Oficiálny názov: Papua Nová Guinea
Hlavné mesto: Port Moresby
Počet obyvateľov: 7 059 653
Rozloha: 462 840 km²
HDP na obyvateľa: 2 834 $
Vlajka:
Kód meny: PGK
Názov meny: Kina
Úradný jazyk: nová melanézčina, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Papua Nová Guinea sa nachádza v Oceánii na východnej strane ostrova Nová Guinea. Do Papuy Novej Guiney patrí aj množstvo ostrovov Melanézie. Mapa Papuy Novej Guiney vám v orientácii výrazne pomôže.
Papua Nová Guinea patrí medzi najzaujímavejšie krajiny sveta. Papua Nová Guinea a kanibalizmus idú v bežnej diskusii neraz ruka v ruke. Drvivá väčšina ľudí o tejto krajiny mimo kanibalizmu nevie absolútne nič.
Kanibalizmus dnes už v Papue Novej Guinei už neexistuje. Centrálnej vláde sa podarilo vykoreniť aj ďalší exotický zvyk – lovenie lebiek. Na prvý pohľad sa tieto veci zdajú hrozné. Pripomína to niečo z iného sveta. Ak však pochopíte miestnu kultúru, kanibalizmus sa vám nebude zdať až taký nepredstaviteľný.
Medzi Papua Nová Guinea zaujímavosti patrí aj to, že táto krajina je jedna z najpestrejších. Lingvisti v Papue evidujú takmer 900 jazykov. Toto číslo na prvý pohľad znie neuveriteľne. Dôležité je pochopiť, že Papua Nová Guinea nie je klasický náročný štát. To znamená, že základom štátu nie je národ. Základom spoločnosti Papuy Novej Guiney sú kmene. Papua Nová Guinea kmene plnohodnotne fungujú aj teraz v 21. storočí. Až 40 percent obyvateľov tejto oceánskej krajiny žije autonómne bez prístupu ku globálnej civilizácii. Každý kmeň má svoje zvyky a jazyk. Navyše vláda Papuy Novej Guiney sa aktívne snaží tento stav zachovať. Chce, aby kmeňové usporiadanie štátu zostalo určujúce aj pre budúcnosť.
Cestopis z Papuy Novej Guiney patrí k tým najzaujímavejším. Cestovanie po Papue Novej Guinei však nie je každodennou záležitosťou. Krajina je pomerne ťažko dostupná. Najmä z Európy nie je maličkosť sa tam dostať. Cestový ruch Papuy Novej Guiney má sľubnú budúcnosť. Z krajiny sa však masová turistická destinácia len tak ľahko nestane. Počasie v Papue Novej Guinei je síce príjemne teplé, krajina však nemá vybudovanú turistickú infraštruktúru.
Papua Nová Guinea je výbornou voľbou pre všetkých dobrodruhov. Alebo napríklad pre zoológov či botanikov. Papua Nová Guinea aj dnes patrí medzi najmenej prebádané krajiny sveta. Pokiaľ chcete objaviť nejaký nový živočíšny druh, najľahšie to budete mať práve v tejto krajine. V Papue existuje množstvo miest, kde ešte nikto nikdy nebol (neberúc do úvahy domorodcov). Lákavé, nie?
História Papuy Novej Guiney
Španielski a portugalskí moreplavci sa na brehy Papuy dostali už v 16. storočí. O ostrove sa však v Európe až do 19. storočia vedelo len veľmi málo. Pôvod slova „Papua“ v názve krajiny je nejasný. Vieme však, ako vznikol názov ostrova „Nová Guinea“. Ostrov takto pomenovali Španieli. Podľa africkej Guiney. Vraj sa obyvatelia dnešnej Papuy Novej Guiney podobali na Afričanov z Guiney.
V 19. storočí severnú časť ostrova po dobu niekoľkých desiatok rokov okupovali Nemci. Južnej časti Novej Guiney sa neskôr zmocnili Briti. V roku 1905 bola Britská Guinea začlenená pod Austráliu.
Počas prvej svetovej vojny sa austrálske armáda zmocnila Nemeckej Guiney. Liga národov neskôr toto územie pridelila pod správu Austrálie.
Papua Nová Guinea získala od Austrálie nezávislosť v roku 1975. Krajiny sa rozišli v dobrom a udržujú nadštandardné vzťahy dodnes. Austrália finančne podporuje P. N. G.
Ekonomika Papuy Novej Guiney
Papua Nová Guinea je z nášho pohľadu extrémne chudobná krajina. Ekonomika závisí predovšetkým na ťažbe nerastných surovín. Najväčšími zahraničnými ťažiarmi v krajine sú Číňania. Vzťahy Číňanov a miestnej populácie sú veľmi komplikované. V roku 2009 došlo k rôznych výtržnostiam, ktoré boli prejavom nenávisti voči čínskym robotníkom a podnikateľom. Papuáncom vadí, že Číňania vlastnia aj väčšinu menších firiem.
Obyvateľstvo
Ako už bolo spomenuté, papuánske obyvateľstvo je nesmierne rôznorodé. V krajine žijú stovky etnických skupín. Hovorí sa tu takmer 900 jazykmi, čo je až 12 percent všetkých svetových jazykov. Väčšinu týchto jazykov však ovláda menej ako 1000 ľudí.
Papua Nová Guinea má najväčší percentuálny podiel ľudí nakazených vírusom HIV v regióne Oceánie. V rámci širšieho regiónu Ázie a Oceánie jej patrí štvrtá priečka. Približne 1,3 percent dospelej populácie je infikovaných HIV.
Papua Nová Guinea Náboženstvo
Podľa sčítania obyvateľov z roku 2000 až 96 percent obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu. Je však potrebné spomenúť, že veľká väčšina týchto ľudí kombinuje klasické kresťanstvo s rôznymi miestnymi tradičnými náboženskými prvkami.