Marcinková presadila uznesenie týkajúce sa práv žien v Iráne a Afganistane, stávajú sa obeťami obchodovania s ľuďmi

Vladimíra Marcinková, VOĽBY: Volebná noc v centrále strany Za ľudí
Kandidátka strany Za ľudí Vladimíra Marcinková počas tlačovej besedy po zverejnení väčšiny spočítaných hlasov po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti a poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) v stredu 15. marca na rokovaní výboru presadila uznesenie, ktorým reagovala na aktuálnu alarmujúcu situáciu týkajúcu sa práv žien v Iráne a Afganistane.

Porušovanie ľudských práv

Uznesenie dôrazne odsudzuje porušovanie ľudských práv v Iránskej islamskej republike, najmä rozsiahle, brutálne, neprimerané a systematické používanie štátneho násilia ozbrojenými zložkami, ktoré prebieha od októbra 2022 proti pokojným demonštrantom vrátane žien a deti,“ uviedla Marcinková v tlačovej správe.

Zároveň informovala, že násilie už dokázateľne viedlo k stratám stoviek ľudských životov, čo je v očividnom rozpore so základnými princípmi zakotvenými v medzinárodnom práve.

Zásah mravnostnej polície

Situácia v Iráne sa vystupňovala uplynulý rok po septembrovom incidente, keď po zásahu mravnostnej polície zomrela 22-ročná žena. Protesty po incidente boli potlačené.

Potláčanie základných ľudských práv žien v Iráne je neprípustné. Mnohé zo žien, ktoré na tento stav upozornia, sú režimom následne väznené alebo týrané. Nesmieme sa tomuto stavu nečinne prizerať a medzinárodné spoločenstvo musí vyvinúť maximálne možné úsilie na podporu práv a ochranu žien v Iráne,“ myslí si poslankyňa.

Obchodovanie so ženami

V rámci uznesenia taktiež reagovala aj na porušovanie ľudských práv žien v Afganistane. „Považujeme za neakceptovateľné, že Taliban sa neustále usiluje systematicky odstrániť ženy a dievčatá z verejného života a uprieť im základné ľudské práva vrátane práva na vzdelanie, prácu, pohyb a zdravotnú starostlivosť. Ženy v Afganistane sa stávajú často obeťami obchodovania s ľuďmi či obeťami nútenej práce,“ uviedla Marcinková.

Zmrazenie majetku

Ivana Nittmanová z komunikačného oddelenia strany Sloboda a Solidarita (SaS) v tlačovej správe informovala, že schválením tohto uznesenia výbor podporil prijaté reštriktívne opatrenia Európskej únie súvisiace s hrubým porušovaním ľudských práv vrátane zmrazenia majetku, zákazu cestovania do Európskej únie a zákazu sprístupnenia finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov osobám a subjektom v reakcii na ich úlohu pri ich násilných zásahoch v Iráne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivana NittmannováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Európska úniaSaS Sloboda a SolidaritaÚstavnoprávny výbor NRSR