Konvoj lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci vyplával z Cypru k Pásmu Gazy, organizácie sa snažia zabrániť hladomoru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyprus, loď
Konvoj lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci vyplával z Cypru a smeruje k Pásmu Gazy. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Konvoj troch lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci sobotu vyplával z Cypru a smeruje k Pásmu Gazy. Charitatívna organizácia World Central Kitchen uviedla, že dve lode a čln vezú potraviny ako ryžu, cestoviny, múku, strukoviny, konzervovanú zeleninu a bielkoviny, ktoré by mali vystačiť na prípravu viac ako jedného milióna jedál.

V náklade sú aj datle, ktoré sa tradične jedia na prerušenie každodenného pôstu počas moslimského posvätného mesiaca ramadán. Nie je jasné, kedy lode priplávajú do Pásma Gazy.

Námorný koridor z Cypru do palestínskej enklávy skôr počas tohto mesiaca inaugurovala loď humanitárnej organizácie Open Arms, ktorá viezla 200 ton potravín, vody a ďalšej pomoci. Organizácia Spojených národov a jej partneri upozorňujú na to, že v zdevastovanej a zväčša izolovanej severnej časti Pásma Gazy by už čoskoro mohol vzniknúť hladomor.

Humanitárni predstavitelia tvrdia, že dodávky po mori a letecky nestačia a Izrael musí povoliť oveľa viac pomoci cestnou dopravou. Medzinárodný súdny dvor vo štvrtok nariadil Izraelu, aby otvoril viac pozemných priechodov a prijal viac opatrení na riešenie humanitárnej krízy v Pásme Gazy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Open ArmsOrganizácia Spojených národov (OSN)