Mesto Zvolen plánuje rekonštrukciu okolia železničnej stanice, na projekty získalo milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zvolen, stanica
Osobná železničná stanica Zvolen. Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA 15. januára (WebNoviny.sk) – Mesto pod Pustým hradom čaká v tomto roku realizácia niekoľkých veľkých projektov, na ktoré získalo takmer tri milióny eur.

Podľa primátorky Zvolena Lenky Balkovičovej bude najväčšou investíciou rekonštrukcia predstaničného priestoru v okolí železničnej stanice. „Na tento projekt sa nám podarilo získať viac ako 1,8 milióna eur,“ konkretizovala primátorka s tým, že pôjde o úplnú premenu vstupnej brány do mesta.

Kompletná rekonštrukcia

Podľa architekta mesta Petra Kaššu pred železničnou stanicou budú kompletne vymenené povrchy ciest a chodníkov, lavičky, smetné koše, informačné tabule, autobusové zastávky a obmenia aj zeleň. Samospráva tu zavedie nový systém parkovania a informačný systém.

Pribudne nové moderné osvetlenie, ktoré určite zvýši bezpečnosť tohto frekventovaného priestoru,“ dodal hlavný architekt s tým, že v priestore by mali pribudnúť aj nové kamery. Mesto v minulom roku začalo revitalizovať aj Park Višňovského, ktorý nadväzuje na predstaničný areál. Aj tam upravia zeleň tak, aby sa zvýšila prehľadnosť a svetlosť parku.

Druhým najväčším projektom v meste bude dlho očakávaná revitalizácia vnútrobloku Hrnčiarska, J. Kozáčeka a Bystrický rad.

Pôjde prevažne o výmenu povrchov, doplnenie lavičiek, pitných fontán, detských ihrísk a vytvorenie relaxačných zón pre obyvateľov nielen tejto časti, ale celého mesta,“ spresnila primátorka. Na tento projekt magistrát získal z eurofondov 800-tisíc eur.

Vybudovanie nových učební

Samospráva získala ďalšie zdroje na vybudovanie odborných učební v štyroch základných školách. „Pôjde o zriadenie a vybavenie deviatich odborných učební a dvoch knižníc v celkovej hodnote takmer pol milióna eur,“ uviedol vedúci odboru školstva Miroslav Marcinko.

Okrem toho pokračuje obstarávanie na dodávateľa prác pri rekonštrukcii dvoch školských dvorov na ZŠ Námestie mládeže a ZŠ M. Rázusa.

Už na jeseň by sme chceli začať pracovať aj na projekte školského dvora na ZŠ J. Alexyho. Takže takmer milión eur z rozpočtu mesta pôjde do školstva a športových areálov určených nielen školákom, ale aj širokej verejnosti,“ povedal Marcinko s tým, že od moderného vzhľadu športovísk očakávajú zvýšený záujem o športovanie u detí aj dospelých.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka Balkovičová