Aktualizované: Mayová chce v Británii predčasné voľby, mali by sa konať 8. júna

Theresa May
Theresa May. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 18. apríla 14:18

LONDÝN 18. apríla (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová v utorok pred svojím oficiálnym sídlom na londýnskej Downing Street oznámila, že v Británii by sa mali 8. júna konať predčasné voľby. Informovala o tom agentúra DPA.

Mayová v stredu požiada parlament, aby o jej návrhu hlasoval. Podľa volebného zákona z roku 2011 však parlament musí premiérkin návrh odsúhlasiť dvojtretinovou väčšinou, na čo bude potrebovať podporu opozície. Riadne parlamentné voľby by sa totiž v Británii mali konať až v roku 2020.

Vo svojom neočakávanom vystúpení Mayová obvinila parlamentnú opozíciu zloženú z labouristov, liberálnych demokratov a škótskych nacionalistov z „politikárčenia“, ako aj zo snahy spomaľovať proces vystúpenia Británie z EÚ.

„Jediným spôsobom, ako zaručiť istotu a bezpečnosť aj v nadchádzajúcich rokoch, je vypísanie týchto (predčasných) volieb. Ak všeobecné voľby nevypíšeme hneď, ich politikárčenie bude pokračovať. Budeme si môcť vybrať medzi silnou a stabilnou vládou… alebo slabou koaličnou vládou zloženou z labouristov a liberálnych demokratov,“ povedala na Downing Street britská premiérka.

Podľa Mayovej rozpory v parlamente ju donútili zmeniť názor na konanie predčasných volieb aj napriek tomu, že od svojho nástupu do funkcie v júli 2016 opakovane vyhlasovala, že predčasné voľby nevypíše. Vodca Labouristickej strany Jeremy Corbyn už vyhlásil, že Mayovej rozhodnutie vypísať predčasné voľby podporí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeremy CorbynTheresa Mayová