Bývalý policajný prezident Milan Lučanský v nemocnici zomrel

Milan Lučanský
Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 30. decembra 18:16

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský zomrel. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala členka strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a exministerka vnútra Denisa Saková. „Úprimnú sústrasť celej rodine. Ďakujem za všetko, čo pre Slovensko spravil. Česť jeho pamiatke,” napísala Saková.

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) neskôr potvrdilo, že Lučanský zomrel v stredu o 15:55. Ako pre agentúru SITA potvrdil Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR, jeho smrť skonštatoval ošetrujúci lekár vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. „Je nám to nesmierne ľúto, rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ uviedol Bubla.

Nebol vo väzbe z rozhodnutia vlády

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zdôraznila, že v slovenských väzeniach je približne 10-tisíc odsúdených a obvinených a treba robiť maximum preto, aby k takýmto udalostiam nedochádzalo.

„Je mi ľúto každého strateného ľudského života, či je to v dôsledku choroby alebo z vlastného rozhodnutia. A takéto vážne udalosti si nezaslúžia, aby sa zneužívali politikmi,” priblížila Remišová.

Zopakovala, že Lučanský nebol vo väzbe z rozhodnutia vlády, ale z rozhodnutia nezávislého súdu na základe dôkazov zozbieraných vyšetrovateľom.

„Priživovať sa politicky na tejto smutnej udalosti a zároveň spochybňovať prácu orgánov činných v trestnom konaní považujem za nemorálne, osobitne v situácii, keď bola prokuratúra a elitní vyšetrovatelia vedení ľuďmi, ktorí do svojej funkcii prišli za vlády Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD),” uviedla Remišová.

Ministerka tiež ocenila gesto generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milana Ivana, ktorý v stredu oznámil, že odstúpi zo svojej funkcie.

Hlas-SD hovorí o porušovaní prezumpcie neviny

Strana Hlas-SD vyzdvihla Lučanského profesionálny život, ktorý sa podľa nich niesol v znamení služby spoločnosti pri odhaľovaní závažnej trestnej činnosti a usvedčovaní najťažších zločincov.

„Je nešťastné, že už nestihol vyvrátiť všetky pochybnosti, ktoré sa okolo jeho osoby vyskytli a boli spojené s porušovaním prezumpcie neviny a zásad právneho štátu,” priblížila v stanovisku hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.

Ozrejmila, že strana trvá na prísnom vyvodení dôsledkov z tejto situácie. „Tým najprirodzenejším je odchod ministerky spravodlivosti z funkcie. Zároveň je potrebné zriadiť parlamentnú vyšetrovaciu komisiu, ktorá odpovie na všetky nejasnosti v tomto prípade,” dodala Meveď Macíková.

OĽaNO kritizuje starý a nový Smer

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyjadruje Lučanského rodine úprimnú sústrasť a plne podporuje dôsledné vyšetrenie okolnosti tohto prípadu. „Zároveň odmieta bezohľadné zneužívanie tejto osobnej tragédie predstaviteľmi starého a nového Smeru na svoj politický boj,” priblížil v tlačovej správe Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

Úprimnú sústrasť najbližším policajného exprezidenta vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). „Cítim s vami v týchto ťažkých chvíľach. Je mi to úprimne ľúto,” dodal.

Milan Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, sa v utorok 29. decembra pokúsil v ústave o samovraždu. Lučanský nastúpil 30. mája 2018 do funkcie dočasného prezidenta Policajného zboru SR. Zo služobného pomeru vystúpil k 31. augustu 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováMilan Lučanský