ako vlani

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v septembri klesla o 0,28 percentuálneho bodu na 7,09 percenta. Foto: ilustračné, Shutterstock.

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Vývoj miery nezamestnanosti na Slovensku v tomto roku bude závisieť hlavne od toho, ako sa bude dariť európskej ekonomike a našim hlavným obchodným partnerom. Pre agentúru SITA to uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

„Vzhľadom na isté pribrzdenie nemeckej ekonomiky a limity nášho hospodárstva dané nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov očakávame, že miera nezamestnanosti u nás bude klesať pomalším tempom ako vlani,“ upozornila.

Ochladenie hospodárskeho rastu v Európe

V najbližších mesiacoch bude podľa nej na mieru nezamestnanosti pozitívne vplývať obdobie sezónnych prác, a preto by nezamestnanosť v jarných a letných mesiacoch mohla ďalej klesať.

Situácia na trhu práce by mala zostať v tomto roku priaznivá a miera nezamestnanosti by mohla počas roka ďalej klesať, skonštatovala pre agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. „Avšak tempá poklesov už pri takto nízkej miere nezamestnanosti a štruktúre nezamestnaných osôb budú pomalšie, navyše ovplyvnené aj prítomným ochladením hospodárskeho rastu v Európe a u nás,“ tvrdí.

Počet voľných pracovných miest však podľa nej zostáva vysoký, hlavne na západnom Slovensku. Ako dodala, zamestnanosť cudzincov na Slovensku vzrástla v apríli na 71,8 tisíc, pričom najviac cudzincov pochádzalo z Rumunska, Ukrajiny a Srbska.

Sadzby Európskej centrálnej banky sú na nule

Analytik Tatra banky Tibor Lörincz pre agentúru SITA upozornil na to, že nezamestnanosť je do istej miery „vymeniteľná“ za vyššiu infláciu, tú zase vie vyvolať centrálna banka nízkymi sadzbami.

„Keďže sadzby Európskej centrálnej banky sú na nule, a banka nevidí v blízkej budúcnosti dôvod na ich zdvíhanie, je pravdepodobné, že miera nezamestnanosti bude ešte klesať,“ povedal. Čím nižšie však miera nezamestnanosti je, tým ťažšie sa jej podľa neho ďalej klesá, a tým viac bude tlačiť infláciu nahor. „Pozitívne je, že ani pri súčasných úrovniach nevidíme nezdravý tlak na infláciu,“ tvrdí.

Minister práce má podľa Lörincza do istej miery (rádovo v desatinách percentuálneho bodu) schopnosť ovplyvniť nezamestnanosť tým, koho bude Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR evidovať ako nezamestnaného.

Rekordný počet voľných miest

Ekonómov preto spravidla viac zaujímajú údaje štatistického úradu, ktoré majú konzistentnú metodiku a sú aj porovnateľné medzi krajinami. „Tam bola nezamestnanosť vo štvrtom kvartáli minulého roka 6,1 %, tento rok očakávame, že podlezie hranicu 6 %,“ uviedol analytik Tatra banky.

Počet voľných pracovných miest na Slovensku podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR dosiahol nové maximum, keď úrady práce evidovali v apríli cez 90 tisíc voľných pracovných miest.

Najviac voľných pracovných miest úrady podľa IFP vykazujú tradične v okresoch Bratislava, Galanta, Trnava a Nitra, čo predstavuje až takmer 40 % z celkových voľných pracovných miest. Opačná situácia je v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, kde patrí miera nezamestnanosti k najvyšším na Slovensku.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu apríla tohto roka oproti marcu klesla o 0,13 percentuálneho bodu na 4,90 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti vo štvrtom mesiaci tohto roka nižšia o 0,52 percentuálneho bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyMF Ministerstvo financií SR