Maroko vezme späť neúspešných žiadateľov o azyl z Nemecka

Utečenci
Foto: SITA/AP

RABAT 29. februára (WebNoviny.sk) – Nemecko sa s Marokom dohodlo na rýchlejšom odsune odmietnutých žiadateľov o azyl. Táto severoafrická krajina je pripravená opätovne prijať svojich občanov, ktorí neuspeli so žiadosťou o azyl a musia opustiť Nemecko, oznámil v pondelok marocký minister vnútra Muhammad Hassád po stretnutí so svojím nemeckým náprotivkom Thomasom de Maizierom v Rabate.

Dohoda je v prvom rade zameraná na tých Maročanov, ktorí prišli vlani s utečeneckou vlnou do Nemecka a vydávali sa za občanov Sýrie, povedal Hassád. Podľa de Maiziera sa bude identifikácia uskutočňovať na základe odtlačkov prstov. Marocká strana prisľúbila, že príslušné žiadosti spracuje do 45 dní.

V minulom roku prišlo do Nemecka podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov asi 10.000 Maročanov. Kvóta úspešnosti žiadateľov o azyl z tejto krajiny dosiahla 3,7 percenta. Vlani však bolo z Nemecka do Maroka a ďalších dvoch severoafrických krajín – Alžírska a Tuniska – deportovaných len 136 osôb. Odsun často zlyhal, pretože krajina pôvodu odmietla vydať potrebné dokumenty, napísal magazín Der Spiegel.

Obaja ministri sa tiež dohodli na skorom uzavretí dlho pripravovanej bezpečnostnej dohody, na ktorej je potrebné dotiahnuť už len technické detaily, uviedol de Maiziere. Maroko je prvou zastávkou de Maiziereho cesty po krajinách Maghribu. Ďalšími zastávkami sú Alžírsko a Tunisko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom