Prečo svetové oceány menia farbu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
(Nodularia spumigena), ecological disaster, a toxic blue green algae bloom in the Black Sea
(Nodularia spumigena), ecological disaster, a toxic blue-green algae bloom in the Black Sea Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rovnováha populácií fytoplanktónu v mori sa mení v dôsledku klimatických zmien spôsobených človekom, čo zásadným spôsobom mení oceány, referuje portál BBC.

Rovnováha populácie fytoplanktónu v mori sa mení v dôsledku klimatických zmien spôsobených človekom, čo zásadným spôsobom mení oceány.

Keď si predstavíte oceán, možno si predstavíte trblietavé tyrkysové vody, ale nedávny výskum naznačuje, že rozsiahle oblasti svetových oceánov sa menia na zelenšie. A hlavným vinníkom je zmena klímy.

Zatiaľ čo niektoré vody sú čoraz zelenšie, najmä v nízkych zemepisných šírkach v blízkosti rovníka, iné sú s rastúcou globálnou teplotou čoraz modrejšie.

Hoci táto zmena farby nie je viditeľná voľným okom, satelitné štúdie dokážu túto zmenu zmapovať.

Rovnováha populácií fytoplanktónu v mori sa mení v dôsledku klimatických zmien spôsobených človekom, čo zásadným spôsobom mení oceány.

Seaweed on marine plants, underwater photo of tropical seashore. Mossy plant on coral reef. Phytoplankton undersea
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Keď si predstavíte oceán, možno si predstavíte trblietavé tyrkysové vody, ale nedávny výskum naznačuje, že rozsiahle oblasti svetových oceánov sa v skutočnosti môžu meniť na zelenšie. A hlavným vinníkom môže byť zmena klímy.

Zatiaľ čo niektoré vody sú čoraz zelenšie, najmä v nízkych zemepisných šírkach v blízkosti rovníka, iné sú s rastúcou globálnou teplotou čoraz modrejšie.

Hoci táto zmena farby nie je viditeľná voľným okom, satelitné štúdie dokážu túto zmenu zmapovať.

„Samotná farba nie je niečo, čo by sa dalo ľahko pozorovať ľudským okom,“ vysvetľuje B. B. Cael, vedec z Národného oceánografického centra v Southamptone v Spojenom kráľovstve.

Nedávna európska správa o stave klímy, ktorú v apríli 2024 zverejnila klimatická služba Európskej únie Copernicus, odhalila, aké veľké zmeny sa dejú v oceáne. Zistilo sa, že chlorofyl – fotosyntetický pigment, ktorý sa nachádza vo fytoplanktóne a rastlinách a dodáva im zelený odtieň – bol v apríli 2023 v Nórskom mori a v Altantickom oceáne severne od Spojeného kráľovstva o 200 – 500 % vyšší ako priemer, zatiaľ čo v oceáne západne od Pyrenejského polostrova bol o 60 – 80 % nižší. V Stredozemnom mori boli hladiny chorofylu v júni 2023 o 50 – 100 % vyššie ako priemer.

Vedci sa domnievajú, že tieto zmeny farby presahujú prirodzené medziročné výkyvy a sú dôsledkom otepľovania oceánov.

B. B. Cael, spolu s vedcami z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) zistil, že viac ako polovica plochy svetového oceánu – 56 % – zmenila farbu. Pre predstavu, táto plocha je väčšia ako celá pevnina sveta.

The coast on the surface of the river is covered with a pellicle of blue green algae, copy space.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Úloha fytoplanktónu

Hoci si vedci nie sú istí presnými príčinami týchto zmien, domnievajú sa, že obrovskú úlohu zohráva množstvo a rozšírenie fytoplanktónu.

Fytoplanktón sú mikroskopické fotosyntetizujúce organizmy, ktoré tvoria základ morského potravinového reťazca a živia ďalšie organizmy na vyšších stupňoch potravinového reťazca, od krilu až po veľryby. Obsahujú chlorofyl, rovnaké zelené farbivo, ktoré rastliny používajú na získavanie energie zo slnečného svetla pri fotosyntéze. Fytoplanktón sa tiež významne podieľa na prenose oxidu uhličitého z atmosféry do oceánu.

Farba oceánu je zvyčajne výsledkom toho, čo sa nachádza v jeho horných vrstvách. V otvorenom oceáne je to ekosystém fytoplanktónu. Vody, ktoré sú sýtomodré, obsahujú menej života, zatiaľ čo zelenšie vody signalizujú prítomnosť väčšieho množstva fytoplanktónu.Skúmaním vlnových dĺžok slnečného svetla odrazeného od povrchu oceánu môžu vedci odhadnúť, koľko chlorofylu sa v ňom nachádza. „Rôzny fytoplanktón má rôzne kombinácie pigmentov používaných na fotosyntézu. Tieto pigmenty absorbujú svetlo rôznych vlnových dĺžok,“ hovorí Cael.

„Pohár vody s červeným potravinárskym farbivom vyzerá červený, pretože je v ňom niečo, čo absorbuje iné ako červené vlnové dĺžky. Fytoplanktón, pretože sú to častice vo vode, rozptyľujú svetlo,“ dodáva.

Eutrophication green water harmful algae bloom.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Podrobnejšie údaje

Modis, prístroj na družici Nasa Aqua, vykonáva merania v siedmich viditeľných vlnových dĺžkach, čo je plnšie farebné spektrum, ako bolo zachytené v predchádzajúcich štúdiách založených na počítačových modeloch.

Na základe toho Cael vytvoril model na vykonávanie simulácií. „Máme tu zobrazenú virtuálnu Zem, kde môžeme pozorovať dve rôzne verzie, kde jedna znázorňuje svet bez klimatických zmien a naopak, druhá ukazuje ich prítomnosť,“ vysvetľuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať