Kuciakovu odvahu a odkaz sa Ficova vláda snaží „zamiesť pod koberec“, podľa SaS spochybňuje aj demokratické inštitúcie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kuciak vrazda novinara_street_photo_by_annasmoronova_copyrightfinalcutforreal.jpg
Foto: Anna Smoroňová, Copyright: Final Cut for Real
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. februára, 11:44

Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) si uctili pamiatku 6. výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sviečky položili k ich pamätníku nachádzajúcom sa na Námestí Slovenského národného povstania v Bratislave.

Poslanec Juraj Krúpa (SaS) v súvislosti s výročím pre médiá uviedol, že aktuálne prežívame ťažkú dobu. Tvrdí, že Kuciakovu odvahu a jeho odkaz sa súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) snaží „zamiesť pod koberec“.

Kuciakova odvaha a spochybňovanie demokratických inštitúcií

„Niekedy mám dojem, akoby sme mali veľmi krátku pamäť a zabúdali na to, čo všetko s tým bolo spojené. Našou úlohou teraz je dosiahnuť, aby sa na Kuciakovu odvahu nezabudlo a by odkaz pokračoval ďalej,“ povedal poslanec.

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Verejnosť sa o skutku dozvedela 26. februára.

Liberáli tiež vyzývajú predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby okamžite prestali spochybňovať demokratické inštitúcie na Slovensku, prestali s útokmi na Ústavný súd SR a zabezpečili riadny chod ústavných orgánov.

„Robert Fico opakovane klamal a konšpiroval o zmanipulovaných voľbách. Teraz teatrálne a pokrytecky útočí na prezidentku Zuzanu Čaputovú a dopredu hovorí o akomsi sprisahaní, ktoré sa malo udiať na Ústavnom súde. Je tam pritom väčšina sudcov, ktorí boli zvolení parlamentom, v čase, keď vládol samotný Smer,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Ochrana kamarátov pred basou

Robert Fico svojimi útokmi nielen na opozíciu, prezidentku, ale dokonca aj na demokratické inštitúcie podľa neho dokazuje len svoj strach z toho, že novela Trestného zákona nebude účinná a on neuchráni svojich kamarátov pred basou.

Podľa liberálov je absolútne neprijateľné, aby sa na takomto spochybňovaní ústavných pilieroch našej demokracie podieľal priamo či nepriamo aj prezidentský kandidát Pellegrini.

„Peter Pellegrini dúfa, že sa k prezidentským voľbám len premlčí. Namiesto toho, aby sa ako kandidát na prezidenta postavil za naše základné demokratické inštitúcie, pomáha Robertovi Ficovi s jeho klamstvami a obštrukciou pri novele Trestného zákona a odmieta ju už tretí deň zverejniť v Zbierke zákonov,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling a dodal, že Fico s Pellegrinim by si mali uvedomiť, že im táto krajina nepatrí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJán KuciakJuraj KrúpaPeter PellegriniRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita