Koronavírus: COVID automat opäť prefarbí Slovensko, od pondelka sa otvoria kaviarne a reštaurácie (online)

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
V súčasnosti je známe, že 10 až 24 % nakazených pacientov netvorí protilátky, najmä ak bol priebeh ochorenia mierny alebo asymtomatický. Foto: archívne, SITA/ŽSK

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej zlepšuje. Od pondelka 19. apríla už nemáme ani jeden čierny okres. Bordových ich máme 27, červených 48 a štyri sú v ružovom I. stupni varovania.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 19. do 25. apríla

Bordové okresy na Slovensku (27)

 • Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina

Červené okresy na Slovensku (48)

 • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Ružové okresy na Slovensku (4)

 • Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce

Vďaka tomu, že sa situácia zlepšuje sa môžu postupne začať uvoľňovať opatrenia. Od pondelku 19. apríla sa otvorili obchody a služby, podmienkou je jedna osoba na 15 metrov štvorcových a negatívny test. Umožnený je s testom aj pohyb v prírode mimo okres. Otvorili sa kostoly, a to s rovnakými podmienkami ako obchody a služby. Povoľuje sa šport v exteriéri, a to v skupine 6 osôb a s testom. Ľudia môžu od pondelka navštíviť aj zoologické a botanické záhrady, či knižnice. Zároveň svoje služby opätovne môžu ponúkať aj hotely a penzióny avšak zatiaľ bez reštaurácií.

3.stupen.jpg
Zmeny v opatreniach, ktoré sú platné od pondelka 19. apríla 2021. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Naďalej pokračuje pozvoľný pokles nových pozitívnych prípadov, aktuálne je ich denný počet na úrovni približne z konca októbra. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 4366 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (utorok – 764, pondelok – 642, nedeľa – 93, sobota – 638, piatok – 750, štvrtok – 636, streda – 843).

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je už niekoľko dní pod hranicou tritisíc. Reprodukčné číslo sa však mierne zvýšilo a zostáva tesne pod 1. Priemer denných úmrtí klesol na 79. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 506 ľudí (utorok – 60, pondelok – 72, nedeľa – 66, sobota – 63, piatok – 73, štvrtok – 93, streda – 79).

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • streda 21. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

17:57 V novom objednávacom systéme na očkovanie bude možnosť prihlásiť sa aj na neregistrovanú vakcínu. Uviedol to v stredu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Aktuálne podľa neho rezort čaká na výsledky testov vakcíny Sputnik V z maďarského laboratória a na dohodu s ruskou stranou, ktorej súčasťou je aj prípadné zverejnenie zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V.

17:45 Veková hranica na očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech sa zatiaľ znižovať nebude. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, rezort chce intenzívne vyhľadávať starších ľudí a doočkovať klientov zariadení sociálnych služieb.

„V najbližšom týždni táto aktivita pôjde tam, potom to však nevylučujem,“ povedal minister v súvislosti s možným znižovaným vekového obmedzenia na očkovanie touto vakcínou.

17:30 Zverejnenie zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V je otázkou niekoľkých dní. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. S ruskou stranou podľa jeho slov veľmi intenzívne rokujú, ich cieľom má byť aj zverejnenie zmluvy.

17:15 Naďalej klesá počet prípadov, hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Po dlhom čase klesol počet ventilovaných pacientov pod 250. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík. Menej povzbudivé je však podľa neho reprodukčné číslo. Aktuálne je na hodnote 0,9 až 1. Mišík podotkol, že čím je reprodukčné číslo bližšie k hodnote 1, tým sa spomaľuje pokles pravidelne sledovaných ukazovateľov.

17:01 Minister financií Igor Matovič podotkol, že on v diskusii o uvoľňovaní opatrení zastával názor epidemiológov. Tiež chcel, aby sa uvoľňovanie odsunulo o týždeň neskôr. Dodal, že politika je umenie možného, a preto súhlasil aj so skorším uvoľnením. Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová na tlačovej besede uviedla, že diskutujú aj o zmene testovacej stratégie. Tá by mala totiž reflektovať zlepšujúcu sa situáciu. Minister hospodárstva Richard Sulík poďakoval koaličným partnerom, hlavnému hygienikovi a odborníkom. Odsúhlasenie otvorenia terás a fitnes centier označil ako test novej vlády.

16:48 Od pondelka 26. apríla sa otvárajú terasy reštaurácii a kaviarní aj fitnes centrá.

Hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že vo fitnes centrách bude stanovená podmienka na jednu osobu 15 metrov štvorcových, maximálne však bude povolených šesť osôb. Potrebný bude aj negatívny test na koronavírus. „Čo sa týka terás, medzi stolmi budú povinné minimálne dvojmetrové rozostupy a minimálne dve steny zostanú voľné, ak budú priestory terasy zastrešené,“ uviedol Mikas.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:22 V týždni od 12. do 18. apríla zaznamenali policajti spolu 3 219 prehreškov voči pandemickým opatreniam. Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, konkrétne išlo o 2 261 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 916 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 37 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a päť prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Za zistené prehrešky policajti uložili 2 245 pokút v celkovej hodnote 110 320 eur.

Celkovo policajti od začiatku roku evidujú 40 558 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 17 676 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 1 123 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 120 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

Polícia v tejto súvislosti pripomína, že napriek uvoľňovaniu opatrení od pondelka 19. apríla stále platí núdzový stav. „Preto počas výkonu kontrol naďalej využívame všetky dostupné sily a prostriedky Policajného zboru,” uviedla Bárdyová. Do služieb s príslušníkmi Policajného zboru sú podľa hovorkyne naďalej zaraďovaní aj príslušníci Ozbrojených síl SR. „Počas kontrol sa zameriavame na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb ako nákupné strediská, stanice, odberné miesta a podobne,” povedala Bárdyová. Dodala, že kontroly pokračujú aj na hraničných priechodoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Humenné

15:39 Miera pozitivity antigénových testov v Humennom aj naďalej klesá. V priebehu uplynulého týždňa, od 12. do 18. apríla, sa uskutočnilo už 13. kolo testovania. Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, podľa predbežných výsledkov dosiahla miera pozitivity 0,45 percenta.

Táto hodnota vzišla z celkového počtu 14 697 otesto­vaných osôb, z ktorých malo 66 pozitívny výsledok. „Je to rovnaký počet ako pred týždňom, avšak počet otestovaných osôb narástol o 1 144. Naďalej sa tak v týždennom meradle mesiaca apríl počet otestovaných zvyšuje,“ skonštatoval Škuba s tým, že v predchádzajúcich aprílových týždňoch otestovali 12 905 a následne 13 553 ľudí.

Aj napriek aktuálne rastúcim počtom testovaných miera zaznamenanej pozitivity z týždňa na týždeň klesá. Počas apríla dosiahla najprv 0,58 percenta, potom 0,49 percenta a v minulom týždni sa znížila na spomínaných 0,45 percenta.

„Vychádzajúc z porovnania uplynulých testovacích týždňov je výsledná neoficiálna hodnota opätovne najnižšia. Pokles oproti koncu februára je rapídny,“ skonštatoval Škuba. Najvyššiu mieru pozitivity doteraz zaznamenali v týždni od 15. do 21. februára, keď bola na úrovni 1,99 percenta. Pod jedno percento sa celkovo dostala o mesiac neskôr, v týždni od 15. do 21. marca (0,93 percenta).

Na území Humenného sa od 5. apríla vykonávali antigénové testy v 11 odberových miestach. Podľa neoficiálny štatistík všetkých trinástich kôl antigénového testovania bolo od 18. januára otestovaných celkovo 179 958 osôb. Testy objavili 2 006 pozitívnych. Priemerná miera pozitivity je 1,11 percenta. Podľa COVID automatu je Humenský okres v týždni od 26. apríla zaradený medzi červené okresy, teda je v II. stupni varovania.

14:20 Poslanci neschválili program 26. schôdze Národnej rady SR (NR SR), ktorú inicioval opozičný Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Za program hlasovalo 48 zo 129 prítomných členov zákonodarného zboru.

Koaličných zákonodarcov sa chceli poslanci Smeru-SD pýtať napríklad aj na to, kto bude niesť zodpovednosť za vysoký počet obetí koronavírusu.

Venovať sa chceli aj zodpovednosti za iné úmrtia či akútnemu nedostatku vakcín v apríli 2021. Otvoriť chceli aj tému nákupu ruskej vakcíny Sputnik V alebo chybný výber antigénových testov. Parlament mal k týmto témam prijať uznesenie.

Banská Bystrica

13:59 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici rozšírilo oddelenie pneumológie a ftizeológie pre pacientov s respiračnými ochoreniami poskytovanie ambulantnej starostlivosti. Nemocnica vybudovala aj nové pracovisko diagnostiky. Ako informuje hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje, počty pacientov s ochoreniami pľúc sa zvyšovali už niekoľko rokov pred pandémiou ochorenia COVID-19.

V dôsledku pandémie pribudli pneumológom pacienti, ktorí musia byť po prekonaní COVID-19 v sledovaní špecialistu aj niekoľko mesiacov. Uvoľnenie priestorov na treťom poschodí polikliniky tak v nemocnici bezodkladne využili na rozšírenie ambulantnej starostlivosti práve o týchto pacientov.

„Od začiatku pandémie sa naša nemocnica snaží flexibilne reagovať a prispôsobovať neustálym zmenám a vývoju. U vysokého počtu pacientov po prekonaní ochorenia spôsobeného SARS-CoV-2 pretrvávajú ťažkosti, ktoré prinášajú nové požiadavky na zdravotnú starostlivosť. Zvýšením počtu pľúcnych ambulancií, z dvoch na tri, sa tak snažíme rastúcemu počtu postihnutých pacientov zabezpečiť poskytnutie komplexného pľúcneho vyšetrenia v čo najkratšom čase,“ približuje riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Od marca majú lekári oddelenia na diagnostiku k dispozícii novovybudované pracovisko. Nové priestory a prístrojové vybavenie sú súčasťou integrovaného endoskopického pracoviska II. Internej kliniky SZU a oddelenia pneumológie a ftizeológie. „Naša časť pracoviska nám umožňuje využívanie progresívnych metód ako endosonografia či výkony v celkovej anestézii pri diagnostike a liečbe pacientov so širokým spektrom ochorení respiračného systému,“ objasňuje primár oddelenia Michal Urda.

Moderné prístrojové vybavenie skvalitní najmä diagnostiku a liečbu nádorových ochorení dýchacích ciest a pľúc. Ako jedinému pracovisku na Slovensku umožní pri endoultrasonografickej diagnostike nádorového postihnutia orgánov hrudníka využiť prístup cez dýchacie cesty aj pažerák. Výkony v celkovej anestézii do budúcnosti umožnia rozšíriť spektrum výkonov o endobronchiálne intervencie, ako sú rekanalizácie dýchacích ciest a zavádzanie stentov pri nádorových ochoreniach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

12:51 Mesto Trnava otvorí svoje odberové miesta na antigénové testovanie na COVID-19 v sobotu 24. a nedeľu 25. apríla naposledy. O ukončení pravidelného víkendového testovania v réžii samosprávy rozhodol krízový štáb mesta, dôvodom je ukončenie núdzového stavu v stredu 28. apríla. Radnica o tom informovala na svojom webovom sídle.

Počas posledného aprílového víkendu bude k dispozícii v sobotu 17 a v nedeľu 16 odberových miest v čase od 8:00 do 18:00. Antigénové testovanie budú naďalej zabezpečovať mobilné odberové miesta, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Testovať budú aj školy, keďže rodičia detí a žiaci 8. a 9. ročníkov potrebujú negatívny test na koronavírus.

„Rodičom a školákom chceme vyjsť v ústrety, aby sme im uľahčili prístup k certifikátom aj po ukončení mestského antigénového testovania. Základné a materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy budú testovanie vykonávať vo vlastnej réžii. Školy budú o podrobnostiach informovať na svojich webstránkach,“ povedala viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská.

Trnava zabezpečovala testovanie v tomto roku trinásť víkendov za sebou. V mestom zriadených odberových miestach vykonali viac ako 260-tisíc antigénových testov na COVID-19. Priemerne tak prichádzalo každý víkend na testovanie 20-tisíc ľudí. Pozitívny výsledok testu malo od konca januára doteraz viac ako 1 500 ľudí, teda priemerne 116 za víkend. Počas prvého testovania koncom januára bolo v mestských odberových miestach pozitívnych 288 ľudí, počas aprílových víkendov to bolo vždy menej ako 30 ľudí.

12:44 Pandemický zákon je pripravený už aj v paragrafovom znení a s dôvodovou správou.

Počas stredajšieho rokovania vlády to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa nej je na jednej strane úvaha o tom, že by malo byť k zákonu riadne pripomienkové konanie, keďže ide o vážnu vec a o rozsiahlu právnu úpravu. Na druhej strane by však, ako dodala, bolo dobré, aby bol zákon čo najskôr platný a účinný.

Šéfka rezortu spravodlivosti doplnila, že dnes bude osobitné stretnutie k predlžovaniu núdzového stavu. Rozprávať sa budú aj o pandemickej situácii.

Košický kraj

12:36 Košický samosprávny kraj (KSK) spustil v stredu 21. apríla prevádzku mobilnej očkovacej služby, ktorá bude očkovať ľudí priamo v teréne.

Ako prvých zaočkovala výjazdová očkovacia jednotka klientov útulku a nocľahárne v Bernátovciach pri Košiciach, ktoré prevádzkuje nezisková organizácia Oáza – Nádej pre nový život. Na brífingu o tom informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

COVID 19: Očkovanie ľudí bez domova v Oáze
Mobilná očkovacia služba Košického samosprávneho kraja počas začatia očkovania proti COVID-19 v zariadení pre ľudí bez domova Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach. Bernátovce, 21. apríl 2021. Foto: SITA/Marek Lukáč.

„Toto zariadenie sociálnych služieb má aktuálne 259 klientov, ide o ľudí bez domova, ktorí majú sťažený prístup k vakcínam, sami sa nevedia registrovať na očkovanie, mnohí sú imobilní či majú pridružené ochorenia. Do dnešného dňa boli individuálne zaočkovaní dvaja klienti tohto zariadenia, pričom o očkovanie mobilnou očkovacou jednotkou požiadalo zariadenie ešte pred mesiacom. Som preto rád, že ako prvých sme mohli zaočkovať práve týchto ľudí, ktorí sú vo veľkej miere odkázaní na pomoc druhých,“ povedal Trnka.

COVID 19: Očkovanie ľudí bez domova v Oáze
Zdravotníčka mobilnej očkovacej služby Košického samosprávneho kraja pripravuje vakcínu od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania ľudí bez domova proti COVID-19 v zariadení Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach. Bernátovce, 21. apríl 2021. Foto: SITA/Marek Lukáč.

Košický samosprávny kraj zaočkoval približne 100 klientov tohto zariadenia, ktorí mali o vakcínu záujem. „Za posledný rok malo COVID-19 asi 60 našich klientov, piati z nich zomreli. Aj my sme preto boli vo veľkej miere obmedzení opatreniami. Očkovanie nám určite pomôže vrátiť sa do zabehnutých koľají a vo väčšej miere ochrániť zdravie týchto ľudí. Na očkovanie sme čakali mesiac, ďakujem Košickému samosprávnemu kraju, že nám túto službu poskytol,“ uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Peter Gombita.

Župa bude prostredníctvom mobilnej očkovacej služby v prvej fáze očkovať klientov zariadení sociálnych služieb. Košický samosprávny kraj je naďalej jedným z krajov, kde je najnižší počet zaočkovaných klientov v rámci Slovenska. Aktuálne je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 58 percent klientov v zariadeniach sociálnych služieb s pobytovou formou, druhou dávkou vakcíny je zaočkovaných 26 percent. Okrem zariadení sociálnych služieb bude kraj očkovať prostredníctvom mobilnej očkovacej služby aj seniorov, ľudí s obmedzenou mobilitou či ľudí z marginalizovaných komunít, ktorí majú sťažený prístup do očkovacích centier a zdravotníckych zariadení.

Johnson & Johnson

12:22 Česká republika na základe stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA) štartuje očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson. Oznámilo to v stredu české ministerstvo zdravotníctva. Prvých 14 400 dávok podľa ministerstva dostanú všeobecní lekári, ďalších 24-tisíc dávok krajina získa na budúci týždeň.

EMA v utorok informovala, že vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín. Jej prínosy však podľa agentúry napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami.

Minulý týždeň spoločnosť Johnson & Johnson oznámila odklad nasadenia svojej vakcíny pre Európu, čo vysvetlila prípadmi krvných zrazenín, ktoré sa objavili v USA.

Johnson & Johnson
Foto: ilustačné, SITA/AP.

11:46 Tehotné ženy, ktoré majú nárok na tehotenskú dávku zo Sociálnej poisťovne, nebudú vylúčené z možnosti požiadať o poskytnutie tzv. SOS dotácie. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí upozornilo na to, že v súčasnosti nie je možné priznať SOS dotáciu žene, ktorá dostáva tehotenskú dávku. Platný právny stav totiž vylučuje súbežné poskytovanie dávok nemocenského poistenia a tzv. SOS dotácie.

„Súbeh poberania tehotenského a tzv. SOS dotácie zabezpečí podporu tehotným ženám, ktoré v čase krízovej situácie prestali vykonávať zárobkovú činnosť a nemajú iný príjem ani nárok na pomoc zo strany štátu,“ uviedlo ministerstvo práce.

Johnson & Johnson

11:33 Talianska vláda pošle do regionálnych vakcinačných centier 184-tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že na základe stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA) odporúča podanie vakcíny ľuďom starším ako 60 rokov.

EMA v utorok informovala, že vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín. Jej prínosy však podľa agentúry napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami.

Minulý týždeň spoločnosť Johnson & Johnson oznámila odklad nasadenia svojej vakcíny pre Európu, čo vysvetlila prípadmi krvných zrazenín, ktoré sa objavili v USA.

Johnson & Johnson, vakcína
Foto: ilustračné, SITA/AP.

11:19 Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od pondelka opäť zmení. Novú mapu podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 v stredu schválila vláda, platná bude od 26. apríla.

Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania 22 okresov, do druhého sa zaradí 52 okresov a prvý stupeň bude platiť pre 5 okresov.

V treťom stupni varovania budú od 26. apríla okresy Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Druhý stupeň varovania bude od budúceho týždňa platiť pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

Do prvého stupňa sa zaradia okresy Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

11:04 Ministerstvo dopravy spustilo ďalšiu etapu finančnej pomoci pre gastro a domáci cestovný ruch. Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu tak môžu už od dnešného dňa podávať žiadosti o kompenzácie výpadku príjmov od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021.

Podnikatelia môžu žiadať o pomoc za celé obdobie pandémie v schéme „de minimis“, teda do výšky 200-tisíc eur. Ako podotkol minister dopravy Andrej Doležal, cestovný ruch a ani podnikatelia v gastro sektore im nie sú ľahostajní. Schému pomoci aj preto navýšili o ďalších 120 miliónov eur, celkovo pôjde na pomoc domácemu cestovnému ruchu 220 miliónov eur. Dodatočné financie schválené vládou uvoľnilo v týchto dňoch ministerstvo financií.

Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. „Zapracovali sme rôzne podnety a pripomienky zo strany zástupcov sektora, ktoré všetky sú pre žiadateľov pozitívne. Zmenou oproti prvej etape je, že o príspevok môžu žiadať aj podniky, ktoré vznikli od 1. apríla do 31. augusta 2020. Pokles tržieb budú porovnávať s mesiacom september 2020. V novej výzve vypadáva povinnosť mať vyplatené pohľadávky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, respektíve daňovému úradu,“ spresnila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.

Aj v ďalšej etape schémy „de minimis” budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti. Ako informoval poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf, návod aj inštruktážne video, ako správne žiadosť vyplniť nájdu žiadatelia na webovej stránke rezortu dopravy.

10:45 Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za apríl z mája na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

Posun splatnosti z mája na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za apríl na poistnom o 7,5 milióna eur menej.

Vláda už v decembri minulého roka rozhodla o tom, že pre zamestnávateľov a SZČO s poklesom obratu najmenej o 40 percent posunie splatnosť sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl vlaňajška z 31. decembra minulého roka na 30. jún tohto roka. Do 30. júna tohto roka sa časti podnikateľov po rozhodnutí vlády takisto odložila splatnosť poistného na sociálne poistenie za december minulého roka a január, február a marec tohto roka. Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

10:33 Rodičom, ktorým úrady práce a sociálnych vecí vyplácajú pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému (OČR), ktoré je v nižšej sume ako rodičovský príspevok, v apríli nárok na túto dávku nezanikne.

Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda. Ak by kabinet nariadenie neschválil, nárok na pandemický rodičovský príspevok by im zanikol v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ako uvádza ministerstvo financií, v súčasnosti poberá pandemický rodičovský príspevok formou doplatku k OČR približne 60 ľudí. „Predpokladáme, že predkladaný návrh pozitívne ovplyvní iba niekoľkých z nich v závislosti od výšky ošetrovného,“ tvrdí rezort práce.

Rodičom, ktorým by mal zaniknúť nárok na riadny rodičovský príspevok a súčasne vzniknúť nárok na pandemický rodičovský príspevok, tento nárok nezanikne z dôvodu, že počas apríla sa im bude poskytovať ošetrovné v sume vyššej ako je suma rodičovského príspevku. „Uvedené platí aj pre prípad, ak sa v budúcnosti opätovne zvýši ošetrovné na 75 % denného vymeriavacieho základu,“ skonštatovalo ministerstvo.

Tehotenský príspevok sa podľa schváleného nariadenia nebude považovať za príjem na účely poskytovania pandemického rodičovského príspevku. „Zabezpečí sa tak, aby tehotná matka pre priznanie tehotenského nestratila nárok na pandemický rodičovský príspevok,“ objasnil rezort práce.

Ruší sa poskytovanie plnej výšky dávky v hmotnej núdzi a ochranného príspevku v prípadoch, ak sa príjemca pomoci nemôže zúčastniť aktivít pre získanie nároku na plnú výšku dávky a aktivačného príspevku pre prekážky na strane organizátora činností, alebo pre karanténne opatrenia. „Dôvodom je postupná obnova uplatňovania riadnych postupov a ustanovení na úseku pomoci v hmotnej núdzi, nakoľko je to vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu možné a žiaduce,“ zdôvodnilo ministerstvo práce.

Petržalka

10:25 Bratislavská Petržalka vďaka skupinovým kloktacím testom na COVID-19 aj pre zamestnancov škôl ušetrí týždenne 17 500 eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková. „Zatiaľ čo ministerstvo zdravotníctva zaviedlo možnosť testovania kloktacími testami iba pre škôlkarov a žiakov škôl, Petržalka sa rozhodla testovať PCR slinnými testami aj pedagogických a nepedagogických zamestnancov svojich základných a materských škôl,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že testovanie Petržalka zabezpečuje na vlastné náklady v snahe zabezpečiť čo najbezproblémovejší chod škôl.

Mestská časť zabezpečuje kloktacie PCR testovanie dvakrát do týždňa, každý utorok a štvrtok priamo v priestoroch svojich školských zariadení. „Za jeden odberový deň sa podarí kloktacími testami v porovnaní s klasickým antigénovým testovaním omnoho presnejšie overiť nákazu koronavírusom v priemere u viac ako 600 zamestnancov, ktorí sa na testovaní môžu zúčastniť dobrovoľne a bezplatne,“ vysvetlila Halašková.

Starosta Petržalky Ján Hrčka považuje tento spôsob testovania po úvodnom týždni za správne rozhodnutie. „Túto možnosť sme zaviedli pre učiteľov aj nepedagogických zamestnancov všetkých našich škôl a škôlok,“ poznamenal Hrčka a dodal, že evidujú prípad zamestnankyne, ktorej antigénový test ukázal negatívny výsledok, avšak slinný PCR test ju vyhodnotil ako pozitívnu.

Okrem väčšej spoľahlivosti samospráva týmto spôsobom šetrí aj finančné prostriedky za PCR testy, na ktoré vynakladá sumu zhruba 12 500 eur týždenne. „Máme vytvorené skupiny vzoriek viacerých zamestnancov, ktoré zmiešame spolu a vyhodnocujeme ako jednu. Až keď je táto spoločná vzorka pozitívna, začneme zvlášť testovať každého z tejto skupiny,“ vysvetlil starosta a dodal, že týmto spôsobom dokáže Petržalka ušetriť až 17 500 eur za týždeň. „Keby sme testovali každého kloktacím PCR testom zvlášť, našu mestskú časť by to stálo týždenne približne 30-tisíc eur,” doplnila zástupkyňa petržalskej prednostky Marcela Zacharová.

Testovanie PCR slinnými, teda kloktacími testami, funguje na dobrovoľnej báze. Záujem zo strany zamestnancov základných a materských škôl je veľký. Za oba odberné dni za týždeň odoberú viac ako 1200 vzoriek. Možnosť otestovať sa kloktaním odštartovala Petržalka 13. apríla a k dispozícii bude dovtedy, kým to bude potrebné v rámci prevencie proti ochoreniu COVID-19.

10:12 Je možné, že po strede 28. apríla nebude na Slovensku platiť žiadne obmedzenie pohybu.

Pred stredajším rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to záleží od vývoja pandemickej situácie. „Nedá sa to vyhodnotiť zo dňa na deň, keďže máme ešte pomerne vysoké niektoré čísla, napríklad počty hospitalizovaných pacientov v nemocniciach, aby sme mohli rázom vypnúť všetky opatrenia,” doplnil Heger.

10:05 V utorok odhalili PCR testy 764 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 7429 vzoriek. Potvrdili aj ďalších 60 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 86 na 1 869. Pribudlo 7512 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trenčín

9:20 V posledný deň pracovného týždňa plánujú otvoriť trhovisko na ulici 28. októbra v Trenčíne. Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, mestská rozpočtová organizácia Mestské hospodárstvo a správa lesov (MHSL) z pozície správcu trhoviska eviduje zatiaľ nízky počet žiadostí o predajné miesta od trhovníkov.

„Väčší záujem sa predpokladá od mája, trhovisko sa však pripravuje na otvorenie 23. apríla, teda v podobnom termíne ako v minulých rokoch. K dispozícii bude približne 60 predajných miest,“ uviedla Ságová. Kapacita tak bude nižšia zhruba o 20 miest, dôvodom je dodržanie vzdialenosti predajných miest podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vstup do priestoru trhoviska a počet návštevníkov budú regulovať pracovníci MHSL. „Trhovisko bude oplotené s vyhradeným vstupom a výstupom. Pripomíname, že kupujúci i predávajúci musia mať prekryté horné dýchacie cesty. Pri vstupe je nutná dezinfekcia rúk, ktorá bude k dispozícii,“ upozornila Ságová.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Laboratóriá otestovali 10 111 vzoriek. Foto: ilustračné, Attila Balazs/MTI via AP.
 • utorok 20. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

17:50 Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín. Jej prínosy napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami. Oznámila to v utorok Európska lieková agentúra (EMA). Minulý týždeň spoločnosť Johnson & Johnson oznámila odklad nasadenia svoje vakcíny pre Európu, čo vysvetlila prípadmi krvných zrazenín, ktoré sa objavili v USA.

Prešovský kraj

16:15 V zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) stúpajú počty zaočkovaných klientov i zamestnancov.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, aktuálne je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 83 percent prijímateľov sociálnej služby, druhou dávkou 56 percent. U zamestnancov je očkovaných 62 percent prvou dávkou a 51 percent druhou dávkou. „Vysokú mieru zaočkovanosti u klientov nad 90 percent evidujú v zariadeniach v Jabloni, Brezovičke, Sabinove, Ličartovciach, Snine a Kežmarku,“ skonštatovala Jeleňová.

Z celkového počtu 25 zariadení sociálnych služieb kraj podľa nej neeviduje také, kde by očkovanie ešte neprebehlo. „V každom jednom zariadení už sú prijímatelia sociálnych služieb zaočkovaní, a to buď prvou, alebo už aj druhou dávkou vakcíny,“ zdôraznila. Zároveň dodala, že v krajských zariadeniach sociálnych služieb naďalej dodržiavajú prísne protiepidemické opatrenia

13:40 Prijímacie skúšky na stredné školy sa tento rok uskutočnia prezenčne. Potvrdil to v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Petíciu na zrušenie prijímacích skúšok podpísalo viac ako 12-tisíc osôb. Signátori chcú, aby pri prijímačkách rozhodoval aritmetický priemer.

„Deviataci sa teraz porovnávajú s maturantmi, ale tam je rozdiel. Maturita je ukončenie štúdia na základe nejakých výsledkov, ktoré sme vedeli stanoviť aj zadefinovať, prečo tam bol ten aritmetický priemer. Toto druhé je prijatie na školu. V tom je ten rozdiel, že sa overuje, či žiak má schopnosti a vedomosti, aby absolvoval danú školu,“ vysvetli Gröhling.

Podotkol, že aj maturanti budú v nejakej forme robiť prijímacie skúšky na vysoké školy. Minister dodal, že s jednotlivými asociáciami rokovali o forme prijímacích skúšok, no podmienkou by mal byť negatívny test. Priblížil, že sa v tejto súvislosti uvažuje aj o vytvorení malých skupín, a to jeden pedagóg a päť žiakov.

13:27 Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Upozornila na to, že aj keď čísla nakazených klesajú, štát nesmie situáciu podceniť, ak nechceme zažiť tretiu vlnu pandémie.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva by mali na dennej báze informovať, koľko ľudí denne sa im podarilo kontaktovať a poslať na PCR testy. V prípade, ak nemajú kapacity na trasovanie, treba sa urýchlene vrátiť k myšlienke zapojenia call centier, ktoré majú k dispozícii množstvo zamestnancov a digitálne nástroje na presnú štatistiku,“ uviedla Remišová.

13:09 Počet zatvorených škôl klesol na 300. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že vrátane zatvorených škôl sa nevyučuje prezenčne v 914 triedach. V materských školách je 60 percent všetkých škôlkarov.

V rámci prvého stupňa a končiacich ročníkov základných škôl je v triedach 86 percent detí z celkového počtu žiakov v týchto ročníkoch. Pripomenul, že tento týždeň sa otvoril ôsmy a deviaty ročník základných škôl. Otvorené sú materské školy, prvý stupeň základných škôl, posledný ročník stredných škôl a stredné zdravotnícke školy.

Gröhling uviedol, že v súčasnosti je zhruba 50-tisíc učiteľov a niekoľko tisíc nepedagogických zamestnancov zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Doplnil, že učitelia by mali tento týždeň dostávať SMS pozvánky pre očkovanie druhou dávkou.

12:43 Video Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) vám poradí, ako sa čo najrýchlejšie dostať opäť do formy po prekonaní ochorenia COVID-19.

12:23 Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca bude počas najbližšieho víkendu zaočkovaných približne 16-tisíc učiteľov.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Dodala, že učiteľom bude pridelený termín vo veľkokapacitných očkovacích centrách v rovnakých mestách, prípadne v najbližšom otvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre. Dôvodom je, že v nemocniciach, v ktorých sa uskutočnilo prvé očkovanie, momentálne touto vakcínou neočkujú.

„Všetci učitelia, ktorí majú dostať v nasledujúcich týždňoch druhú dávku vakcíny, sú už preradení do čakárne na druhú dávku očkovacej látky do veľkokapacitných centier. Tí, ktorí majú byť očkovaní najbližší víkend, dostanú tento týždeň po otvorení termínov, SMS správou a emailom informáciu o pridelení termínu a miesta očkovania,“ uviedla Eliášová.

Zároveň priblížila, že rezort upravil alokácie vakcíny pre kraje podľa počtov čakajúcich v čakárni na druhú dávku v jednotlivých krajoch. Zabezpečil tak podľa nej dostatočný počet vakcín na očkovanie pre všetkých učiteľov, ktorí majú dostať druhú dávku. Vysvetlila, že od spoločnosti AstraZeneca mala tento týždeň pôvodne prísť dodávka 40 800 vakcín. Ministerstvo však môže počítať len s dodávkou v objeme 12-tisíc dávok očkovacej látky AstraZeneca.

Odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR uviedol, že rezort má v pláne zaistiť očkovanie čo najväčšieho počtu učiteľov do konca leta. Chce totiž, aby žiaci a aj zamestnanci škôl mohli v novom školskom roku nastúpiť v ešte bezpečnejšom prostredí.

„Pripravujeme samostatné riešenie pre učiteľov, ktorí nemohli zo zdravotných alebo iných dôvodov využiť pôvodné termíny, aby sme predpripravili bezpečné školské prostredie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Doplnil, že cieľom rezortu je urobiť všetko pre to, aby sa postupne mohlo začať upúšťať od pravidelného testovania.

Kežmarok

12:09 Do školských lavíc v Kežmarku sa po obnovení prezenčnej výučby vrátilo v pondelok 19. apríla v priemere 95 percent žiakov ôsmych a deviatych ročníkov. Najvyššiu účasť, až 99 percent, mali v Základnej škole s materskou školou Nižná brána. Informovala o tom v tlačovej správe Barbora Sosková z oddelenia propagácie a komunikácie mesta.

„My sme v škole už od februára. Na prezenčné vyučovanie na prvom stupni sa vrátilo v priemere 90 percent žiakov, do materskej školy 85 percent žiakov a teraz sa do školských lavíc vrátilo 90 percent ôsmakov a deviatakov,“ priblížil riaditeľ školy Dušan Tokarčík.

Podľa jeho slov takúto dochádzku nemávajú často ani za bežného režimu. Tiež sa u nich osvedčili kloktacie testy. Deti z mladších ročníkov tam takto testovali už tretíkrát. Tento týždeň k nim pribudnú aj ôsmaci a deviataci. Žiaci, ktorí absolvujú testovanie kloktaním, sa už nemusia dodatočne testovať antigénovými testami.

Účasť na vyučovaní je i naďalej podmienená pretestovaním zákonného zástupcu dieťaťa a testuje sa tiež žiak na druhom stupni základných škôl. Obnovila sa aj prevádzka školských jedální, a to pre žiakov, ktorí sa vzdelávajú prezenčne. Návrat do školských lavíc sprevádzali viaceré hygienické a bezpečnostné opatrenia.

„Čo sa týka povinného testovania žiakov, bol by som rád, aby všetci tí, ktorí o to prejavia záujem, boli testovaní kloktacími testami. Odľahčíme tým mobilné odberové miesta, ale hlavne, je to menej zaťažujúce pre detský organizmus. Je to ale na báze dobrovoľnosti,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák.

V prípade, že Kežmarok ostane i naďalej medzi okresmi s priaznivou epidemickou situáciou, konkrétne v červenej farbe, od 26. apríla sa otvorí celý druhý stupeň základných škôl. Rovnako chce samospráva otvoriť aj prvé štyri ročníky osemročných gymnázií, ktoré zodpovedajú druhému stupňu základných škôl.

11:59 Vracať vakcínu Sputnik V naspäť do Ruska by podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bolo chybou. Ako ďalej uviedol na utorkovej tlačovej besede, testy vakcíny na Slovensku dopadli dobre a ak budú výsledky obdobné aj v Maďarsku, bude to podľa neho ešte lepšie a Sputnik V by mohol byť uvoľnený do obehu.

„Je to vakcína, ktorá môže zachrániť ľudské životy, nie je tam čo diskutovať,” skonštatoval. Zároveň opätovne potvrdil, že strana Sloboda a Solidarita je za zverejnenie zmluvy o vakcíne, ako aj príslušnej komunikácie.

Podľa šéfa liberálov je najvyšší čas prehodnotiť testovaciu stratégiu, keďže nájdenie jedného pozitívneho občana pri testovaní antigénnymi testami sa v niektorých prípadoch pohybuje okolo 4,5 tis. eur. „To sú šialené peniaze,” myslí si Sulík. Podľa neho má testovanie zmysel v ohniskách.

11:22 Veľká noc nám to nepokazila, píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:44 Od pondelka 19. apríla sa na Slovensku uvoľnili viaceré opatrenia, pretože situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa zlepšuje. Reštaurácie a kaviarne však zatiaľ zelenú nedostali. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na sociálnej sieti Facebook, s ich otvorením sa nechceli unáhliť.

Košice

10:33 V súčasnosti je v Košiciach v karanténe jediné školské zariadenia a to MŠ na Žiackej ulici v Krásnej. Jej žiaci budú môcť opätovne nastúpiť do výchovno-vzdelávacieho procesu už túto stredu.

Bratislavský kraj

10:19 V Bratislavskom kraji je záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 veľký, vakcín je však nedostatok.

10:05 Za pondelok pribudlo na Slovensku ďalších 642 nakazených koronavírusom po 7959 vykonaných PCR testoch. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 72. Hospitalizácie mierne klesli, v nemocniciach je o 23 pacientov menej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kežmarok

9:14 Pandemická situácia v kežmarskej nemocnici sa výrazne zlepšila. Neevidujú tam žiadne pozitívneho zamestnanca na ochorenie COVID-19. V uplynulom týždni Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra vykonala 27 nevyhnutných operácií. Ak bude priaznivý vývoj pokračovať, začne postupne aj s plánovanými operáciami.

Podľa riaditeľa nemocnice Viktora Halířa poskytovali k pondelku 19. apríla zdravotnú starostlivosť siedmim pacientom s koronavírusom na bežnom lôžku. „Štyria pacienti si ešte vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, takže tieto intenzivistické lôžka máme plne vyťažené,“ informoval riaditeľ Halíř.

Vývoj pandémie dokazujú aj minulotýždňové výsledky testovania. „PCR testov sme vykonali 345, tu je ešte pozitivita na úrovni 25 percent, ale z 944 antigénových testov už boli pozitívne len štyri, čo je ani nie pol percenta,“ uviedol. Zároveň pripomenul, že v nemocnici stále platia protipandemické opatrenia a zákaz návštev.

Zakladateľom neziskovej organizácie Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v roku 2004 bolo mesto Kežmarok. V súčasnosti poskytuje preventívnu starostlivosť pre vyše 74-tisíc obyvateľov okresu Kežmarok. Od júla 2018 bola začlenená do spoločnosti AGEL SK.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, vakcína, Pfizer
Foto: ilustračné, Matthias Bein/dpa/AP
 • pondelok 19. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

17:09 Klientske centrá rezortu vnútra budú od utorku 20. apríla verejnosti prístupné v štandardných úradných hodinách, teda v pondelok, utorok a štvrtok od 8:00 do 15:00, v stredu od 8:00 do 17:00 a v piatok od 8:00 do 14:00. Ako ďalej rezort vnútra informuje v tlačovej správe, výnimkou sú pracoviská evidencie zbraní a streliva, ktoré nemajú úradné hodiny v utorok po 12:00 a vo štvrtok.

„Oddelenia Policajného zboru na úseku dokladov, dopravných evidencií a zbraní a streliva vybavia všetky požiadavky s výnimkou vydávania certifikátov pre kvalifikovaný e-podpis, keďže na to existuje bezplatná elektronická služba,” informovalo ministerstvo. Pokiaľ ide o pracoviská odborov okresných úradov, tie podľa rezortu poskytujú služby bez obmedzenia.

Ministerstvo zdôrazňuje, že podmienkou vstupu na pracoviská je negatívny test nie starší ako sedem dní, doklad o zaočkovaní či potvrdenie o prekonaní alebo diagnostike ochorenia COVID-19.

„V interiéroch môže byť len obmedzený počet osôb, konkrétne jedna osoba na 15 metrov štvorcových, preto vstup na pracoviská budú usmerňovať supervízori a poverené osoby. Každý návštevník je povinný rešpektovať ich pokyny a hygienické nariadenia,” uvádza ministerstvo.

Rezort doplnil, že napriek uvoľneniam verejnosti odporúča uprednostniť elektronickú či písomnú komunikáciu s pracoviskami okresných úradov a policajných oddelení dokladov. „Pripomíname, že správne poplatky sa pri použití e-služby znižujú o polovicu, najviac o 70 eur,” dodalo ministerstvo vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:13 Minister hospodárstva a predseda koaličnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík je jednoznačne za to, aby si ľudia mohli vyberať, akou vakcínou chcú byť zaočkovaní. Ako ďalej uviedol na pondelkovej tlačovej besede, vakcín však musí byť dostatok. „Ja, keď bude vakcín dostatok, sa pôjdem očkovať a vyberiem si vakcínu podľa toho, ako to bude fungovať s COVID pasom, ako budú iné krajiny obmedzovať cestovanie, ktoré vakcíny budú akceptovať, to je aspekt, ktorý je pre mňa dôležitý,“ povedal.

Čo sa týka prípadnej tretej vlny pandémie, ktorá by mohla prísť na Slovensko, podľa šéfa liberálov dúfajú, že vzhľadom na mieru zaočkovanosti a premorenia, neudrie v takej sile, ako druhá. V rámci opatrení by uvítal najmä kontrolu na vstupoch do našej krajiny. Na Slovensko by teda mohli vstúpiť iba ľudia s čerstvým negatívnym testom alebo po očkovaní.

Prešovský kraj

17:41 V štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zaočkovali počas uplynulého týždňa proti ochoreniu COVID-19 ďalších 5402 záujemcov. Za pätnásť očkovacích dní sa tak bilancia kraja blíži k hranici 40-tisíc ľudí. Samospráva aktuálne pripravuje aj spustenie výjazdovej očkovacej služby. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Ako konkretizovala, v centre v Starej Ľubovni, ktoré kraj otvoril 13. apríla, dostalo počas troch pracovných dní, od utorka do štvrtku, vakcínu 827 záujemcov. Ďalších 4 575 ľudí zaočkovali počas soboty 17. apríla, z toho v Prešove to bolo 2438, v Humennom 1 103 a v Poprade 1 034 ľudí. „Celkovo tak PSK za pätnásť očkovacích dní vo svojich štyroch veľkokapacitných centrách podal vakcínu 39 529 ľuďom,“ uviedla Jeleňová. V očkovacích centrách PSK dostali počas uplynulého týždňa vakcínu AstraZeneca zaregistrovaní záujemcovia vo veku od 40 do 59 rokov. „Medzi zaočkovanými bolo aj 393 obyvateľov kraja, ktorých pre vážne zdravotné diagnózy prihlásili do registračného systému PSK ich ošetrujúci lekári,“ dodala hovorkyňa.

Prešovský samosprávny kraj bude v očkovaní pokračovať aj tento týždeň, vrátane víkendu. Na nasledujúce dni by mal mať k dispozícii 5029 očkovacích. V Starej Ľubovni, kde je alokovaných 700 vakcín, prebehne očkovanie počas dvoch pracovných dní v utorok 20. apríla a v stredu 21. apríla. V sobotu 24. apríla budú opäť fungovať krajské centrá v Prešove, Humennom a v Poprade.

Súbežne s veľkokapacitným očkovaním župa pripravuje spustenie výjazdovej očkovacej služby. „Pripájame sa k myšlienke byť v očkovaní čo najbližšie k ľuďom, a preto aj v rámci SK8 sme rovnako vyjadrili absolútnu podporu projektu mobilných výjazdových jednotiek priamo do obcí. Prioritne táto služba bude smerovaná k imobilným obyvateľom, obyvateľom s ťažkým zdravotným postihnutím a seniorom vo veku nad 60 rokov, ktorí majú sťažený prístup alebo problémy s dopravou do najbližších očkovacích centier, “ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský. Kraj podľa neho momentálne komunikuje najmä so starostami obcí a zisťuje záujem o túto službu, ktorú chce krajská samospráva spustiť v najbližších dňoch.

Banskobystrický kraj

15:48 Počet ľudí, ktorí sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 v očkovacích centrách Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), stúpol za uplynulý týždeň o 8 240, pričom do nedele 18. apríla dostalo vakcínu 36 706 ľudí. Ako informuje hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, kraj začal zverejňovať prehľadné dáta o očkovaných v jeho centrách. Župa pomaly finišuje s očkovaním ľudí v zariadeniach sociálnych služieb.

Pre verejnosť je dostupný web, kde sú v prehľadnej forme zverejnené informácie o zaočkovaných podľa pohlavia, veku a miesta bydliska z očkovacích centier v Banskej Bystrici, Zvolene, Žiari nad Hronom a Brezne. „K úspechu a vysokej efektivite očkovania sú potrebné detailné informácie o počte a štruktúre zaočkovaných. Preto sme sa rozhodli zverejňovať štatistiky z našich očkovacích centier, aby o aktuálnom stave mala prehľad aj verejnosť. V prvom kroku sú zverejnené štatistiky štyroch očkovacích centier, postupne pribudnú zvyšné tri,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

V zariadeniach sociálnych služieb sa situácia s počtom zaočkovaných zlepšuje. Kraj postupne finalizuje očkovanie ich klientov a zamestnancov. Zaočkovanosť zamestnancov všetkých zariadení, ktoré sú na území kraja, sa aktuálne pohybuje odhadom na úrovni vyše 80 percent a zaočkovanosť klientov by mala byť na úrovni viac ako 86 percent.

„BBSK zabezpečuje dopravu očkovacieho tímu a logistiku očkovania nielen pre svoje zariadenia, ale aj pre všetkých neverejných a obecných poskytovateľov, ktorí oň požiadali. Zo 108 zariadení, ktoré sú v Banskobystrickom kraji, už očkovanie prebehlo v 90 z nich, v dvoch zatiaľ pre karanténu nemohlo byť uskutočnené. O očkovanie nepožiadalo doposiaľ 16 zariadení, tie obvoláme a vysvetlíme im, ako oň môžu požiadať,“ povedala riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK Denisa Nincová s tým, že pri očkovaní v zariadeniach spolupracuje kraj s očkovacím tímom Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Piešťany

15:06 Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch bude prijímať pacientov, ktorí po prekonaní ochorenia COVID-19 trpia zdravotnými ťažkosťami. V rámci desať až dvanásťdňovej hospitalizácie im poskytnú rehabilitačnú starostlivosť. Liečba by mala byť plne hradená zo zdravotného poistenia na základe odporúčania lekára. Informovala o tom Adriana Drahovská z Národného ústavu reumatických chorôb (NÚRCH).

V minulom roku ústav reprofilizoval 25 lôžok na izolovanom oddelení pre pacientov s ľahším priebehom ochorenia COVID-19. V súčasnosti sú priestory opäť sprístupnené v rámci lôžkovej kapacity ústavu. Vedenie NÚRCH rokuje s poisťovňami o plnej úhrade ústavnej postkovidovej liečby, zatiaľ sa na podmienkach dohodlo so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Prví záujemcovia o liečbu by podľa medicínskej riaditeľky Daniely Kňaze Doležalovej mohli na túto liečbu nastúpiť už v máji. Potrebujú odporúčanie všeobecného lekára alebo špecialistu, ktorý vyplní a pošle do NÚRCH žiadosť o hospitalizáciu na post COVID rehabilitáciu s popisom syndrómov pacienta.

Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch je špecializovaným zariadením na ústavnú liečbu všetkých závažných foriem ochorení pohybového aparátu, ako napríklad reumatoidná či psoriatická artritída alebo iné systémové autoimunitné choroby. Poskytuje tiež ambulantnú starostlivosť o reumatických pacientov z celého Slovenska a konziliárnu činnosť pre špecializované pracoviská, ako aj spádových reumatológov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

14:30 V štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja (Stará Ľubovňa, Prešov, Poprad, Humenné) už bolo zaočkovaných viac ako 38 700 ľudí. Počas posledného víkendu to bolo 4 575.

Stará Ľubovňa

14:22 Napriek prvotným problémom s registráciou na očkovanie vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Starej Ľubovni sa jeho kapacity darí napĺňať na sto percent. Pre najbližší utorok a stredu tam majú zakontrahovaných 700 vakcín.

Informoval o tom Prešovský samosprávny kraj na sociálnej sieti, ktorý centrum zabezpečuje materiálne, softvérovo a technicky. Otvorili ho 13. apríla v mestskej športovej hale v spolupráci s miestnou nemocnicou, ktorá pre jeho fungovanie poskytla personál.

Ide o prvé očkovacie centrum prešovskej župy, v ktorom sa očkuje počas pracovných dní a nie cez víkend. Na každý očkovací deň sú k dispozícii tri očkovacie tímy. Pôvodne malo byť centrum otvorené tri dni v týždni. Pre zníženú dodávku vakcín však zatiaľ očkujú iba dva dni v týždni. „Je to škoda, pretože sme pripravení a ochotní podať aj 1 500 vakcín každý týždeň,“ poznamenal pri otvorení centra riaditeľ nemocnice Peter Bizovský. Podľa kraja je však záujem o očkovanie evidentný.

Záujemcovia o očkovanie sa môžu prihlásiť na očkovanie AstraZenecou cez centrálny registračný systém, prioritne je otvorené už pre vekové skupiny od 40 do 59 rokov. Urobiť tak môžu aj cez rezervačný systém pre náhradníkov. PSK odporúča záujemcom, aby sa o tejto možnosti informovali u svojho ambulantného lekára. Medzi oprávnenými skupinami môžu byť aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňajú zdravotné kritériá alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania..

14:03 V týchto dňoch dostane časť záujemcov nový termín na očkovanie. Dôvodom je technická chyba na strane Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Bratislavský kraj

13:46 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zaočkoval proti ochoreniu COVID-19 už približne 41-tisíc ľudí. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum BSK má za sebou šiesty víkend v priestoroch Národného futbalového štadióna, a ďalší rekord. Za piatkové popoludnie, sobotu a nedeľu lekári zaočkovali celkom 8 854 ľudí, z toho v nedeľu rekordných 3 460,“ uviedla Forman.

Za piatok a celý víkend od 16. do 18. apríla bolo spolu na Tehelnom poli zaočkovaných 8 854 ľudí. V piatok to bolo 1 607 ľudí, v sobotu 3 295 a v nedeľu 3 460 zaočkovaných. V Poliklinike Karlova Ves zaočkovali 492 ľudí. Celkovo tak BSK doteraz zaočkoval približne 41 000 ľudí. „Začínali sme s dennou kapacitou 1 800, v súčasnosti už atakujeme hranicu 3 500 ľudí denne. Ak budeme mať dostatok vakcín, vieme očkovať aj počas pracovných dní a vieme aj rozšíriť priestory na očkovanie,“ skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Samosprávny kraj navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie, ktoré je aktuálne 40 rokov. „Prioritizácia by následne prebiehala podľa diagnóz a veku. Zvýšiť motiváciu a počet zaočkovaných by mohol aj výber viacerých druhov vakcín,“ uzavrel BSK.

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku
Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas vakcinácie proti Covid-19. Bratislava, 14. marec 2021. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

12:59 Človek zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 nemôže darovať krv iba niekoľko dní, podobne ako pri iných vakcínach. Vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti to skonštatoval Policajný zbor. Reagoval tak na status country speváka Ľubomíra Turcera, ktorý na sociálnej sieti šíril falošnú správu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pfizer/BioNtech

12:41 Farmaceutická spoločnosť BioNTech a jej americký partner Pfizer uviedli, že tento rok poskytnú Európskej únii (EÚ) o 100 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu viac.

Obe firmy v pondelok uviedli, že Európska komisia uplatnila opciu na zakúpenie ďalších dávok, čím sa ich celkový počet, ktorý by mali dodať do EÚ v tomto kalendárnom roku, zvýšil na 600 miliónov.

Uvedené oznámenie predstavuje pozitívny signál pre pomalý a veľmi kritizovaný vakcinačný proces v EÚ. Sean Marett, obchodný riaditeľ spoločnosti BioNTech, poznamenal, že tohtoročné dodávky ich vakcíny budú stačiť na zaočkovanie dvoch tretín populácie EÚ.

V približne 450-miliónovej únii dosiaľ aplikovali asi 105 miliónov dávok, pričom pri väčšine vakcín sú na úplné zaočkovanie potrebné dve dávky.

12:03 Všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení a tiež pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania môžu použiť namiesto respirátora na prekrytia nosa a úst rúško. Povolil to Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorá sa zaoberá povinnosťou prekrytia horných dýchacích ciest, ktorá bola vo vestníku Vlády SR uverejnená vo štvrtok 15. apríla.

Prievidza

11:48 Počas dvoch víkendových dní zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 v novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v Prievidzi 1920 ľudí. Informoval o tom Matej Plánek z tlačového oddelenia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

Očkovacie centrum vytvorila krajská samospráva v spolupráci s mestom Prievidza na zimnom štadióne a je v poradí druhým takýmto centrom na území TSK.

K dispozícii je síce desať očkovacích kójí, ale počas pilotného víkendu bola v prevádzke len polovica z nich. „V sobotu sa vakcínou od spoločnosti AstraZeneca podarilo zaočkovať 970 ľudí, v nasledujúci deň bolo zaočkovaných ďalších 950 občanov,“ uviedol Plánek.

11:37 Strašiak „Veľká noc“ je za nami. Už by bolo dobré ho nespomínať a radšej sa pozrieť realite do očí. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:23 Občania by si mali podľa podpredsedu strany Hlas-SD Richarda Rašiho zvoliť vakcínu v tzv. čakárni, ktorú je podľa neho potrebné otvoriť pre všetkých.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:12 Na základe uznesenia vlády zo 16. apríla sa od pondelka 19. apríla uvoľňujú protipandemické opatrenia.

10:47 Iniciatíva 10 pre gastro vyzýva vládu SR, aby okamžite sprístupnila možnosť podávať žiadosti o sľúbenú pomoc, čo najrýchlejšie začala túto pomoc vyplácať a aby okamžite ohlásila termín a podmienky pre otváranie vonkajších terás gastro prevádzok.

Terasa, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Bratislava

10:31 Časť kultúrnych inštitúcií v Bratislave v súvislosti s uvoľňovaním aktuálnych protiepidemických opatrení otvorí svoje brány v utorok 20. apríla. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Bratislavskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Tourist Board (BTB) Maroš Plitko.

„BTB komunikuje so svojimi členmi aj partnermi z kultúrnych a umeleckých inštitúcií a eviduje záujem o otvorenie prevádzok vzhľadom na uvoľňujúce sa opatrenia vlády SR. Keďže v pondelok zvyknú byť múzeá a galérie zatvorené, časť z nich sa otvorí až v utorok 20. apríla,“ uviedol Plitko a dodal, že ostatné inštitúcie plánujú otvoriť pre verejnosti postupne od tohto termínu. „Ak by niekto chcel využiť túto možnosť už dnes, tak Historické múzeum SNM na Bratislavskom hrade či Kunsthalle LAB budú už otvorené,“ doplnil.

V hlavnom meste dnes otvárajú aj zoologickú záhradu a botanickú záhradu. Obe inštitúcie o otvorení informujú na svojich webových stránkach. Magistrát momentálne čaká na usmernenie od štátu, aby mohol pristúpiť k otváraniu ďalších inštitúcií. „Aktuálne čakáme na usmernenie hlavného hygienika, na základe ktorého budeme postupne otvárať a sprístupňovať naše organizácie a služby,“ uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Košický kraj

10:19 Košický samosprávny kraj (KSK) od pondelka 19. apríla otvorí niektoré kultúrne zariadenia vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, a to múzeá, galérie a knižnice. Ako ďalej informoval kraj, všetky znovuotvorené kultúrne stánky sa budú riadiť aktuálnymi epidemickými nariadeniami, ktoré vyplývajú z COVID automatu.

„Na základe rozhodnutia vlády SR boli krajské múzea a galérie pre návštevníkov od polovice decembra minulého roka zatvorené. Veľmi ma teší, že kultúra v našom kraji sa aj napriek ťažkej situácii snaží napredovať a pracuje na novinkách nielen v online priestore. Tie si návštevníci budú môcť pozrieť už od budúceho týždňa. Stále však platí, že ochrana zdravia je na prvom mieste a preto prosím všetkých o rešpektovanie prijatých nariadení. Začíname s postupným otváraním kultúrnych zariadení, a to múzeí a galérie, postupne sa budú otvárať aj kultúrne centrá či osvetové strediská,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Od pondelka budú naďalej otvorené krajské knižnice. Čitatelia si pre knihy môžu prísť alebo ich vrátiť prostredníctvom výdajného okienka. Pre návštevníkov otvoria svoje brány po približne štyroch mesiacoch aj múzeá a galérie v Košickom kraji. Tie však musia zabezpečiť, aby bol v ich objekte na jednu osobu vyhradených 15 štvorcových metrov. Potrebné sú negatívny test na COVID-19 a prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom. Dočasne nebude možné využívať audiosprievodcov, obmedzené bude aj používanie vzduchotechnických a klimatizačných zariadení.

V knižniciach, múzeách a galériách budú upravené aj otváracie hodiny, čo znamená, že jeden deň v týždni by mal byť vyhradený na dezinfekciu priestorov. Otváracie hodiny každého zo znovuotvorených župných kultúrnych zariadení budú zverejnené na ich webových stránkach.

10:06  V nedeľu potvrdili PCR testy 93 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 1434 vzoriek. Pribudlo 66 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň mierne stúpol, v nemocniciach je o 25 ľudí viac. Pribudlo 7612 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

9:44 V Trnave počas víkendového testovania v odberových miestach zriadených mestom prvýkrát po dlhšom čase zaznamenali nárast počtu pozitívne testovaných. Testovať sa prišlo takmer 18 500 ľudí, pozitívny test malo 22 z nich, čo je 0,12 %. Týždeň predtým malo pri porovnateľnom počte testovaných pozitívny výsledok len 16 ľudí, čo bolo 0,09 %.

Trnava počas víkendu prekonala hranicu štvrť milióna vykonaných antigénových testov v mestom zriadených odberových miestach. V trinástich kolách testovania bolo zachytených viac ako 1 500 pozitívnych. V prvom kole koncom januára zaznamenali v Trnave až 288 pozitívnych testov za víkend, od polovice marca sú ich len desiatky. Štát prepláca samosprávam náklady na testovanie vo výške päť eur za jeden test. Okrem mestských sú počas týždňa k dispozícii aj odberové miesta, ktorých prevádzku zabezpečujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva.

V obciach okresu Trnava cez víkend pokračoval trend poklesu počtu pozitívne testovaných. Obce ako Jaslovské Bohunice, Zeleneč, Horné Orešany a mnohé ďalšie nezistili žiadneho pozitívneho. Niektoré z nich majú nulu v počte pozitívnych testov už niekoľko týždňov po sebe.

Poprad

9:25  Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 počas víkendového testovania v Poprade opäť klesla, a to na 0,22 percenta.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, na troch odberných miestach otestovali 3 213 ľudí. Sedem z nich bolo pozitívnych. Hovorkyňa zároveň potvrdila, že samospráva plánuje zatiaľ v testovaní pokračovať aj naďalej. Pred týždňom sa prišlo otestovať 2 976 ľudí, pozitívnych bolo 22 osôb, čo predstavovalo 0,74 percenta.

Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie tam vykonali viac ako 55 800 odberov. Pozitívny výsledok malo približne 440 ľudí. Okres Poprad prešiel podľa COVID automatu po troch týždňoch z čiernej do bordovej farby, teda tretieho stupňa varovania.

Čadca

9:05 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 294 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili 2 pozitívne prípady.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 985 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 309 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,15 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Podobne, ako počas predchádzajúcich víkendov čadčianska radnica motivovala občanov k účasti na testovaní venovaním respirátora FFP2 každému jednému otestovanému.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • nedeľa 18. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

13:11 Autoškoly od pondelka 19. apríla opätovne začnú s výučbou. O novinke vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR informovalo ministerstvo dopravy.

Podľa uznesenia vlády zo 16. apríla sa už nebude vzťahovať obmedzenie slobody pohybu a pobytu so zákazom vychádzania na území Slovenska na cestu na absolvovanie kurzu alebo skúšok, a cestu späť v rámci autoškoly alebo vzdelávacieho strediska v pôsobnosti ministerstva dopravy.

10:59 Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje voľné termíny na očkovanie proti COVIDu-19 pre ľudí starších ako 60 rokov na najbližšie tri dni.

Ako uviedlo vo svojom profile na sociálnej sieti, záujemcovia sa môžu registrovať či upraviť svoju registráciu na stránke www.korona.gov.sk.

Pre vakcínu Pfizer MZ SR zaznamenalo voľné termíny vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Banskej Bystrici, v nemocnici s poliklinikou v Bardejove, Univerzitnej nemocnici Bratislava na Micziewiczovej ulici, Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove a tiež v nemocnici s poliklinikou v Brezne.

Voľné termíny pre vakcínu Moderna sú v zariadení Zelený sen v Banskej Bystrici, v Poliklinike Alian v Bardejove, v uni-Poliklinika v Dubnici nad Váhom, v poliklinike Sekčov v Prešove a v poliklinike v Sabinove. V Bratislave majú voľné termíny na túto vakcínu zariadenie Novapharm, Poliklinika Mlynská dolina a Poliklinika Mýtna.

10:33 Za sobotu 17. apríla pribudlo na Slovensku 638 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 17 057 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 63. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 62. Pribudlo aj 16 411 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
10:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum
Epidemická situácia na Slovensku sa stále drží na dobrej úrovni. Foto: ilustračné, www.facebook.com
 • sobota 17. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

15:30 Zmluva o nákupe ruských vakcín Sputnik V patrí medzi tie, ktoré majú byť povinne zverejňované. Konštatuje to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Peter Bubla.

Podľa ministerky ide zároveň o zmluvu, ktorá má byť v zmysle infozákona sprístupnená aj na základe infožiadosti.

14:41 Obmedzenie pohybu zákazom vychádzania sa nevzťahuje na osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako 180 dní.

Košice

14:20 Policajný zbor bude aj naďalej pokračovať v kontrolách na hraniciach Slovenskej republiky s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou, ako aj na medzinárodných letiskách.

Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, miesta, určené na prekračovanie hraníc, ostávajú nezmenné.

„Od pondelku 19. apríla od 6:00 bude účinná nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie SR. Naďalej budeme na hraniciach kontrolovať dodržiavanie uvedenej vyhlášky a uznesenia vlády Slovenskej republiky k zákazu vychádzania,“ zdôraznil Slivka.

13:51 V pondelok 19. apríla od 12:00 sa na prízemí magistrátu mesta Košice na Triede SNP začne bezplatné testovanie na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19.

Testovanie v rámci klinickej štúdie Prevcoveast potrvá do piatku 30. apríla a bude sa ho môcť zúčastniť 10-tisíc záujemcov. Testovanie sa uskutoční vďaka spolupráci mesta Košice, ktoré poskytne svoje priestory a komplexný servis a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), ktorá zabezpečí odbornú stránku a zdravotníkov. Na brífingu o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Úspešne sme v spolupráci s UPJŠ realizovali overovanie pozitívnych výsledkov antigénových testov PCR testami. Som veľmi rád, že teraz môžeme spolu rozbehnúť ďalšiu štúdiu na výskyt protilátok, ktorá sa doposiaľ v takomto rozsahu na Slovensku nerealizovala. Očakávame, že záujem o testovanie bude veľký. Tak ako boli všetci zvyknutí pri antigénových testoch, tak aj po tomto teste príde ľuďom SMS s výsledkom testu oboch protilátok,“ uviedol Polaček.

Cieľom výskumu je pochopenie tvorby protilátok voči novému koronavírusu, zistenie ich prítomnosti v populácii a skutočného výskytu tohto ochorenia v Košiciach a ich okolí. Výsledky pomôžu aj pri predikcii ďalšieho vývoja pandémie a definovaní rizikových skupín obyvateľstva. Na testoch na prítomnosť protilátok sa môžu zúčastniť záujemcovia bez rozdielu veku. Podmienkou je len to, aby doteraz neboli očkovaní, a to ani prvou dávkou ktorejkoľvek vakcíny.

„Štúdia je určená pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19. Otestovať by sa mohli prísť aj tí, ktorí o tom, že mali Covid-19, možno ani nevedia, lebo sa u nich nevyskytli žiadne príznaky. Dokážeme to zistiť na základe prítomnosti protilátok IgM a IgG v organizme,“ informovala prednostka Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UPJŠ Monika Halánová.

Testovacie miesto na magistráte bude otvorené od pondelka do štvrtka vždy medzi 12:00 a 17:00. V piatok a cez víkend sa prevádzka predĺži od 9:00 do 17:00.

Pred testovaním nie je potrebné sa objednávať. Jeho účastník vypíše po príchode na magistrát mesta dotazník so svojimi osobným údajmi a zdravotným stavom a podpíše svoj informovaný súhlas k zapojeniu sa do tejto štúdie. Čas strávený na odberovom mieste sa dá skrátiť tak, že si záujemca stiahne a vyplní dotazník, respektíve informovaný súhlas už doma a donesie ho so sebou.

Každému, kto splní podmienky, následne vyškolení zdravotníci odoberú kvapku krvi z bruška prsta a vykonajú rýchlotest. Výsledok bude do 15 minút zaslaný v SMS správe.

11:07 Za piatok 16. apríla pribudlo na Slovensku 750 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 13 377 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 73. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 76. Pribudlo aj 12 964 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

AstraZeneca, vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • piatok 16. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

18:40 Od pondelka 19. apríla ostávajú zatvorené prírodné a umelé kúpaliská, fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, ale aj prevádzky verejného stravovania. Naďalej však môžu vydávať jedlá so sebou alebo formou donáškovej služby. Otvorené ostávajú prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne, ktoré vykonávajú liečebné procedúry na základe návrhu lekára. Kúpaliská a plavárne môžu otvoriť v prípade, že stanovia maximálnu kapacitu prevádzky na šesť zákazníkov a dodržia ďalšie podmienky uvedené vo vyhláške. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

18:18 Mobilná očkovacia jednotka Trnavského samosprávneho kraja v piatok zaočkovala prvé desiatky ľudí. Prvú vakcínu Pfizer od mobilného tímu dostala doma obvodná lekárka z obce pri Trnave, ktorá mala mimoriadne ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a v dôsledku tohto je aktuálne imobilná. Ďalšími zaočkovanými boli klienti zariadenia sociálnych služieb Comitas v Trnave.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pri tejto príležitosti na tlačovej besede v Trnave informoval, že po Trnavskom samosprávnom kraji začnú v najbližších dňoch s očkovaním mobilné tímy aj v Banskobystrickom, Prešovskom a Trenčianskom kraji.

Ak sa postupne zvýši počet týchto tímov, v budúcnosti by podľa Lengvarského mohli zabezpečovať hromadné očkovanie napríklad v marginalizovaných rómskych komunitách.

Ministerstvo momentálne hľadá spôsob, ako by krajom náklady na mobilné očkovanie kompenzoval. Výjazdové očkovanie doteraz zabezpečovali len tímy z nemocníc, aj to len v zariadeniach sociálnych služieb.

„Župná mobilná jednotka chce pomôcť rýchlejšie zaočkovať klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, imobilných ľudí a ľudí nad 70 rokov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. V Trnavskom kraji by podľa neho malo pôsobiť päť až desať mobilných očkovacích tímov, očkovať budú vakcínou od Pfizer/BioNTech.

Na území Trnavského kraja sa aktuálne očkuje na 11 miestach, a to v piatich nemocniciach, troch poliklinikách a troch župných veľkokapacitných očkovacích centrách. Len v župných očkovacích centrách dostalo vakcínu už viac ako 41-tisíc ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

17:00 Prešovský samosprávny kraj (PSK) neotvorí tento víkend veľkokapacitné očkovacie centrum (VKOC) v Bardejove. Dôvodom je nedostatok vakcín zo strany ministerstva zdravotníctva.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj má na nasledujúce očkovacie dni počas víkendu i ďalšieho pracovného týždňa pre centrá v Prešove, Humennom, Poprade a Starej Ľubovni k dispozícii spolu 5 029 vakcín z pôvodne avizovaných 10-tisíc očkovacích látok.

„Aktuálna dodávka vakcín od ministerstva je na úrovni 50 percent kapacity nami zriadených veľkokapacitných centier. Výsledkom je, že musíme redukovať tímy i očkovacie dni z doterajšieho dvojdňového víkendového režimu na jeden deň – v sobotu. Znížená distribúcia nám neumožňuje otvoriť ani ďalšie centrum, ktoré sme plánovali spustiť už túto sobotu v Bardejove,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský.

Zabezpečenie dostatočného množstva vakcín ale podľa predsedu kraja nie je jediným problémom, ktorý brzdí očkovací proces vo VKOC samosprávnych krajov.

„Našou snahou je prevziať viac kompetencií súvisiacich so správou registrácie na naše plecia. Záujem o očkovanie v našom kraji je evidentný, no evidujeme stále problémy s centrálnou registráciou záujemcov o očkovanie. Je potrebné v prvom rade nastaviť systém tak, aby bol otvorený pre všetkých, ktorí sa chcú očkovať, a teda aby bol bez vekovej bariéry. Samozrejme, urobiť všetko pre to, aby sme mali aj čím očkovať,“ povedal Milan Majerský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:25 Kabinet schválil aktualizáciu opatrení, ktoré predstavitelia vlády ohlásili v utorok. Úlohou hlavného hygienika SR Jána Mikasa je ešte vydať vyhlášku, ktorou zabezpečí obmedzenia podľa COVID automatu. Ide najmä o uzatvorenie príslušných prevádzok a zákaz podujatí, na ktoré sa nevzťahuje výnimka z obmedzenia zákazu vychádzania.

Zákaz vychádzania bude podľa uznesenia vlády platiť od 19. apríla od 05:00 do 01:00 nasledujúceho dňa. Obmedzenie však bude platné najneskôr do konca núdzového stavu, teda uplynutím 28. apríla. Zo zákazu vychádzania budú naďalej platiť výnimky v čase od 5:00 do 20:00.

16:06 K areálu spoločnosti Imuna Pharma v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov), kde sú uskladnené vakcíny Sputnik V, prišli začiatkom tohto týždňa dva maďarské kamióny. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva spoločnosti Juraja Kamarása sa domáhali naloženia 37 paliet ruskej vakcíny, ktoré im však spoločnosť odmietla vydať.

„Povedali sme, že tá vakcína, za ktorú my máme zodpovednosť, je majetkom štátu, tak musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Musí niekto prísť, kto to skontroluje, preberie a to je relatívne zložitá operácia,“ vysvetlil Kamarás s tým, že kamióny sú v Šarišských Michaľanoch od pondelka a aktuálne sú aj s vodičmi v areáli spoločnosti.

Kamarás zároveň potvrdil, že firma na základe pokynu od ministerstva odovzdala 46 ampuliek vakcín určených na testovanie do Maďarska. Spoločnosť v uplynulých dňoch navštívili aj audítori ruského výrobcu. „Spísali sme zápis, všetko bolo v poriadku. Kontrolovali naše procesy, skladovanie a podobne. Robili sme všetky pokusy podľa európskeho liekopisu, ktorý je záväzný v Európskej únii,“ skonštatoval Kamarás.

Banskobystrický kraj

15:42 Na uvoľňovanie opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 reaguje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) povolením návštev v 27 zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) s celoročnými pobytovými službami od pondelka 19. apríla. Ako župa informuje v tlačovej správe, na návštevu sa príbuzní budú musieť vopred nahlásiť telefonicky a dohodnúť si dátum, hodinu a dĺžku trvania návštevy. Podmienkou bude negatívny výsledok PCR testu návštevníka nie starší ako 72 hodín alebo negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín, prípadne potvrdenie lekára o prekonaní ochorenia COVID-19.

„V ôsmich prevádzkach umožníme návštevy po tom, ako klienti dostanú aj druhú dávku vakcíny. Toto sa udeje v čase od 21. do 27. apríla. V jednom zariadení, konkrétne v Domove dôchodcov a DSS Krupina, zatiaľ návštevy povolené nebudú, keďže ide o zariadenie, ktoré je po ukončení karantény,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva a sociálnych služieb Úradu BBSK Denisa Nincová s tým, že bez predchádzajúceho telefonického nahlásenia nebudú môcť zariadenia príbuzným vyjsť v ústrety.

15:06 Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v súlade so zadaním vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V. Cieľom skúšok bolo overiť, či jednotlivé parametre vakcíny spĺňajú limity uvedené v normatívnej dokumentácii poskytnutej výrobcom. Tieto parametre výrobca garantuje pri prepúšťaní výrobku na trh.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. Ako doplnila, išlo o nasledovné skúšky: vizuálne posúdenie, identifikácia, priehľadnosť, farebný index, obsah viditeľných častíc, pH, extrahovateľný objem, sterilita, špecifická bezpečnosť, obsah celkových proteínov, prítomnosť endotoxínov, špecifická aktivita (overuje sa dvoma skúškami) a zvyškový proteín z bunkových kultúr.

„Osem z týchto skúšok bolo vykonaných aj v súlade s normami Európskeho liekopisu v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú nositeľom Osvedčenia správnej výrobnej praxe pre kontrolné laboratóriá. Vzhľadom na vysoko odbornú a špecifickú povahu boli zvyšné testy uskutočnené v laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV, ktorý má dostatočné skúsenosti a odborné kapacity na ich realizáciu,” uviedla Gáliková. Zistené hodnoty všetkých skúšok vyhovujú limitom stanoveným v normatívnej dokumentácii výrobcu.

Gáliková dodala, že z hľadiska posudzovania sú vykonané skúšky základným východiskom pre potvrdenie farmaceutickej kvality vakcíny. Avšak pre potvrdenie účinnosti a bezpečnosti musia byť všetky aspekty vakcíny posúdené príslušnými autoritami na úrovni štátu alebo Európskej únie v širšom kontexte s ďalšími potrebnými údajmi od výrobcu a s dátami z klinických testov a z reálneho používania vakcíny. „V otázke posúdenia týchto komplexných aspektov vakcíny Biomedicínske centrum SAV plne rešpektuje odborný názor Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL),” uzavrela.

AstraZeneca, Johnson & Johnson

14:05 Európska únia v budúcom roku pravdepodobne nebude pokračovať v nákupe vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Podľa spravodajského webu BBC to povedala francúzska ministerka priemyslu Agnes Pannierová-Runacherová.

V súvislosti s vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson sa vyskytli prípady zriedkavých krvných zrazenín, čo niektoré krajiny viedlo k pozastaveniu očkovacej kampane alebo obmedzeniu týchto očkovacích látok pre staršie vekové skupiny. Pannierová-Runacherová v rozhovore pre stanicu BFMTV uviedla, že aj keď sa o tom ešte formálne nerozhodlo, „je vysoko pravdepodobné“, že ďalšie dávky od týchto spoločností už neobjednajú.

„Nezačali sme rozhovory o novej zmluve so spoločnosťami Johnson & Johnson a AstraZeneca. Rokujeme však s firmami Pfizer/BioNTech a Moderna,“ vyhlásila 46-ročná rodáčka z Paríža.

Taliansky denník La Stampa, citujúc zdroj z tamojšieho ministerstva zdravotníctva, už pred niekoľkými dňami avizoval, že EÚ nemusí v budúcom roku predĺžiť kontrakty na vakcíny proti koronavírusu so spoločnosťami AstraZeneca a Johnson & Johnson.

„Európska komisia po dohode s vedúcimi predstaviteľmi mnohých krajín EÚ rozhodla, že zmluvy so spoločnosťami, ktoré vyrábajú vakcíny na báze vírusového vektora, platné pre aktuálny rok, nebudú po uplynutí ich platnosti predĺžené,“ uviedlo vtedy spomenuté periodikum z Apeninského polostrova. Taktiež dodalo, že Brusel by sa radšej zameral na také vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré využívajú technológiu mRNA, ako sú Pfizer/BioNTech a Moderna.

13:48 V rámci druhého kola podpory nepravidelných autobusových dopravcov už Ministerstvo hospodárstva SR vybavilo 145 žiadostí a vyplatilo 4,2 mil. eur. Ako informuje rezort, na vybavenie žiadostí čaká ďalších vyše 80 malých a stredných podnikateľov pôsobiacich v tejto oblasti.

Ich žiadosti sú vo výške 1,5 mil. eur. Finančné prostriedky v prípade tejto výzvy vypláca rezort približne do dvoch až troch týždňov od prijatia žiadosti. „O dotáciu môžu záujemcovia požiadať ešte do konca apríla,“ pripomína ministerstvo. V prvej výzve na prekonanie následkov pandémie vyplatil rezort nepravidelným autobusovým dopravcom viac ako 6,2 mil. eur.

V porovnaní s prvou výzvou sa v druhej upravili podmienky pre výpočet dotácie tak, aby prevádzkovatelia nepravidelnej autobusovej dopravy mohli získať vyššiu podporu. Výzva je veľkorysejšia pre žiadateľov s novšími autobusmi, no zároveň podľa rezortu spravodlivo pokrýva aj tých, ktorí majú staršie autobusy.

O dotáciu môžu požiadať tí, ktorým poklesli tržby minimálne o 30 % v prepočte na autobus v období od 1. augusta do 31. decembra minulého roka. Výška dotácie sa počíta cez automatizovanú excel kalkulačku.

Pfizer/BioNtech

13:33 Slovensko dostane ďalších 600-tisíc dávok vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech.

V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Do konca júna tak podľa ministra budeme mať oproti plánu o 2,2 milióna viac týchto vakcín.

Rezort sa tak podľa neho musí začať zaoberať otázkou doočkovania vyšších vekových kategórií, kde plánuje zintenzívniť očkovaciu kampaň. Riešiť bude aj vytvorenie mobilných očkovacích tímov, ktoré sa spúšťajú ako pilot v Trnavskom kraji a budú nabiehať v ďalších krajoch. „Tak, aby sme dostali vakcínu k človeku a nie naopak,“ konštatoval Lengvarský.

Senec

13:16 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) schválil mestu Senec priestory pre očkovacie centrum proti ochoreniu COVID-19 v Mestskom kultúrnom stredisku Labyrint.

Ako informoval BSK a mesto na svojej webovej stránke, riaditeľka kancelárie primátora Senca Alena Greksa a pracovná skupina poverená organizáciou vakcinačného centra sa minulý týždeň stretla so zástupcami BSK na čele s Tomášom Szalayom ako hlavným lekárom BSK, aby rokovali o podmienkach schválenia veľkokapacitného vakcinačného centra pre okres Senec.

„Pracovná skupina mesta Senec intenzívne pracuje a rieši technické zabezpečenie, ako aj všetky potrebné náležitosti k urýchlenému spusteniu očkovania,“ deklaruje mesto s tým, že urobí všetky potrebné kroky, aby vakcinačné centrum mohlo byť spustené v najbližšom období. V Bratislavskom kraji funguje zatiaľ jedno veľkokapacitné očkovacie centrum, a to v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave.

12:47 Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová zatiaľ má dôveru ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Povedal to v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.

12:33 Výsledky analýzy zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V dostane premiér Eduard Heger v priebehu piatku. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský to naživo povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako uviedol, na základe toho sa vo veľmi krátkom čase rozhodne o zverejnení zmluvy alebo jej časti. Lengvarský predpokladá, že o ďalšom osude vakcíny Sputnik V rozhodne v priebehu budúceho týždňa. Zároveň vyvrátil tvrdenia, že by chcel vakcínu Rusom vrátiť a žiadal by od nich vrátenie peňazí.

Banská Bystrica

12:25 V Banskej Bystrici na základe uvoľňovania vládnych opatrení otvoria od pondelka 19. apríla Informačné centrum na Námestí SNP aj Turistické informačné centrum (TIC) v priestoroch autobusovej stanice.

Ako ďalej informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, v centre na autobusovej stanici bude dostupná aj požičovňa horských elektrobicyklov.

V apríli budú poskytovať banskobystrické informačné centrá svoje služby od pondelka do piatka počas skrátenej otváracej doby od 8:00 do 16:00. Od mája by mali fungovať v obvyklých časoch. Elektrobicykle si po dohode s pracovníkmi TIC môžu záujemcovia požičať aj počas víkendov a štátnych sviatkov.

Prístupná bude pre návštevníkov na požiadanie v Informačnom centre v Radnici na Námestí SNP 1 aj hodinová veža. „Každý okoloidúci bude mať zároveň možnosť pozrieť si vo vstupnej hale radnice výstavu fotografií venovanú desaťročiu od jej otvorenia po rozsiahlej rekonštrukcii,“ dodáva hovorkyňa s tým, že vstúpiť do priestorov informačných centier bude možné len pri dodržaní povinných bezpečnostných opatrení.

Vstup je obmedzený na jednu osobu na 15 metrov štvorcových, povinný je respirátor, dezinfekcia rúk pri vstupe a potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19.

12:13 Iniciatíva Pomoc pre gastro žiada od hlavného hygienika Jána Mikasa a pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) pripraviť plán znovuotvorenia gastro podnikov. Ten by mal byť podľa prevádzkovateľov zverejnený čo najskôr, pretože druhá vlna pandémie je na ústupe a podnikatelia potrebujú vedieť ako ďalej.

12:00 Názory ľudí na zavedenie COVID pasov rozdeľujú slovenskú spoločnosť na dve skupiny.

Prievidza

11:51 V sobotu 17. apríla otvoria druhé veľkokapacitné očkovacie centrum v Trenčianskom kraji. V priestoroch zimného štadióna na Bojnickej ceste v Prievidzi by mali zdravotníci počas dvoch víkendových dní podať 2-tisíc vakcín od spoločnosti AstraZeneca.

Prvé veľkokapacitné očkovacie centrum zriadil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) na trenčianskom výstavisku v druhej polovici marca, na otvorení v poradí druhého spolupracoval TSK s prievidzskou samosprávou. K dispozícii bude desať očkovacích kójí, pričom počas pilotného víkendu bude v prevádzke polovica z nich. Očkovať sa bude v sobotu i v nedeľu od 8:00 do 18:00.

Podľa zverejnenej nájomnej zmluvy TSK zaplatí mestu Prievidza za prenájom priestorov 1 070 eur za jeden prevádzkový deň. Zmluva je zatiaľ podpísaná na dva víkendy, očkovať by sa malo aj 24. a 25. apríla. Po medicínskej stránke prevádzku očkovacieho centra zastreší Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK.

11:06 Európska lieková agentúra (EMA) začala preskúmavať súčasne dostupné dáta pre použitie monoklonálnej protilátky VIR-7831, známej aj ako GSK4182136, pre liečbu pacientov s ochorením COVID-19.

Ako agentúra informovala na svojej webstránke, látku spoločností Vir Biotechnology a GlaxoSmithKline (GSK), preskúmava na podporu štátom, ktoré sa môžu rozhodnúť ju použiť pred schválením jej uvedenia na trh.

Prieskum bude zahŕňať dáta zo štúdie, ktorá porovnáva účinok VIR-7831 s placebom u pacientov s miernym až stredne ťažkým COVID-19 s rizikom vážneho priebehu choroby. Predbežné výsledky naznačujú, že v porovnaní s placebom liečivo znižuje riziko hospitalizácie na viac ako 24 hodín alebo úmrtia o 85 %.

Výbor EMA pre humánne lieky bude skúmať, ako VIR-7831 bráni hospitalizácii a úmrtiu u nehospitalizovaných pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebujú dodatočný kyslík. Tiež posúdi dáta o kvalite a bezpečnosti látky.

VIR-7831 je monoklonálna protilátka – typ proteínu, ktorá je navrhnutá tak, aby sa viazala k spike proteínu koronavírusu SARS-CoV-2. To má obmedziť schopnosť vírusu vstúpiť do buniek. Očakáva sa, že protilátka zníži potrebu hospitalizácie pacientov s COVID-19.

Bratislava

10:40 Bratislava pomôže obyvateľom s registráciou na očkovanie proti COVID-19 prostredníctvom bezplatnej telefonickej linky. „Hlavné mesto spúšťa pre tých, ktorí potrebujú pomôcť s elektronickou registráciou na očkovanie, vrátane senioriek a seniorov, bezplatnú Linku očkovacej podpory ako súčasť kampane na podporu očkovania,“ informuje v tlačovej správe hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Mestská linka bude fungovať v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00 na telefónnom čísle 0800 222 888.

„Elektronické registrovanie na očkovanie môže byť komplikované najmä pre starších ľudí, ale aj pre ľudí, ktorí nemajú prístup na internet. Chceme im preto pomôcť, aby sa mohli dať zaočkovať čo najskôr,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že na Linke očkovacej podpory pracovníci magistrátu pomôžu s elektronickou registráciou do čakárne, ktorú prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). „O pridelení konkrétneho termínu na očkovanie nerozhodujeme my, ale systém NCZI,“ doplnila hovorkyňa Bratislavy.

Hlavné mesto od spustenia očkovania podporovalo zamestnancov mestských zariadení pre seniorov prihlásiť sa na očkovanie. „Zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sme pomáhali s manažmentom očkovania aj s registrovaním zamestnancov a požiadaviek na výjazdové očkovanie,“ podotkla Rajčanová a dodala, že mesto spustilo kampaň na podporu očkovania, v rámci ktorej vydávalo a do zariadení distribuovalo informačné noviny o očkovaní. „V každom z našich zariadení už bez problémov prebehlo očkovanie aj druhou dávkou tých, ktorí sa očkovať chceli a mohli,“ uzavrela.

Podľa dát zverejnených 13. apríla Ministerstvom zdravotníctva SR je na celom Slovensku proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných už viac ako 60 percent ľudí z vekovej kategórie 70+ a viac ako 50 percent ľudí vo vekovej skupine 80+. V Bratislavskom samosprávnom kraji je zaočkovaných prvou dávkou vakcíny už 26,86 percenta obyvateľov.

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum
Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas vakcinácie proti Covid-19. Bratislava, 14. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová

10:06 Vo štvrtok odhalili PCR testy 636 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 7662 vzoriek. Potvrdili aj ďalších 93 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 99 na 2091. Pribudlo viac ako 9-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:04 Do šiestich až dvanástich mesiacov po zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech bude zrejme potrebná tretia dávka. Vyjadril sa tak výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla, podľa ktorého to naznačujú dáta používania látky za skutočných podmienok. Informuje o tom televízia CNN.

Bourla na podujatí CVS Health Live, ktoré zverejnili na sociálnej sieti Facebook, uviedol, že dáta z používania v reálnom prostredí ukazujú účinnosť vakcíny proti variantu koronavírusu B.1.351, ktorý po prvý raz identifikovali v Juhoafrickej republike. „Ochrana časom oslabuje, ale po šiestich mesiacoch je stále extrémne, extrémne vysoká,“ vyjadril sa. „Ak sa ma pýtate, na základe týchto dát si myslím, že bude potreba preočkovania,“ dodal Bourla.

Šéf farmaceutickej firmy sa vyjadril, že sa ešte len uvidí, ako často bude potrebné preočkovanie. Pravdepodobné podľa neho však je, že tretia dávka bude potrebná „niekde medzi šiestimi a dvanástimi mesiacmi a potom bude ročné preočkovanie. Treba to ale všetko potvrdiť“.

„Počas pandémií ste chránení tak, ako je váš sused,“ skonštatoval Bourla s tým, že preto je potrebné, aby svojich obyvateľov zaočkovali všetky krajiny.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Očkovanie, koronavírus
Očkovanie vo firmách podstúpilo už viac ako dvetisíc ľudí. Foto: Ilustračné, SITA/AP
 • štvrtok 15. apríla

23:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

22:20 Po štvrtkovej tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča je veľmi ťažké riadiť Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

V relácii RTVS Silná zostava to uviedla jeho riaditeľka Zuzana Baťová. „Tá hranica sa mi veľmi posúva,“ zhodnotila.

20:31 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odsudzuje emocionálny a politický nátlak vyvíjaný zo strany ministra financií Igora Matoviča voči ŠÚKL-u, jeho riaditeľke a jej rodine.

V stanovisku to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

19:22 Od pondelka 19. apríla sa za určitých podmienok ruší 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí prídu na Slovensko z členských krajín Európskej únie (EÚ) alebo Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska či Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.

17:59 Naživo: Tlačový brífing podpredsedu vlády a ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) o vakcíne Sputnik V.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Senica

16:48 Dve zo štyroch základných škôl v Senici využili pred návratom ôsmakov a deviatakov na prezenčné vyučovanie možnosť testovania kloktacími PCR testami. Z celkového počtu 400 ôsmakov a deviatakov sa prišlo na základe súhlasu rodičov alebo zákonných zástupcov takto otestovať po tridsať žiakov z oboch škôl. Žiaci týchto ročníkov sa do tried vracajú v pondelok 19. apríla, podmienkou je však negatívny test na ochorenie COVID-19.

„Testovanie bolo jednoduché, žiaci si v priestoroch školy vyplachovali ústa slaným roztokom, ich vzorka bola starostlivo zabalená a zaslaná do laboratória. Každý žiak dostal letáčik s jedinečným kódom, na základe ktorého sa dozvie výsledok testu z informatívneho mailu,“ priblížila systém šetrného PCR testovania riaditeľka Základnej školy na Sadovej ulici v Senici Svetlana Chábelová.

Škola následne podľa hovorkyne senickej radnice Tatiany Moravcovej dostane informáciu len o celkovom počte prípadných pozitívnych výsledkov alebo informáciu, o akú triedu ide, nie však meno konkrétneho žiaka.

Tí ôsmaci a deviataci, ktorí sa na testovaní kloktaním nezúčastnili, môžu využiť možnosť antigénového testovania a tak sa pred nástupom do školy preukázať platným výsledkom testu. V Senici podľa Moravcovej od apríla fungujú počas týždňa dve trvalé mobilné odberné miesta, kde sa dá prihlásiť cez štátny rezervačný systém korona.gov.sk.

Takisto môžu využiť v sobotu 17. apríla plošné testovanie organizované mestom Senica v šiestich odberných miestach. Rezervácia na konkrétny termín je možná prostredníctvom objednávkového systému rezervaciasenica.sk. Jednotlivé odberné miesta však budú počas dňa brať aj neobjednaných záujemcov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:24 V exteriéri už nebude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, a to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej päť metrov od ostatných ľudí, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti.

Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, platná bude od 19. apríla. Zmierňuje sa ňou aj povinnosť nosenia respirátorov v interiéri verejných budov. Po novom tak budú môcť mať rúška namiesto respirátora všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení aj pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania.

Rúška budú povolené na pracovisku aj pre zamestnancov, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu. Respirátory taktiež nebudú povinné pre zamestnancov, ktorých spôsob práce alebo pracovné podmienky neumožňujú nosenie respirátora, po dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov. Doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, podmienky nosenia respirátora či rúška sa vo vybraných situáciách zmierňujú vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu. „Epidemiológovia sledujú vývoj výskytu COVID-19 a Úrad verejného zdravotníctva SR primerane upravuje znenie vyhlášok, ktorými sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia,“ doplnila.

15:45 Vakcínou Sputnik V by sa na Slovensku mohlo začať očkovať začiatkom mája.

Na tlačovej konferencii po štvrtkovom spoločnom rokovaní s českým premiérom Andrejom Babišom to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to bude za podmienky, ak bude proces schvaľovania vakcíny v poriadku. Ďalšie dodávky Sputnika V budú podľa jeho slov na Slovensko dochádzať až vtedy, keď sa ňou začne očkovať, keďže aj vakcíny po istom čase expirujú.

Heger odôvodnil dovoz ruskej vakcíny na Slovensko tým, že isté percento slovenskej populácie by inú vakcínu ako Sputnik V nechcelo. „Na slovenský trh sme ju doviezli preto, aby sme zaočkovali čo najväčší počet obyvateľov a dosiahli tak kolektívnu imunitu,” ozrejmil slovenský premiér. Zároveň doplnil, že Slovensko venuje Českej republike 10-tisíc kusov vakcíny Moderna. Český premiér tento akt solidarity ocenil.

15:32 Ak budete zvažovať, ako tú pandémiu prežiť, tak sú len 4 možnosti. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook a okrem iného tiež uviedli, že testovanie nás nezachráni, ale nás postupne zruinuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štrbské Pleso, Jasná

15:10 V lyžiarskych strediskách na Štrbskom Plese a Jasnej sa bude opäť po 110 dňoch lyžovať. Umožní to uvoľnenie preventívnych opatrení.

Michalovce

15:02 Košický samosprávny kraj (KSK) otvára ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrum, a to v priestoroch športovej haly Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„V Michalovciach sme chceli spustiť očkovanie už tento víkend, technicky aj materiálne sme pripravení a máme vydané všetky potrebné povolenia. Ministerstvo zdravotníctva sme ešte začiatkom týždňa požiadali o otvorenie čakárne, tak, aby sa Zemplínčania mohli prihlasovať na očkovanie. Otvorená by mala byť ešte tento týždeň. Očkovacie centrum otvoríme hneď po tom, čo bude na očkovanie prihlásený dostatočný počet záujemcov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V tomto očkovacom centre by sa malo očkovať všetkými registrovanými vakcínami, ktoré kraj bude mať k dispozícii. Pilotne by to mala byť vakcína AstraZeneca. Kapacita očkovacieho centra by mala byť v prvých dňoch 1 000 očkovaní denne.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach dostalo vakcínu už takmer 42-tisíc ľudí, čo je naďalej najviac spomedzi všetkých očkovacích centier, ktoré prevádzkujú župy. Z toho vakcínou od Moderny bolo zatiaľ zaočkovaných 3 729 záujemcov. Veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach bude AstraZenecou očkovať v piatok a v sobotu. V nedeľu sa tu bude očkovať vakcínou od Moderny.

Košický samosprávny kraj spúšťa aj mobilnú očkovaciu službu, ktorá bude očkovať ľudí so sťaženým prístupom do zdravotníckych zariadení či očkovacích centier. Fungovať začne hneď po tom, čo budú kraju doručené vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech určené týmto skupinám osôb.

„Mobilné očkovacie tímy budú ako prvých očkovať klientov zariadení sociálnych služieb. K 12. aprílu je v rámci 87 pobytových zariadení sociálnych služieb zaočkovaných 1. dávkou vakcíny 56 percent klientov, 2. dávku má iba 26 percent z nich. Vzhľadom na to, že očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb sa začalo už v januári, je to stále veľmi nízke číslo. Chceme zlepšiť dostupnosť klientov týchto zariadení k vakcínam v prípade, ak o to majú záujem. Sme preto radi, že v najbližších dňoch budeme môcť túto službu spustiť,“ uviedol Trnka.

Po očkovaní klientov v zariadeniach sociálnych služieb bude mobilná očkovacia služba dostupná aj pre seniorov či ľudí s pohybovými problémami.

Veľký Krtíš

14:45 V priestoroch športovej haly vo Veľkom Krtíši vo štvrtok začalo fungovať v poradí ôsme očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Veľký Krtíš sa tak pridal k Žiaru nad Hronom, Revúcej, Rimavskej Sobote, Breznu, Banskej Bystrici, Lučencu a Zvolenu, kraj tu pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 spolupracuje s Nemocnicou s poliklinikou Veľký Krtíš.

Ako v tlačovej správe informuje banskobystrická župa, centrum je pripravené očkovať 500 ľudí týždenne. Očkovať tu budú zatiaľ len jeden deň v týždni.

Nemocnica do centra vo štvrtok vyslala štyroch lekárov a tri zdravotné sestry. „Sme veľmi radi, že sa očkovacie centrum podarilo zriadiť aj vo Veľkom Krtíši a že aj my môžeme pri očkovaní verejnosti pomôcť. Bez očkovania by návrat do normálneho života nebol možný,“ povedal riaditeľ nemocnice Pavel Bartošík.

Očkovacie centrum sa nachádza v priestoroch mestskej športovej haly. „Tento priestor je na takúto aktivitu ideálny, preto som sa ho rozhodol kraju aj ponúknuť. Dúfam, že kapacity očkovacieho centra sa podarí postupne s dostatkom vakcín zvýšiť, aby mohli byť zaočkovaní všetci, ktorí chcú,“ povedal primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš.

Pri príprave očkovacieho centra vo Veľkom Krtíši i ďalších očkovacích centier kraj zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekciu, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako napríklad odvoz odpadov či upratovanie.

14:36 V prípade súhlasu vlády sa otvoria autoškoly už od budúceho pondelka 19. apríla 2021. Ako vyhlásil vo štvrtkovej diskusnej relácii minister dopravy Andrej Doležal, po diskusii na pandemickej komisii vyzerá situácia okolo opätovného spustenia praktickej výučby aj skúšok na autoškolách veľmi nádejne.

Podľa neho ak vláda odobrí jeho návrh na svojom piatkovom rokovaní, tak hlavný hygienik Ján Mikas vo svojej vyhláške umožní spolu s ďalšími uvoľňovaniami aj praktickú výučbu i vykonanie skúšok v autoškolách.

Šéf rezortu dopravy Andrej Doležal je presvedčený, že aj autoškoly dokážu dodržiavať rovnaké bezpečnostné opatrenia ako iné služby, ktoré môžu fungovať na základe postupného uvoľňovania od pondelka. „Slovensko sa pripravuje na postupné uvoľňovanie opatrení a čiastočný návrat do života. Som presvedčený, že autoškoly dokážu garantovať dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení a mohli by sme ich pri presne stanovených pravidlách otvoriť,“ dodal Andrej Doležal.

14:18 Pandemická komisia súhlasí, aby sa zaočkovaní ľudia nemuseli povinne testovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:47 Počet úmrtí spôsobených ochorením COVID-19 v Európe prekročil hranicu jedného milióna a situácia zostáva „vážna“, keďže v regióne každý týždeň hlásia približne 1,6 milióna nových prípadov nákazy koronavírusom.

Vo štvrtok to počas návštevy Grécka povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge.

V súvislosti s obavami z vedľajších účinkov vakcín Kluge povedal, že riziko vytvorenia krvných zrazenín je podstatne vyššie u ľudí s ochorením COVID-19 ako u ľudí, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. „Teraz je riziko krvných zrazenín oveľa vyššie u niekoho s ochorením COVID-19 ako u niekoho, kto dostal vakcínu AstraZeneca,“ vyhlásil.

„Nepochybujme o tom, očkovacia látka AstraZeneca je efektívna pri redukcii počtu hospitalizácií s COVID-19 a pri predchádzaní úmrtiam,“ dodal. WHO podľa jeho slov odporúča jej použitie pre všetkých spôsobilých dospelých.

Žilina

13:33 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline eviduje za posledný týždeň pokles počtu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, ku štvrtku sa v nemocnici nachádza 72 pacientov s týmto ochorením. Zlepšenie situácie viedlo k zrušeniu sprísnených opatrení, ktoré v okresoch Žilina a Bytča platia od 17. marca.

Kritická situácia bola v žilinskej nemocnici v polovici marca, keď bolo obsadených viac ako 100 COVID lôžok, čo vedenie nemocnice viedlo k iniciovaniu sprísnenia opatrení. „Situácia bola náročná aj v okolitých zdravotníckych zariadeniach, mali sme preto obavu, aby sa nenaplnil rovnaký scenár ako pred časom v Nitre. Vznikol by veľký problém s prijímaním pacientov a poskytovaním adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Do tohto stavu sme sa nechceli dostať, preto sme okamžite oslovili okresný úrad a požiadali o zvolanie mimoriadnej bezpečnostnej rady,“ poznamenal generálny riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek.

Podľa jeho slov sa práve prijatím tvrdších pravidiel podarilo situáciu ustáliť. „Aj na základe toho, že išlo o výzvu samotnej nemocnice, ľudia sa k tomu postavili zodpovedne, rozumne a opatrenia začali dodržiavať, a to napriek frustrácii a únave z už dlhotrvajúceho stavu obmedzení, za čo im vyjadrujeme veľkú vďaku,“ zdôraznil Stalmašek.

Vzhľadom na zlepšenie epidemickej situácie dnes Bezpečnostná rada okresu Žilina rozhodla o uvoľnení sprísnených regionálnych opatrení prijatých dňa 17. marca pre okresy Žilina a Bytča. Po zverejnení zrušenia predmetnej vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline tak v platnosti ostanú všeobecné nariadenia pre územie Slovenskej republiky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banskobystrický kraj

13:14 Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) poverí vyššie územné celky koordináciou mobilného očkovania proti ochoreniu COVID-19 zameraného na vyššie vekové skupiny. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter s tým, že v Banskobystrickom kraji sa začne pilotné testovanie mobilných očkovacích jednotiek posledný aprílový týždeň. Prvé mobilné jednotky vyrazia do okresov Banská Štiavnica a Revúca v pondelok 26. apríla.

„Dnes máme pripravené kapacity na to, že keď budeme mať dostatočné kapacity vakcín, tak do dvoch mesiacov vieme zaočkovať všetkých obyvateľov Slovenska. Verím, že vďaka tomuto povereniu sa významne a veľmi rýchlo zlepšíme v ukazovateli zaočkovanosti obyvateľov nad 70 rokov,“ uviedol vicežupan a dodal, že MZ SR bude tieto aktivity plne finančne hradiť. „Zároveň ministerstvo ubezpečilo, že zabezpečí vakcínu, ktorou budeme môcť očkovať ľudí v tomto veku,“ doplnil Lunter.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:25 Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie je potrebné. Pripomenula to Slovenská lekárska komora (SLK) v súvislosti s opätovným nárastom počtu pacientov, ktorí chodia do ambulancií všeobecných lekárov pre toto potvrdenie. Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR totiž postačuje, ak sa osoba preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období nie dávnejšom ako tri mesiace. Stačí na to napríklad aj SMS správa.

„Vyzývame preto pacientov, najmä v súvislosti s plánovaným otvorením škôl a ďalších prevádzok, aby nechodili do ambulancií všeobecných lekárov pre takéto potvrdenia, ale aby navštívili svojho lekára naozaj len v prípade, keď potrebujú zdravotnú starostlivosť,“ uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská. Dodala, že sa tým predíde zbytočným problémom, čakaniu v ambulanciách aj hrozbe prípadného ďalšieho šírenia nákazy.

Stará Ľubovňa

12:20 Stav počtu pacientov s COVID-19 v Ľubovnianskej nemocnici, n.o., sa zlepšuje. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, k štvrtkovému ránu tam mali 13 pacientov s týmto ochorením. Z nich traja sú na umelej pľúcnej ventilácii a desiati na COVID oddelení. Pred týždňom tam mali hospitalizovaných približne 30 takýchto pacientov.

Podľa riaditeľa nemocnice tam takáto dobrá situácia na COVID oddelení nebola dlho. „Verím, že to nie je len terajší jarný stav a v zime sa to znovu zhorší, nakoľko máme už skoro milión ľudí zaočkovaných prvou vakcínou a do leta a jesene ich bude ďaleko viac,“ poznamenal. Nemocnica tak vzhľadom na klesajúci počet pacientov s ochorením COVID-19 postupne uvoľňuje aj zamestnancov, ktorí sa o nich starajú.

Niektorí z nich by mali pracovať aj v novom veľkokapacitnom očkovacom centre v Starej Ľubovni. V utorok 13. apríla ho otvoril Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s nemocnicou a mestom.

Podľa Bizovského však vyvstáva otázka voči ministerstvu zdravotníctva, ako budú nemocnice fungovať počas leta. Pomaly by podľa neho bolo možné „zmraziť“ COVID oddelenia. „Nie je mysliteľné, aby si každá nemocnica blokovala celé pavilóny pre päť či šesť pacientov. Keď sa situácia zhorší, znova to vieme reprofilizovať,“ poznamenal s tým, že centrá infekčných pacientov by sa mali vytvoriť pri infekčných oddeleniach. To by umožnilo aj opätovné naštartovanie operačných zákrokov a uvoľnilo ruky anestéziológom.

„Blokujeme červené a biele anestéziologické oddelenia a nemá kto operovať. Potrebujeme ľuďom pomôcť, rok a pol sa venujeme len akútnym stavom, plánovaným zákrokom nie. Potrebovali by sme, aby sa toto sústredilo do pár nemocníc a uvoľnili sa okresné nemocnice,“ dodal.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 53-tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. Viac ako 20-percentný podiel pacientov predstavujú obyvatelia mimo spádovej oblasti nemocnice.

11:48 Ministerstvo zdravotníctva SR čiastočné informácie k zmluve o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V nemôže v tejto chvíli komentovať.

Sputnik V
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

11:01 Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej k zmluve o dodávke vakcíny Sputnik V.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:50 Polícia upozorňuje verejnosť na hoax v súvislosti s údajnými následkami po očkovaní vakcínou AstraZeneca, ktorý sa na sociálnych sieťach šíri v rámci celej Európy. Ako ďalej policajti informovali v profile „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ na sociálnej sieti, fotografia rozmernej modriny na ramene mala napríklad v Bulharsku 76-tisíc a v Nórsku 55-tisíc zdieľaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:32 V roku 2020 bola úmrtnosť na Slovensku vyššia ako pôrodnosť. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo komunikačné oddelenie úradu. Počet úmrtí dosiahol vlani 59,1 tisíc osôb, narodilo sa 56,7 tisíc živých detí. V krajine tak po 17 rokoch mortalita prevýšila natalitu.

10:05 Za stredu pribudlo na Slovensku ďalších 843 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 7 312 PCR testov. O 79 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť výrazne klesli, ich počet sa znížil o 145. Pribudlo takmer 9-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:42 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že je skutočne nebezpečné odkladať očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

9:14 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 181 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť covidových lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom len mierne znížila.

Výraznejšie sa zlepšila situácia v čadčianskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne klesol z 96 na 84.

„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 24 pacientov s ochorením COVID-19, 36 covidových lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici Trstená a 37 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 32 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

9:05 Klesáme stabilne pomaly vo všetkom a ideme do lepších časov. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom