Zelenskyj pricestoval do Talianska, stretne sa s Meloniovou či prezidentom Mattarellom

Volodymar Zelenskyj,
Talianska premiérka Giorgia Meloniová (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si podávajú ruky pred stretnutím v paláci Chigi, úrad vlády, v Ríme, v sobotu 13. mája 2023. Zelenskyj je v Taliansku na jednodňovej návšteve a stretne sa s pápežom Františkom vo Vatikáne. Foto: archív, SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu prišiel na návštevu Talianska, počas ktorej sa stretne s pápežom Františkom a talianskymi lídrami. Informovali o tom talianske štátne médiá.

Zelenskyj pricestoval na Medzinárodné letisko Rím Ciampino, uviedla tlačová agentúra ANSA.

Vatikán potvrdil stretnutie

Prezident Ukrajiny sa stretne s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, ktorá rozhodne podporuje vojenskú a ďalšiu pomoc Ukrajine, a s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom.

Presný harmonogram návštevy nebol zverejnený pre bezpečnostné obavy a Vatikán potvrdil stretnutie pápeža so Zelenským krátko pred jeho príchodom do Ríma.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Talianska štátna televízia informovala, že súčasťou ochranných opatrení je bezletová zóna nad Rímom a rozmiestnenie ostreľovačov na výškových budovách.

Mierová misia

Meloniová sa so Zelenským stretla v Kyjeve krátko pred prvým výročím začiatku otvorenej ruskej vojny proti Ukrajine. Pápež František sa naposledy s ukrajinským lídrom stretol v roku 2020.

Koncom apríla počas letu do Ríma z návštevy Maďarska pápež František novinárom povedal, že Vatikán je zapojený do mierovej misie, ale neposkytol detaily. Rusko ani Ukrajina takúto iniciatívu nepotvrdili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgia MeloniováSergio MattarellaVolodymyr Zelenskyj