Oficiálny názov: Bhután
Hlavné mesto: Thimphu
Počet obyvateľov: 742 tisíc
Rozloha: 38 394 km²
HDP na obyvateľa: 7 641 $
Vlajka:
Kód meny: BTN
Názov meny: Bhutan Ngultrum
Úradný jazyk: dzongkha
Zobraziť na mape: TU
Bhután je jedna z najzvláštnejších krajín na svete. Systém, akým Bhután funguje, sa vymyká prakticky všetkému, čo považujeme za štandard. Bhután a hľadanie šťastia idú jednoducho k sebe. Prečo? Podľa jedného prieskumu sú obyvatelia Bhutánu siedmym najšťastnejším národom na svete. V Ázii im pritom patrí dokonca prvá pozícia.
Toto by bolo všetko v poriadku až do momentu, keď sa dozviete, že Bhután je veľmi chudobná krajina. Prečo ľudia v Japonsku či Singapure nie sú šťastnejší, keď zarábajú asi 10-násobne viac? Bhután je názorným dôkazom, že samotná výška príjmu nevedie ku šťastnému životu.
Ako to však Bhután dokázal? Bhutánske náboženstvo s tým má čosi do činenia. Podľa všetkého je najdôležitejšia izolácia krajiny. Bhután patrí medzi najmenej dostupné krajiny na svete. Bhutánčania si chcú zachovať svoju kultúrnu jedinečnosť. Chudoba ich veľmi netrápi, keďže nemôžu nikomu závidieť. S bohatstvom sa jednoducho nestretávajú.
Bhutánska vláda veľmi tvrdo pracuje na tom, aby sa vplyvom globalizácie charakter Bhutánu nezmenil. Krajina reguluje počet turistov, ktorí sa sem každoročne dostanú. Ročne vláda vydá povolenie len 30 tisíc turistom.
Bhután je pritom z turistického hľadiska veľmi atraktívnou krajinou. Až 50 percent krajiny tvoria kopce. Bhután sa nachádza vo východnej časti Himalájí.
Krajina má iba dvoch susedov – Čínu a Indiu. Od Nepálu a Bangladéšu je Bhután oddelený práve týmito krajinami.
Z histórie krajiny
Až do 17. storočia na území dnešného Bhutánu fungovalo iba niekoľko navzájom súperiacich kmeňov. Krajinu zjednotil až Ngawang Namgyal, ktorý ušiel z Tibetu z dôvodu obmedzovania jeho náboženskej slobody.
Zjednotený Bhután udržoval veľmi dobré diplomatické vzťahy s Veľkou Britániou – buď už priamo, alebo cez jej kolóniu Indiu. V tomto smere sa dodnes veľa nezmenilo. Hlavným medzinárodným partnerom Bhutánu je India.
Ekonomika Bhutánu
Oficiálnou menou Bhutánu je ngultrum. Výmenný kurz tejto meny je priamo naviazaný na indickú rupiu. Okrem ngultrum môžete na území Bhutánu oficiálne používať aj indickú menu.
Bhutánska ekonomika je veľmi malá. Jej gro je založené na poľhnohospodárstve, lesníctve a do určitej miery aj turizme. V posledných rokoch miestnej ekonomike veľmi pomohlo spustenie veľkej vodnej elektrárne. Elektrina vyrobená v tejto elektrárni je predávaná do susednej Indie. Vďaka tejto stavbe bhutánska ekonomika v posledných rokoch prudko rástla – Bhután patril medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky sveta.
V roku 2013 bhutánska vláda vyhlásila, že krajina sa stane prvou na svete, kde všetka poľnohospodárska produkcia bude spĺňať kritéria organického pestovania.
Obyvateľstvo
Zaujímavosťou bhutánskej populácie je aj to, že ich v bežnom živote uvidíte vždy oblečených v ich národnom kroji. Bhutánčania majú radi svoju krajinu a kultúru. Voči cudzincom nie sú práve najdôverčivejší. Snažia si jednoducho chrániť svoje hodnoty.
Bhután sa skladá z dvoch hlavných etnických skupín – Ngalopovia a Šarčopovia. Alebo západní a východní Bhutánčani.
Bhutánska populácia nepatrí medzi najvzdelanejšie na svete. Až 40 percent ľudí radíme medzi analfabetov. Priemerná dĺžka života je 63 rokov.
Náboženstvo
Jedným z dôvodov, prečo je Bhután tak turisticky príťažlivý je aj jeho náboženstvo. Až 75 percent Bhutáncov vyznáva Budhismus. Približne 22 percent obyvateľstva sa hlási k hinduizmu.
Oficiálnym jazykom je bhutánčina (jazyk dzongkha). Je to jeden z 53 jazykov tibetskej jazykovej skupiny.