Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia takmer až do konca novembra, Poľsko koná rovnako

PREMIÉR: Ochrana hranice s Maďarskom
Prehliadka hranice pred brífingom k nasadeniu väčšieho počtu síl a prostriedkov na ochranu hranice s Maďarskom na hraničnom prechode Čuňovo - Rajka. Bratislava, 30. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 2. novembra, 14:54

Kontroly na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa predlžujú. Vyplynulo z návrhu nariadenia, ktorý vo štvrtok s pripomienkou schválila vláda. Kontroly na hraniciach sa predlžujú od 4. novembra do 23. novembra.

Eliminácia nelegálnej migrácie

Ako sa píše v predloženom materiáli, cieľom predĺženia kontrol je eliminácia nárastu nelegálnej migrácie, a s tým spojeného ohrozenia verejného poriadku a bezpečnosti SR.

Slovensko zaviedlo kontrolu na vnútornej hranici s Maďarskom od 5. októbra do 14. októbra 2023 a následne túto kontrolu predĺžilo od 15. októbra do 3. novembra 2023.

Ako informoval rezort vnútra v predloženom materiáli, Česká republika, Rakúsko a Poľsko majú aktuálne zavedené kontroly na hraniciach so Slovenskom do 2. novembra 2023 a predpokladá sa, že budú v týchto kontrolách aj naďalej pokračovať.

Zaznamenali pokles migrantov

Od zavedenia kontrol na vnútorných hraniciach s Maďarskom je naďalej zaznamenávaný pokles nelegálnej migrácie smerujúcej na naše územie z Maďarska. V 41. týždni bolo zaevidovaných 1 690 nelegálnych migrantov na tranzitnej západobalkánskej trase a v 42. týždni nastal pokles v záchytoch nelegálnych migrantov na tejto trase na 1 268 osôb,“ informoval rezort vnútra.

Kontroly na hraniciach tak majú aj preventívny charakter, pričom opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez naše územie iba tranzitujú do iných štátov .

Ministerstvo vnútra ďalej uviedlo, že prítomnosť migrantov si vyžaduje nasadenie veľkého počtu policajtov.

Tento stav spôsobuje ohrozenie vnútornej bezpečnosti SR a verejného poriadku. Kontroly sa budú vykonávať ako doteraz po celej dĺžke vnútornej hranice SR s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti na vývoji bezpečnostnej situácie,“ uzavrelo ministerstvo.

Aj Poľsko predlžuje kontroly

Poľská vláda vo štvrtok taktiež rozhodla o pokračovaní kontrol na hraniciach so Slovenskom až do 22. novembra. Ako referuje web rp.pl, podľa poľského ministra vnútra Mariusza Kamińského naďalej existujú dôvody na hraničné kontroly.

Každá krajina v schengenskom priestore má právo obnoviť kontrolu vnútorných hraníc v prípade vážneho ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti.

Poľsko zaviedlo dočasné hraničné kontroly na hraniciach so Slovenskom 4. októbra s cieľom obmedziť nelegálnu migráciu z balkánskej trasy, ktorá vedie z južnej Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariusz Kamiński
Firmy a inštitúcie Európska úniaMV Ministerstvo vnútra SR