Lukašenko by na území Bieloruska privítal okrem taktických aj strategické jadrové zbrane Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexander Lukašenko, Bielorusko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP

Ruské strategické jadrové zbrane môžu byť rozmiestnené v Bielorusku spolu s časťou ruského taktického jadrového arzenálu. V piatok to povedal samozvaný bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Ruský vodca Vladimir Putin minulý týždeň oznámil, že jeho krajina má v úmysle rozmiestniť v Bielorusku taktické jadrové zbrane relatívne krátkeho doletu a malého výkonu.

Ešte väčšia hrozba

Strategické jadrové zbrane, ako sú hlavice s raketami, ktoré Lukašenko spomenul vo svojom prejave o stave krajiny, by však predstavovali ešte väčšiu hrozbu, ak by ich Moskva presunula na územie svojho suseda a spojenca.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rovnako ako Putin, aj Lukašenko tvrdí, že západné mocnosti chcú zničiť Rusko a Bielorusko.

„Putin a ja sa rozhodneme a v prípade potreby sem zavedieme strategické zbrane a oni to musia pochopiť, tí darebáci v zahraničí, ktorí sa nás dnes snažia vyhodiť do vzduchu zvnútra aj zvonka,“ povedal Lukašenko.

Prímerie mu zamietli

„Pre ochranu našich krajín, nášho štátu a ich národov sa nezastavíme pred ničím. Budeme chrániť našu suverenitu a nezávislosť všetkými potrebnými prostriedkami, vrátane jadrového arzenálu. Nehovorte, že sa o nich budeme len starať a toto nie sú naše zbrane. Sú to naše zbrane a prispejú k zabezpečeniu suverenity a nezávislosti,“ dodal.

Lukašenko predtým v prejave vyzval na prímerie na Ukrajine. Moskva však už medzičasom jeho návrh na prímerie odmietla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoVladimir Putin