Kúpanie vo Veľkom Draždiaku je nebezpečné, varujú hygienici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Draždiak
Ľudia sa kúpu a oddychujú pri jazere Draždiak v bratislavskej Petržalke. Foto: SITA/Marián Peiger
Draždiak
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Úrad verejného zdravotníctva zakázal kúpanie na petržalskom jazere Veľký Draždiak. Zákaz kúpania v tejto lokalite platí od 27. júla, dôvodom je výskyt siníc (cyanobaktérií).

Informácie zverejnil na svojej internetovej stránke Úrad verejného zdravotníctva.

Voda v petržalskom jazere Veľký Draždiak bola vhodná na kúpanie viac ako mesiac. Bratislavská mestská časť Petržalka informovala 18. júna, že toto prírodné kúpalisko je kvalitou vody vhodné na kúpanie.

Potvrdzovali to laboratórne analýzy vody, ktoré urobil bratislavský Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Kvalita vody bola podľa vtedajších analýz dlhodobo stabilná a po fyzikálno-chemickej, mikrobiologickej i biologickej stránke spĺňala legislatívne požiadavky na vodu vhodnú na kúpanie.

Po tom ako hygienici zaznamenali výskyt siníc vo vode z Draždiaka, kúpanie od 27. júla zakázali.

Veľký Draždiak s rozlohou približne 13 hektárov je prírodné kúpalisko v bratislavskej Petržalke, ktoré vzniklo na začiatku 80-tych rokov po ťažbe štrku. Nachádza sa medzi areálom Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici a Chorvátskym ramenom a areálom Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici.

Jazero nemožno verejne spravovať ako kúpalisko, pretože nad ním prechádza elektrické vedenie veľmi vysokého napätia. Kúpanie v jazere je teda možné iba na vlastné nebezpečenstvo. O čistotu jazera a jeho okolia sa stará petržalská samospráva.

„Hoci pozemok, na ktorom sa jazero nachádza, nie je v správe našej mestskej časti, každoročne zabezpečujeme čistenie dna jazera od tuhého odpadu potápačmi, čistotu brehov a okolia jazera pracovníkmi Verejnoprospešných služieb Petržalky a dobrovoľníckymi akciami,“ uviedla pre letnou sezónou petržalská hovorkyňa Mária Grebeňová-Laczová.

Počas kúpacej sezóny od 27. júna do 31. augusta tu mestská časť zabezpečuje komplexnú záchrannú službu.

Vyhovujúcu vodu má 23 jazier

Momentálne majú vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie prevádzkované prírodné vodné plochy Zlaté Piesky, Kuchajda a Slnečné Jazerá – Senec v Bratislavskom kraji, Gazarka Šaštín Stráže, Kunovská priehrada v Trnavskom kraji. V Prešovskom kraji ide o Sninské rybníky, Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov, prírodné kúpalisko Sigord Kokošovce.

V Banskobystrickom regióne majú vyhovujúcu vodu vodné nádrže Teplý vrch – pláž Ormet, Teplý vrch – Drieňok, Biokúpalisko KRTKO, Ružiná – pri obci Divín, prírodné kúpalisko Rimavská Sobota, Zelená voda –Kurinec.

V Košickom kraji hygienici odporúčajú Vinianske Jazero, na Zemplínskej Šírave oblasti Hôrka, Kamenec, Paľkov a Medvedia Hora a tiež prírodné kúpalisko Jazero Košice.

Šírava
Foto: kaluza.sk

V Žilinskom kraji je vyhovujúca voda v plážovom kúpalisku Liptovská Mara – Liptovský Trnovec a v Trenčianskom kraji je nezávadná voda na jazere Zelená voda Nové Mesto nad Váhom – pláž Perla.

Na všetkých sledovaných banskoštiavnických jazerách je kvalita vody na kúpanie tiež vyhovujúca.

V 30. týždni hygienici pokračovali v odberoch vzoriek vôd na ďalších prírodných vodných plochách.

Na lokalite vodná nádrž Ružiná – pri obci Ružiná s neorganizovanou rekreáciou zistili nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu.

Od piatku 27. júla vydali zákaz kúpania na lokalite Veľký Draždiak v Bratislave z dôvodu výskytu cyanobaktérií.

Pre nevyhovujúcu kvalitu vody platí naďalej zákaz kúpania pre Jazero na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici. Na vodnej nádrži Duchonka bola zaznamenaná znížená priehľadnosť vody.

V Trenčianskom kraji nevyhovuje kvalita vody na kúpanie na lokalitách vodných nádrží Prusy, Stará Myjava, štrkovisko Horná Streda, Dubník, Trenčín – Opatová. Nevyhovujúca kvalita vody je aj na štrkovisku Bohatá v okrese Komárno.

Za posledný týždeň neprejavil o prevádzkovanie prírodných kúpalísk záujem žiadny nový subjekt. Regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajú na prevádzkovaných kúpaliskách štátny zdravotný dozor a pokračujú v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa.

Kúpaliská s povolenou rekreáciou sú prevádzkované v súlade s platnými hygienickými predpismi. Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na stránke www.uvzsr.sk – Kúpaliská – Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie, ako aj na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať