Lajčák: Teroristi sú nepriatelia, ktorí rozsievajú smrť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teroristický útok v Paríži
Teroristické útoky, ktoré sa v piatok 13. novembra odohrali v Paríži, si vyžiadali najmenej 150 mŕtvych a vyše 200 zranených, z toho 80 vo vážnom stave. útoky sa odohrali na šiestich lokalitách vrátane národného štadióna Stade de France, kde došlo k dvom samovražedným bombovým atentátom a jednej explózii nálože. Najkrvavejším útokom bola streľba v koncertnej sále Bataclan, kde mala vystúpenie americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Traja teroristi ozbrojení automatickými zbraňami tam postrieľali najmenej 120 ľudí. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. novembra (WebNoviny.sk) – V boji proti nevzdelanosti, chudobe, ale aj proti extrémizmu, netolerancii a ničeniu kultúrneho a historického dedičstva potrebuje svet UNESCO viac ako kedykoľvek predtým. Na Fóre lídrov členských krajín UNESCO v Paríži to v utorok vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Lajčák odsúdil útoky v Paríži

Svoj prejav v sídle UNESCO vo francúzskej metropole využil aj na to, aby odsúdil piatkové teroristické útoky v Paríži: „Páchatelia takýchto zločinov sú obyčajní zabijaci, nepriatelia ľudstva. Neponúkajú riešenia, rozsievajú iba smrť. A naša odpoveď musí byť jasná: rozhodnosť a jednota. Obrana našich hodnôt a spôsobu života. Je dôležité, aby sme teroristom nedovolili ovplyvňovať náš program a diktovať našu agendu,“ zdôraznil Lajčák.

V tomto kontexte tiež ocenil rozhodnutie generálnej riaditeľky UNESCO Iriny Bokovej neprerušiť v dôsledku útokov 38. generálnu konferenciu UNESCO, v rámci ktorej sa koná aj Fórum lídrov. Na tomto zhromaždení najvyšší predstavitelia členských štátov tejto organizácie bilancujú 70 rokov jej existencie a prednášajú predstavy o jej ďalšom pôsobení.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Lajčák podčiarkol význam UNESCO pri šírení vzdelávania

„Trvalý mier a globálnu bezpečnosť nie je možné zaručiť bez intelektuálnej a morálnej spolupráce medzi národmi a UNESCO je na to najlepšou platformou,“ konštatoval Lajčák. Zároveň v mene našej krajiny podporil iniciatívu generálnej riaditeľky UNESCO Bokovej na záchranu kultúrnych a historických pamiatok v konfliktných oblastiach a spomenul príspevok Slovenska 30-tisíc eur do príslušných fondov UNESCO.

Lajčák vo svojom vystúpení tiež podčiarkol význam UNESCO pri šírení vzdelávania, podpore vedy a ochrane kultúrneho dedičstva po celom svete. Lajčák sa s generálnou riaditeľkou UNESCO zhodol, že úlohy organizácie sú vzhľadom na aktuálne výzvy čoraz náročnejšie, keďže okrem tradičných hrozieb sa stále viac dostáva do popredia extrémizmus, netolerancia, nenávisť a iné neduhy prameniace okrem iného z nedostatku vzdelania či absencie sociálnych a ekonomických príležitostí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru