Islandská vláda odkúpila od Slovenska prebytočné emisné kvóty za viac ako dva milióny eur

Emisie, fabrika, továreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Islandská vláda odkúpila prebytočné emisné kvóty od Slovenska. Tie boli Slovensku pridelené na druhé záväzné obdobie 2013 – 2020. Celkovo bude predaný objem 3,4 milióna kvót. Výnos 2,4 milióna eur poputuje na zvyšovanie energetickej účinnosti budov.

Minister životného prostredia Milan Chrenko o tom informoval počas pracovnej cesty na Islande, na ktorej rokoval o opatreniach na znižovanie emisií skleníkových plynov prostredníctvom využívania geotermálnej energie.

Výmena skúseností s Islandom

Rezort životného prostredia tvrdí, že Island je považovaný za veľmoc vo využívaní zelenej energie. Cieľom cesty tak je výmena skúseností a dobrých príkladov praxe v oblasti produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov a najnovších technológií.

„Island dokázal, že aj malý štát môže efektívne využívať svoj energetický potenciál v prospech obyvateľov a celej ekonomiky. Všetky domácnosti ostrova sú prakticky vykurované zemským teplom,“ informoval Chrenko.

Veľmoc zelenej energie

Rezort životného prostredia dodáva, že krajina bola ešte pred 40 rokmi závislá od fosílnych palív, v súčasnosti je jedinou, ktorá vyrába 100 percent elektriny a 95 percent vykurovania z obnoviteľných zdrojov energie.

Pre porovnanie, Slovensko aktuálne využíva geotermálnu energiu na vykurovanie len na niekoľkých lokalitách. Slovenská delegácia sa na ostrove stretne aj s islandským prezidentom Guðnim Thorlaciusom Jóhannessonom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom